ME Shinkyokushin Antwerpia 2012 – Ikony przyciągają młodzież

W zakończonych niedawno w Antwerpii Mistrzostwach Europy Shinkyokushin nie zabrakło warmińsko-mazurskich akcentów. Karate rozwija się w naszym regionie bardzo dynamicznie, mamy wielu bardzo młodych adeptów, którzy trenują z wielkim zapałem, ale równie ważne są dobre wzorce, a więc indywidualności najwyższej klasy. Są u na takie osoby, a w Antwerpii swoją klasę udowodnili znani już zawodnicy: Łukasz Lemieszko z Ełku – zdobywca brązowego medalu w kumite (90 kg) i Konrad Kozubowski z Bartoszyc – piąte miejsce w kata. To duży wymiar sukcesów skoro w ME wystartowało ponad 300 zawodników z 26, a poziom w tej dyscyplinie jest coraz bardziej wyrównany.

 

O występie brązowego medalisty czytamy na jego klubowej stronie Ełckiego Klubu Shin Kyokushin.

Do rywalizacji w tej kategorii stanęło 14 zawodników z Austrii, Litwy, Danii,  Rumunii,  Francji, Bułgarii, Czech, Belgii, Węgier, Ukrainy i Szwecji. Każdy kraj miał prawo wystawić maksymalnie dwóch zawodników – drugim Polakiem był Patryk Wojnar  z Tarnowskich Gór. Szczęście sprzyjało Łukaszowi już od losowania ponieważ jako jedyny wylosował w pierwszej walce wolny los. W następnej fazie turnieju zmierzył się z zawodnikiem z Litwy Draugelisem Andriusem, który w swojej pierwszej walce pokonał przez efektowny nokaut zawodnika z Austrii. Łukasz od samego początku walki przystąpił do zdecydowanego ataku. Konsekwentnie zdobywał przewagę sprawiając duże trudności rywalowi. Silnie atakował rękami, a wewnętrznymi kopnięciami na uda wytrącał rywala z równowagi raz po raz próbując zaskoczyć go szybkimi kopnięciami na głowę. Po trzyminutowym pojedynku sędziowie orzekli remis, a po pierwszej dwuminutowej dogrywce wszyscy jednogłośnie wskazali zwycięstwo Łukasza.

W walce o finał przeciwnikiem Łukasza był ponad dwumetrowy zawodnik z Danii Brian Jacobsen – piąty zawodnik ubiegłorocznych Mistrzostw Świata. Od początku walka była bardzo wyrównana – obaj próbowali kopnięć na głowę i rozbijali się nawzajem rekami. Trzyminutowa walka przyniosła remis. W dogrywce Łukasz przyspieszył tempo walki i uzyskał widoczna przewagę. Przy werdykcie dwóch sędziów wskazało zwycięstwo Łukasza, a dwóch remis. Ukraiński sędzia maty przychylił się niestety do remisu co doprowadziło do kolejnej dwuminutowej walki. Mimo ogromnego zmęczenia zawodnicy nie ustępowali. Duński zawodnik mocno uderzał rękami, a Łukasz rozbijał nogi przeciwnika i próbował trafić go kopnięciami obrotowymi. Werdykt sędziów: kolejny remis. Według regulaminu w dalszej ocenie walki zwycięża zawodnik lżejszy o 10 kg, jednak waga wykazała różnicę tylko 6 kg na korzyść Łukasza. W fazie półfinałowej zawodnicy łamali deski pięścią, kantem dłoni i łokciem. Brian Jacobsem złamał 10 desek a Łukasz 8 – to zdecydowało, że to Duńczyk przeszedł do finału, a Łukasz musiał zadowolić się brązowym medalem. Warto również zaznaczyć, że był to pierwszy start po poważnych kontuzjach ręki, w którym Łukasz używał rąk w pełnym zakresie – jest w tym wielka zasługa trenera Remigiusza Karpińskiego.

Kumite 90 kg

1 Kubilius Lukas – Litwa

2 Jacobsen Brian – Dania

3 Lemieszko Lukasz – Polska (Ełcki Klub Karate)

3 Olsson Fredrik – Szwecja

5-8 Draugelis Andrus – Litwa

5-8 Gentile Romain Francja

5-8 Wojnar Patryk Polska

5-8 Margarint Dorin Rumunia

{AdmirorGallery}el14{/AdmirorGallery}

Fot: EKK i BKK

Konrad Kozubowski zajął 5 miejsce w konkurencji kata. To kolejny postęp tego młodego zawodnika Ten wynik należy traktować w kategoriach sukcesu. W ubiegłym roku na Litwie był dziewiąty. Zawodnik z Bartoszyc to jeszcze junior, dlatego z dużym zainteresowaniem należy oczekiwać jego startu w ME U-22 . Mimo młodego wieku Konrad jest już niezłe cv. Jest srebrnym medalistą ME seniorów WKF i brązowym medalistą ME do lat 22 shinkyokushin.

Kata

1 Szabo Istvan – Węgry

2 Toth Attila – Węgry

3 Paskauskas Raimundas – Litwa

4 Lozano Jose Maria – Hiszpania

5 Kozubowski Konrad Polska – (Bartoszycki Klub Karate)

6 Tymets Oleksandr – Ukraina

7 Radziewicz Wojciech – Polska

8 Korol Oleh – Ukraina

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x