Podwójne srebro w MŚ niepełnosprawnych – Jak jej nie podziwiać?

Reprezentantka Polski oraz OKS Warmia i Mazury Olsztyn Anna Harkowska wywalczyła dwa srebrne medale mistrzostw świata w kolarstwie szosowym osób niepełnosprawnych. Impreza odbyła się w duńskiej miejscowości Roskilde. Zarówno na czas i jak w wyścigu ze startu wspólnego uległa tylko  Brytyjce Sarah Storey. W ostatnich tygodniach Pani Ania prezentuje wyśmienitą formę. Niedawno w pięknym stylu zdobyła tytuł Górskiej Mistrzyni Polski w rywalizacji z najlepszymi zawodniczkami elity.

W jeździe na czas uczestniczki mistrzostw świata osób niepełnosprawnych  miały do pokonania dystans 15,2 km. Brytyjka Sarah Storey potrzebowała na to (20:52). Anna Harkowska straciła do zwyciężczyni 1:37 a na najniższym stopniu stanęła kolejna Brytyjka Amerykanka Greta Neimanas – gorsza od Polki o 24 sekundy.

W wyścigu ze startu wspólnego długości 61,5 km zawodniczki rywalizowały na czterech rundach . Po starcie uciekała Anna Harkowska uzyskując przewagę 35 sekund. Gdy wydawało się, że już będzie zwiększała przewagę, w pogoń ruszyła Sarah Storey, która dogoniła Anię, co doprowadziło do walki na finiszu. Nieco szybsza okazała się jednak Brytyjka.

Mimo wszystko Anna Harkowska znów zaimponowała odwagą, przypomnijmy, że kilka lat temu uległa bardzo groźnemu wypadkowi i niewielu dawało jej szanse na powrót do sportu. Tytaniczna praca i determinacja pozwoliły jej przełamać bariery i odnosi duże sukcesy zarówno w rywalizacji osób niepełnosprawnych jak i w formule open. W naszym przekonaniu zasłużyła na start w otwartych mistrzostwach świata, choć trasy w Danii (tam odbędzie się impreza) być może są dla niej zbyt łatwe.