Benefis Eugeniusza Szulca – Nie żałuję ani jednego dnia…

W Kamienicy Naujacka w Olsztynie odbył benefis Eugeniusza Szulca – kolarza, trenera i wieloletniego działacza sportowego, który wykazując się wyjątkową intuicją, przez lata odkrywał i szkolił młode talenty. Z jego wiedzy czerpali wybitni zawodnicy, reprezentanci Polski i uczestnicy największych światowych imprez. W piątek wieczorem mielismy okazje posłuchać jego ciekawych opowieści z 60 ostatnich lat, bo tyle związny jest z kolarstwem na Warmii i Mazurach. W bardzo interesującym spotkaniu nie zabrakło przyjaciół z tamtych lat. Była więc wyjątkowa okazja do wspomnień.

Eugeniusz Szulc należy do najstarszej generacji trenerów Warmii i Mazur. Urodził się w Olsztynie w 1936 roku i całe życie poświęcił kolarstwu, najpierw jako zawodnik, potem jako trener i działacz sportowy.  Dziesięcioletnia kariera kolarska Eugeniusza Szulca – zawodnika  nie obfitowała w jakieś rewelacyjne sukcesy, za to na polu szkoleniowym i organizatorskim dał się poznać z jak najlepszej strony, choć nie jest łatwą osobą do współpracy. Jako szary uczestnik kolarskiego peletonu już wtedy widział się bardziej w roli nauczyciela i stratega. Dlatego w 1964 roku po ukończeniu konkursu na instruktora i działacza sportowego poświęcił się pracy szkoleniowej.

Mówi się, że trener to zawód na walizkach, że wymaga świadomości ciągłego przemieszczania się z miejsca na miejsce. W przypadku naszego bohatera-nestora było podobnie. Przemierzył z kolarzami w samochodzie obsługi technicznej lub wozie sędziowskim tysiące kilometrów. Ale całe życie związany był z Warmią i Mazurami, a jego misją stało się tworzenie potencjału tej dyscypliny w regionie Spod jego ręki wyszli wybitni zawodnicy, reprezentanci Polski – uczestnicy największych imprez światowych.

Nawet w latach złotego okresu polskiego kolarstwa, kiedy biało-czerwoni seryjnie zdobywali medale mistrzostw świata, błyszczeli w Wyścigu Pokoju, wielu zawodników z regionu warmińsko-mazurskiego przebijało się do kadry narodowej. Najciekawszą, a zarazem najbardziej tragiczną postacią był Jerzy Żwirko, bodaj największy talent lat 70-tych, który w przede dniu wielkiej kariery zginął w wypadku samochodowym z trenerem reprezentacji Polski Henrykiem Łasakiem.

Jerzy Żwirko był ikoną  funkcjonującego wówczas stowarzyszenia sportowego WLKS Zjednoczeni, który mając siedzibie w Olsztynie generował bardzo zdolnych zawodników z całego województwa m. in. kolarzy. Natomiast Eugeniusz Szulc był animatorem tej sekcji, jeździł po całym województwie i odkrywał kolarskie diamenty potem fachowa ręką kształtował je w brylanty.

Popularność tej dyscypliny w regionie to nie tylko sukcesy sportowe najlepszych zawodników, to również mrówcza praca nad organizacją imprez, które zyskały renomę i gromadziły na starcie krajową elitę. Taka rolę spełniał m. in. Wyścig Dokoła Warmii i Mazur. Po szosach województwa często przemierzał  też słynny Tour de Pologne, w czym duża zasługa znanego już wówczas trenera Eugeniusza Szulca. Jako Członek Rady Trenerów i Komisji Młodzieżowej przy Polskim Związku Kolarskim  był osobą wpływową i z jego zdaniem się liczono.

Nastanie w Polsce nowego porządku ekonomicznego zmieniło sport, a kolarstwo szczególnie. Eugeniusz Szulc pozostał taki sam. W znacznie trudniejszych warunkach stara się do dziś pielęgnować tę dyscyplinę w regionie. Jest od wielu lat prezesem Warmińsko-Mazurskiego Związku Kolarskiego, ale cały czas służy swym ogromnym doświadczeniem i przekazuje je nowym generacjom szkoleniowców.

Nasz bohater przygotował bardzo ciekawy pokaz fotografii ze swej kariery zawodnika i trenera. O każdym zdjęciu opowiadał ze swadą. Mogliśmy wrócić do tamtych lat, kiedy sport był bardziej romantyczny.

W benefisie oprócz przedstawicieli władz miejskich i sportowych  uczestniczyły delegacje wielu sekcji kolarskich Warmii i Mazur. Gratulacji nie było końca, a symbolem uznania dokonań Eugeniusza Szulca była piękna rzeźba z dedykacja od wszystkich przyjaciół-kolarzy z miast, gdzie nestor trenerów pomagał rozwijać tę dyscyplinę.

{AdmirorGallery}benef21{/AdmirorGallery}

{gallery}benef5{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x