ICF Canoe World Cup Szeged 2021 – Mateusz Kamiński wystartuje w Tokio, Julia Walczak siódma w finale c-2 500 m

Od środy (12 maja) w Szeged trwają regaty kajakowe o Puchar Świata, które są szczególnie ważne dla dwójki reprezentantów OKSW Olsztyn: Julii Walczak i Mateusza Kamińskiego. Olsztynianka walczyła w czwartek o kwalifikację olimpijską w konkurencji c-2 500 metrów mając za partnerkę poznaniankę Magdę Stanny. Biało-czerwone popłynęły nieźle, zajmując czwarte miejsce To za mało, bowiem przepustki zgarnęły dwie najlepsze dwójki. W piątek batalie o Igrzyska rozpoczął w c-1 1000 m Mateusz i dość szybko bo w tym dniu zapewnił sobie udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Na Węgrzech musiał zająć wyższe miejsce niż Tomasz Kaczor. I to się stało już po półfinałach, bowiem olsztynianin awansował do finału A, co nie udało się jego konkurentowi. Kamiński trzymał kciuki za dwójkę Wiktor Głazunow/Tomasz Barniak, która musiała wygrać z duetem: Aleksander Kitewski/Norman Zezula w c-2 1000 m. Wtedy zwycięzca krajowej eliminacji w Wałczu Wiktor Głazunow popłynie w Tokio c-2, a Kamiński c-1. I Drugi warunek został spełniony jeszcze w piątek popołudniu podczas eliminacji c-2 1000 m. Głazunow i Barniak w swoim przedbiegu zajęli trzecie miejsce awansując do półfinału. Duet Kitewski/Zazula przypłynął ostatni (8 miejsce) i odpadł z rywalizacji. Marzenia Mateusza Kamińskiego, które wydawały się jeszcze niedawno odległe bardzo szybko się ziściły.

Julia Walczak i Magda Stany po czwartkowej rywalizacji o przepustki olimpijskie w piątek wystartowały w Pucharze Świata. W wyścigu eliminacyjnym c-2 500 metrów popłynęły bardzo dobrze zajmując drugie miejsce. Do końca walczyły o zwycięstwo, które dawało bezpośredni awans do finału. Przegrały z Węgierkami tylko o 22 setne sekundy. Widać jednak, że są w dobrej formie, co napawa optymizmem przed sobotnim półfinałem.

W sobotnim finale c- 1000 m Mateusz Kamiński zajął dopiero ósme miejsce, ale on swój plan wykonał w piątek. Wówczas eksplodowało napięcie i trudno było oczekiwać dzień później na pełna mobilizację i koncentrację. Do finałowego wyścigu c-2 500 m zakwalifikowały się Julia Walczak i Magda Stanny, zajmując trzecie miejsce w półfinale. Wygrały: Sylwia Szczerbińska i Aleksandra Jacewicz. W finale polskie dwójki nie odegrały większej roli. Julia Walczak i jej partnerka zajęły siódme miejsce. Wystartowały też w c-2 200 metrów i zajęły ósme miejsce.

C-2 500 m kobiet finał A (kwalifikacje olimpijskie – narodowe)