MŚ WAKO Lido di Jesolo 2021 – Adrian Durma i Krystian Rzepka wśród medalistów

W dniach 15/24 października LIDO DI JESOLO we Włoszech odbyły się Mistrzostwa Świata w Kickboxingu , największej i najbardziej prężnej federacji kickboxingu na świecie WAKO. Od niedawna dyscyplina ta oficjalnie należy do rodziny olimpijskiej i już w roku 2023 w Krakowie, kickboxing zadebiutuje na Igrzyskach Europejskich . Relację z MŚ przesłał nam trener reprezentacji i Zamku Expom Kurzętnik Leszek Jobs.

Na MŚ do Jesolo zjechało się 1536 zawodników z 65 krajów całego świata . Reprezentacja Polski PZKB wywalczyła łącznie 23 medale: 7 złotych 1 srebrny i 15 brązowych co dało nam 8 miejsce w klasyfikacji drużynowej . Kadra Light Contact seniorów, której jestem trenerem od 2014 roku, wspólnie z Henrykiem Piwowarem wywalczyła 5 medali: 1 złoty i 4 brązowe. To jeden z najlepszych występów reprezentacji LC od wielu lat . Warto nadmienić że złoty medal zdobył również w kategorii Masters LC ( powyżej 41 roku życia)  nasz kadrowicz , ale te medale nie są wliczane do ogólnej klasyfikacji mistrzostw .

Na mistrzostwach nie zabrakło także kickboxerów klubów województwa warmińsko-mazurskiego którzy pokazali się naprawdę z bardzo dobrej strony. Dwóch z nich przywiozło do domu brązowe medale: W wadze 74 kg LC na podium stanął jeden z najbardziej doświadczonych i zasłużonych zawodników Adrian Durma. Elblążanin w drodze po medal pokonał przed czasem przez TKO przeciwnika z Kuwejtu i reprezentanta Słowenii. W półfinale musiał uznać wyższość Greka Michailangelosa Nikolou.

Największego wyczynu dokonał Krystian Rzepka (LC) ( Zamek Expom Kurzętnik ) który w debiucie seniorskim wywalczył brązowy medal kat. wag-79 kg Jest to mój wychowanek . Krystian trenuje od 9 roku życia co daje w sumie 11 lat , ale warto dla takich chwil przelewać lity potu na zajęciach.

Bardzo blisko podium był Piotr Kołakowski (LC) ( Zamek Expom Kurzętnik) w kat. wag- 84 kg któremu do medalu zabrakło tak niewiele. Przegrał nieznacznie walkę ćwierćfinałową z Węgrem, który jak się później okazało został mistrzem świata. Piotr sklasyfikowany został na 5-8 miejscu .

Albert Mederski (LC) ( Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) w kat. wag – 63 kg w pierwszej walce uległ Brytyjczykowi który później sięgnął po złoty medal . Albert stoczył bardzo równy i emocjonujący pojedynek , a wynik walki ważył się dosłownie do ostatniej sekundy. Zawodnik Olimpii sklasyfikowany został na 9-16 miejscu .

Elblążanka Żaneta Cieśla walczyła w formule full contact w wadze do 52 kg. i dotarła do ćwierćfinału. Najpierw pokonała Amerykankę Amandę Komoczi. A w pojedynku o strefę medalową uległa Turczynce Emine Arslan.

Dwóch naszych reprezentantów startowało w Pointfigtingu. Mariusz Migdalski ( Zamek Expom Kurzętnik ) w kat. wag – 94 kg przegrał w pierwszej potyczce z bardzo dobrym Irlandczykiem i uplasował się między 9-16 miejscu . Jakub Dziliński (Gladius Ostróda) zakończył rywalizację też poza strefą medalową po walce z doświadczonym przeciwnikiem z Ukrainy, który ostatecznie został brązowym medalistą Mistrzostw Świata.

Podsumowując występ naszych zawodników kadrowych , taki wynik medalowy przed mistrzostwami świata wzięlibyśmy w ciemno , ale wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia i po szybkim przeanalizowaniu walk naszych zawodników jest mały niedosyt tym bardziej że z dwunastki aż pięcioro naszych reprezentantów przegrało z późniejszymi Mistrzami Świata . Wspólnym sukcesem trenerskim jest to że Monika Puzio -Nieszporek wywalczyła złoto i to była największa niespodzianka w naszej kadrze .

Dla mnie jako trenera klubowego i kadrowego podwójnym szczęściem jest to że mój kolejny wychowanek sięga po brązowy krążek w tak prestiżowej imprezie dla Polski i naszego klubu LUKS Zamek Expom Kurzętnik .

Mam nadzieję że start w MŚ z orzełkiem na piersi doda kickboxerom z województwa warmińsko-mazurskiego jeszcze więcej wiary w swoje umiejętności i udowodnią to już za rok w ME, które odbędą się w Turcji. Tam będzie okazja zdobycia przepustki na Igrzyska Europejskie w Krakowie.