Olsztyńska Grupa Kolarska – Trudne wyzwania

Gdy na początku minionego  roku doszło do prezentacji Olsztyńskiej grupy Kolarskiej funkcjonującej w strukturach Warmińsko-Mazurskiego Klubu Sportowego uznaliśmy to za duży sukces. Formuła open zrewolucjonizowała tę dyscyplinę. Kolarstwo klubowe pozostało tylko w młodzieżowych kategoriach, natomiast seniorzy musieli szukać szczęścia w tzw. stajniach kolarskich. To ogromne przedsięwzięcie, wymagające dużych nakładów, zabiegów organizacyjnych i logistycznych.

Fakt, że namiastka takiej grupy profesjonalnej zaczęła funkcjonować w Olsztynie okazało śmiałym wyzwaniem i po roku ścigania się zawodników na szosach krajowych i zagranicznych możemy stwierdzić, iż rzeczywiście w naszych warunkach, bez wielkich sponsorów, trzeba było się zdobyć na odwagę, żeby podjąć rękawicę.

Rezultaty reprezentantów Olsztyńskiej Grupy Kolarskiej prezentujemy poniżej. Trzeba przyznać, że starali się startować wszędzie. Nie było ich tylko w Tour de Pologne, ale tam pojechała tylko reprezentacja kraju, bowiem żadna z polskich grup zawodowych nie spełnia jeszcze wymagań superligi.

Zabrakło może spektakularnych sukcesów, ale kilka wyników jest na pewno godnych uwagi. Miejsca w czołowej dwudziestce imprez UCI mają swoją wymowę. Olsztyńscy zawodnicy posmakowali nowego kolarstwa, gdzie musieli zmierzyć się z mocniejszymi rywalami, przyzwyczajonymi do zespołowej jazdy. Napięty kalendarz startów wymagał dużej mobilności. Trzeba było szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce i od razu stawić się w pełnej dyspozycji.

Pod tym względem ten rok trzeba traktować jako sezon wielu nowych doświadczeń. Najważniejsze, że grupa przetrwała i rozpoczyna przygotowania do kolejnych wyścigów. W grupie zajdą pewne zmiany. Nie zobaczymy w niej Damiana Szramki, który przenosi się do Grudziądza i czołowego sprintera Wojciecha Skarżyńskiego, który postanowił skorzystać z oferty Cartusii.

Zespół wzmocnią natomiast: Przemysław Sobieraj z Torunia i Vladimir Biekin z Kaliningradu. Dojdzie też grupa młodych wychowanków , którzy kończą wiek juniora i wkraczają w nową sportową przyszłość.

Kolarze są już po badaniach wydolnościowych w Olsztyńskiej Szkole Wyższej i wypadły one wręcz rewelacyjnie, zwłaszcza w porównaniu z przedstawicielami innych dyscyplin. Niebawem zgrupowanie, a właściwie konsultacja w Ełku, gdzie ważnym punktem będą spotkania z doktorem Mikołajem Cywoniukiem, kardiologiem, który jak mało kto zna organizm kolarza. Jego wskazówki mogą okazać się bezcenne u progu nowego sezonu. W lutym zawodnicy wybiorą się na treningi do Hiszpanii, gdzie zawitają drugi raz w marcu. W antrakcie między dwoma zgrupowaniami odbędzie się w Olsztynie prezentacja grupy przed kolejnym rokiem startów.

Być może poprawi się sytuacja finansowa Olsztyńskiej grupy Kolarskiej, z która coraz bliższy kontakt ma Adam Wadecki. Elblążanin powoli kończy karierę, jest jeszcze przez  rok związany z zespołem z Puław, ale potem zamierza przenieść się do naszej grupy w roli zawodnika i dyrektora sportowego. Dzięki jego kontaktom udało się nawiązać współpracę z kilkoma firmami z Elbląga, które wesprą kolarzy już w najbliższym sezonie.

Czekamy więc na kolejne sukcesy, a tymczasem przypominamy minione.

 

Bilans Olsztyńskiej Grupy Kolarskiej – 2010

 

Startowali w 50 wyścigach w Polsce i zagranicą, w tym w 9 wyścigach UCI klasy 2.

– Wyścig Dookoła Mazowsza,

– Solidarności i Olimpijczyków,

– Szlakiem Grodów Piastowskich,

– Małopolski Wyścig Górski,

– Pomerania Tour,

– Memoriał Henryka Łasaka,

– Memoriał Andrzeja Trochanowskiego,

– Puchar MON,

– O Puchar Uzdrowisk,

Najlepsze wyniki w tych wyścigach osiągnęli:

5 m  w Wyścigu Dookoła Mazowsza – Adam Wadecki,

15 m w Pucharze MON – Radosław Syrojć,

17 m w Pomeranii Tour – Jacek Trojga,

18 m w Pomeranii Tour – Aleksander Fadeev,

20 m w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego – Wojciech Skarżyński

 Startowali również w 2 wyścigach UCI, U-23 dla zawodników do 23 lat

– Tour of FLANDERS,

– Karpacki Wyścig Kurierów – 19 m, w tym wyścigu zajął Damian Szramka.

W Mistrzostwach Polski najlepiej spisywał się Radosław Syrojć, który był 8 w Górskich Mistrzostwa Polski, 21 ze startu wspólnego i 22 w jeździe indywidualnej na czas. Damian Szramka był 17 w Górskich Mistrzostwach Polski, a Wojciech Skarżyński 19 ze startu wspólnego i 20 w Górskich Mistrzostwach Polski. Dzięki dobrym wynikom Radosław Syrojć był powoływany do reprezentacji Polski i reprezentował nasz kraj w wyścigach:

– Tour of FLANDERS

– Szlakiem Grodów Piastowskich,

– Solidarności i Olimpijczyków,

– Memoriale Henryka Łasaka,

– Pucharze Uzdrowisk,

– Pucharze MON.

Olsztyńscy kolarze byli widoczni nie tylko w wyścigach rozgrywanych na terenie naszego kraju. Brali udział również w wyścigach rozgrywanych na terenie Rosji, Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Litwy i Belgii.

Podopieczni trenera Zdzisława Trojgi 14-krotnie stawali na podium. 4-krotnie zwyciężali, 4 razy zajmowali 2 miejsce i 6-krotnie 3 miejsce.

Zwycięstwa odnieśli:

Aleksander Fadeev – dwukrotnie:

Kruklanki – wyścig klasyczny,

Wydminy – wyścig klasyczny,

Grzegorz Czetyrko

II etap Wyścigu o Puchar Bałtyku

Siergiej Fadeev

Miłki – wyścig dwuetapowy.

Inni kolarze naszej grupy również zajmowali czołowe miejsca w wyścigach różnej klasy:

Adam Wadecki

2 m – IV etap Wyścigu Dookoła Mazowsza

Bartosz Grochowski

2 m – Wydminy –wyścig klasyczny

Dawid Klimczyk

3 m VILLAVISKIS – Litwa – kryterium

Radosław Syrojć

3 m Częstochowa – kryterium

Jacek Trojga

3 m Kruklanki – wyścig klasyczny

Wojciech Skarżyński

4 m Jędrzejów – kryterium

Michael Grygianiec

4 m Kruklanki – wyścig klasyczny,

Vladimir Biekin

5 m I etap wyścigu 2- etapowego – Miłki

Damian Szramka

10 m Lubawa – Kryterium

Tomasz Muszalak

10 m Masłów wyścig klasyczny

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x