Szukanie punktów na torze – Odważne dziewczyny z Biskupca

Rywalizacja w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kolarstwie odbywa się w trzech specjalnościach: na szosie (to mamy już za sobą), MTB i na torze. Reprezentanci Warmii i Mazur obsadzają wszystkie dyscypliny, choć w konkurencjach torowych dla większości jest to debiut. W Pruszkowie na jednym z najnowocześniejszych obiektów torowych w Europie odbyła się ostatnia eliminacja z udziałem naszych reprezentantów.

 

Trudno było wymagać nadzwyczajnych osiągnięć. Po pierwsze kolarze Warmii i Mazur to typowi szosowcy i do sezonu przygotowywali się pod tym kątem, po drugie w regionie nie mamy toru i dla zawodniczek i zawodników było to pierwsze zetknięcie z takim obiektem Po trzecie wreszcie w Pruszkowie jest tor o nawierzchni drewnianej, niezwykle szybki i bez wcześniejszych wprawek, treningu, trudno się na nim poruszać, a tu trzeba  było jechać na maksymalnych obrotach.

Kolarzom należą się przede wszystkim słowa uznania za odwagę i podjęcie wyzwanie. Wystartowały trzy dziewczyny z Warmii Biskupiec, które przybyły do Pruszkowa bezpośrednio z OOM na szosie i według nieoficjalnych obliczeń wszystkie trzy uzyskały prawo występu w zawodach finałowych OOM na torze, choć lokaty w Pruszkowie nie były nadzwyczajne.

W sprincie na 200 metrów Bogusława Dziuba zakwalifikowała się do ćwierćfinału ósmym czasem. W fazie pucharowej przegrała z najlepszą zawodniczka kwalifikacji (takie jest rozstawienie), a potem walcząc w strefie 5-8 ostatecznie uplasowała się na siódmej pozycji. Marlena Syczewska była w tej konkurencji trzynasta.

Na 500 metrów wystartowała tylko Aleksandra Stańczak zajmując 13 lokatę.

W wyścigu na 2 km pojechała cała trójka. Bogumiła Dziuba była piąta, Marlena Syczewska dwunasta, a Aleksandra Stańczak piętnasta.

Te wyniki powinny wystarczyć do awansu, ale na oficjalne potwierdzenie trzeba poczekać. Kontakt z torem jest potrzebny, bo wyniesione stąd nawyki przydadzą się też na szosie, poza tym kolarze szukają wszędzie punktów by znaleźć się jak najwyżej w klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Więcej punktów to więcej pieniędzy na przyszły sezon.

Chłopcy startowali w zasadzie poza konkursem, bowiem nie udało się zmontować klubowej ekipy do wyścigu drużynowego i pojechał mieszany zespół Orlika Nawiady i MSR Mrągowo. W wyścigu punktowym wystąpił Konrad Grudek z Mrągowa i wszedł nawet do decydującej rozgrywki, tu jednak był bez szans w konfrontacji ze specjalistami.

Do rozegrania pozostała jeszcze jedna konkurencja – keirin czyli wyścig za motocyklem. Swych sił spróbuje też kilkoro naszych reprezentantów. Z jakimi efektami? Zobaczymy.

W zakończonym najpóźniej keirinie dziewczyny spisały sie nadspodziewanie dobrze. Bogumiła Dziuba awansowała do finału A, gdzie zajęła trzecie miejsce. Pozostałe jechały w finale B. Magda Wróbel (Orlik Nawiady) była dziewiąta, Aleksandra Stańczak jedenasta, a Marlena Syczewska dwunasta. Jechały za motorem na torze pierwszy raz w życiu.

W wyścigu punktowym Aleksandra Stańczak zajęła piąta lokatę, Bogumiła Dziuba dziewiątą, Magda Wróbel dwunastą, a Marlena Syczewska piętnastą. Wszystko wskazuje na to, że uciułane punkty wystarczą do startu całej czwórki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x