„Ślężański Mnich” wzywa wszystkich – Trema przed premierą

Wreszcie się zaczyna. W ten weekend tradycyjnie na Dolnym Śląsku nastąpi oficjalna inauguracja sezonu kolarskiego w Polsce. W sobotę w Dzierżoniowie odbędzie się bardzo wymagające kryterium uliczne z podjazdami, a w niedzielę wielki piknik w Sobótce – wyścig szosowy „Ślężański Mnich” we wszystkich kategoriach wiekowych. Organizatorzy spodziewają się nawet 800 uczestników. Nie zabraknie w tym towarzystwie również kolarzy z Warmii i Mazur.

 

 Olsztyńska Grupa Kolarska weszła w drugi rok działalności. Stworzenie zespołu było dużym wyzwaniem, ale udało się. Debiut młodzieżowców z Warmii i Mazur przyniósł kilka sukcesów, najważniejsza była jednak konsolidacja drużyny, także zbieranie doświadczeń. Kolarze w okresie przygotowawczym przebywali na zgrupowaniu w Hiszpanii, gdzie w lutym i marcu są znakomite warunki do treningu. Starali się wykorzystać każdy dzień, a jakie będą efekty pracy? Zobaczymy. Oczywiście inauguracja sezonu jest zawsze wielką niewiadomą, bo to pierwszy start, ale jak to w kolarstwie bywa, wiele zależy od szczęścia. W ubiegłym roku w kryterium w Dzierżoniowie w czołowej dziesiątce znalazło się dwóch olsztynian: Radosław Syrojć i Wojciech Skarżyński. Trudno będzie to powtórzyć, tym bardziej, że udział w premierze sezonu zapowiedziały najlepsze teamy profesjonalne, także ekipy zagraniczne.

– Zawodnicy są dobrze przygotowani pod względem wytrzymałościowym – twierdzi dyrektor OGK Zdzisław Trojga. W tym roku jednak jeszcze nie startowali, brakuje więc szybkości i zgrania na finiszu. Oczywiście premierę traktujemy serio i chcemy wypaść jak najlepiej, ale takim poważniejszym sprawdzianem będzie udział w połowie kwietnia  w czteroetapowym  wyścigu „Bursztynowym szlakiem” z Konina do Kalisza. W ten weekend w Dzierżoniowie i Sobótce wystartują następujący zawodnicy: Radosław Syrojć, Grzegorz Czetyrko, Dawid Klimczyk, Bartosz Grochowski, Jacek Trojga, Przemysław Sobieraj, Wladimir Bielkin, Aleksander Fadiejew i Szymon Godras. Ten ostatni to nowy nabytek ze Szczecina bardzo dobry torowiec, który mam nadzieję, będzie mocnym punktem naszego zespołu w tym sezonie. Pozostali zawodnicy zostali w Olsztynie, głównie młodzi, bo mają obowiązki szkolne związane z maturę i ostatnio na sport poświęcali trochę mniej czasu.

Młodsi kolarze Warmii i Mazur przebywają od 25 marca na zgrupowaniu w Sosnówce za Jelenią Górą  i zwieńczeniem obozu będzie start w Sobótce w sławnym klasyku „Ślężański Mnich”. Z zawodnikami przebywa trener i prezes w jednej osobie Eugeniusz Szulc.

– Zorganizowaliśmy tu zgrupowania kadry województwa warmińsko-mazurskiego. Przebywa na nim 18 juniorów i juniorów młodszych, także dziewczęta. Mamy zawodników z Ełku, Biskupca, Mrągowa, Bartoszyc, Piecek. To sprawdzona metoda przygotowań, która w ubiegłym sezonie przyniosła nam tyle sukcesów. Mieszkamy w ośrodku „Zloty widok”, pogoda jest doskonała, staramy się więc wykorzystać każda minutę na trening. Trasy są bardzo trudne, wymagające, ale po to tu przyjechaliśmy. Wczoraj dołączył do nas najlepszy junior młodszy w kraju ubiegłego  sezonu Szymon Rekita z Biskupca, który od września jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Przyjechał prostu ze zgrupowania w Chorwacji. Przyjęliśmy do bardzo serdecznie liczę, że w tym roku też potwierdzi swój duży talent. Kolarze z Warmii i Mazur nie mogą doczekać się pierwszego wyścigu. Są bojowo nastawieni, chcą wygrywać. Ja tego entuzjazmu nie gaszę, ale z doświadczenia wiem, że w premierze rożnie bywa.

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x