Uniwersjada Kazań 2013 – Mateusz Kamiński i Denis Ambroziak wracają z brązowymi krążkami (Galeria z Kazania)

Zakończyły się regaty kajakarstwa klasycznego Uniwersjasy w Kazaniu. Warmię i Mazury reprezentowali: Denis Ambroziak (KSC) i Mateusz Kamiński (OKSW. Plonem ich starty są dwa brązowe medale. Mateusz zdobył krążek w konkurencji c-4 1000 m, a Denis w k-4 200 m. W tak oczekiwanym sprincie jedynek był czwarty. Liczylismy na więcej.

Denis i Mateusz są studentami Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im J. Rusieckiego w Olsztynie oraz absolwentami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie. Wystartują w następujących konkurencjach

Mateusz Kamiński: C-4 1000m

Denis Ambroziak: k-1, k-4 200m

Reprezentacja polskich studentów podczas regat prowadzona będzie przez następujących trenerów:

kajakarki – Zbyszek Kowalczuk SMS Wałcz

kanadyjkarze Marek Zachara AZS AW Gorzów Wielkopolski

kajakarze Robert Włodarczyk WMFS

I dzień

W sobotę (13 lipca) Denis Ambroziak wystartowal w eliminacjach obu konkurencji na 200 metrów. Czwórka awansowała do finału, w jedynce olsztynian zakwalifikował się z trzeciego miejsca do półfinału.

k-4 200 metrów (eliminacja)

1 Rosja 32.765 QF

2 Polska (Sebastian Szypuła, Denis Ambroziak, Bartosz Stabno, Dawid Putt) 34.322 QF

II dzień

Niedziela (14 lipca) okazała się bardzo pomyślna dla dwójki olszyńskich zawodników. Brązowy medal w konkurencji c-4 1000 metrów zdobył Mateusz Kamiński. Niełatwo było wdrapać się na podium, bowiem w finale płynęły mocne osady z państw byłego Związku Radzieckiego. Polacy przegrali tylko z Ukraińcami oraz Rosjanami i to nieznacznie. Najważniejsze, że jest medal!

Drugi nasz reprezentant Denis Ambroziak celuje w dwa krążki i jest konsekwentny. Popłynie w poniedziałek w obu finałach. W niedzielę  w dobrym stylu zwyciężył w swoim półfinale k-1 200 m i jest jednym z faworytów prestiżowego wyścigu na olimpijskim dystansie. Potem jest k-4 200 m, a tam wszystko może się zdarzyć. Medal na pewno też jest w zasięgu.

c-4 1000 metrów (finał)

1 Ukraina 3:37.893

2 Rosja 3:38.476

3 Polska (Piotr Kuleta, Michał Kudła, Mateusz Kamiński – OSW,  OKSW Olsztyn, Patryk Sokół) 3:38.619

III dzień

W ostatnim dniu regat w dwóch finałach na 200 metrów wystapił Denis Ambroziak. W obu liczyliśmy na medale, świadczyły o tym rezultaty poprzednich wyścigów. Udało się jednak tylko raz stanąć na podium w  biegu k-4 200 m. Przedtem odbył sie finał jedynek, gdzie olsztynianin byl niestety czwarty. Współczujemy Denisowi bo różnice były minimalne, a czwarta lokata, choć wysoka, zawsze boli.