Szymon Rekita z ogromną przewagą – Co z talentami na Warmii i Mazurach?

Od lat obserwuję poczynania kolarzy Warmii i Mazur na szosach i bezdrożach (MTB) całego kraju. Jest wiele powodów do satysfakcji, bo od czasu do czasu eksplodują u nas talenty dużego formatu, które dają nadzieję, byśmy o nich mówili ciepło, mając satysfakcję, że pochodzą a naszej Ziemi. Kolarstwo zmieniło swe oblicze. Typowe sekcje istnieją tylko w wymiarze młodzieżowym, po przekroczeniu limitu juniora zawodnik staje na rozdrożu. Jeśli uda mu się „załapać” do grupy zawodowej – to dobrze, ale tam miejsc jest niewiele. Pozostali (talent może eksplodować później) albo zmieniają specjalność na MTB, albo wręcz kończą ze sportem wyczynowym, bo przecież trzeba z czegoś żyć.

 

Powstanie prze kilkoma laty Olsztyńskiej Grupy Kolarskiej przy Warmińsko-Mazurskim Klubie Sportowym przyjąłem z dużym entuzjazmem, bo w niej widziałem pośrednie ogniwo między profesjonalnym o amatorskim uprawianiem sportu, a także misję zatrzymywania w regionie zawodników, w których już wiele zainwestowaliśmy, by jeszcze przez kilka lat reprezentowali nas w największych wyścigach. I na początku tak było. Trudno nam było oczywiście rywalizować z takimi potentatami jak CCC Polsat, ale w kategorii orlików mieliśmy swoich równorzędnych rywali z Puław, Torunia czy Kartuz. Różnie ta konfrontacja wychodziła, ale naszych zawodników było widać w peletonie, imponowali dobrym przygotowaniem, odwagą, ujawniali swe możliwości, słowem wydawało się, że ich kariera idzie w dobrym kierunku.

Niestety od pewnego czasu wyniki Olsztyńskiej Grupy Kolarskiej pozostawiają wiele do życzenia, a misja, której od niej oczekiwałem jest tylko teorią bez praktycznego pokrycia. Skład zespołu zmienił się radykalnie. Przestali w niej jeździć tak zdolni kolarze jak Radosław Syrojć czy Grzegorz Czetyrko, pojawiają się nowi, anonimowi, którzy splendoru raczej nam nie przynoszą.

Fakt powstania grupy finansowanej w dużej mierze przez samorządy: wojewódzki i olsztyński wiązałem z nadzieją integracji tej dyscypliny w województwie, stworzenia systemu, który z jednej strony zatrzyma talenty na dłużej w trudnym okresie przejściowym, z drugiej byłby promocją regionu przez cały sezon. Niestety te nadzieje są coraz bardziej kruche.

I tych niepowodzeń sportowych nie przykryje jedna skądinąd bardzo sympatyczna i potrzebna impreza – Wyścig o Puchar Prezydenta Olsztyna, rozdmuchana przez media do rangi

Tour de Pologne, a w efekcie oglądana przez garstkę widzów.

Czego oczekuję od Olsztyńskiej Grupy Kolarskiej? Przede wszystkim realizacji założeń do jakich została stworzona. Nie stać nas na to by marnować ujawnione już talenty (do wymienionych dodać warto Adama Sznitko, a grozi to Arturowi Modzelewskiemu). Przecież wiek juniora kończy świetnie zapowiadająca się generacja Warmii Biskupiec (Szymon Rekita, Wojciech Suchocki, Piotr Skrzeszewski). Już z tych nazwisk można stworzyć „młodzieżowy” team z perspektywami.

Zdaje sobie sprawę z animozji panujących w środowisku kolarskim na Warmii i Mazurach. Nie pozwólmy jednak na to, by przysłowiowa wojna Kargula z Pawlakiem niszczyła dyscyplinę, którą tak kochamy i która ma w regionie tylu sympatyków. Żeby przetrwać, a do tego mieć satysfakcję, musimy zintegrować wysiłki. Nie wypowiadam się w sprawach szkoleniowych bo się na tym nie znam, natomiast wiem, że w regionie jest wielu fachowców w tej dziedzinie, sprawdzonych, oddanych sprawie. To ogromny potencjał pod warunkiem, że znajdzie się wspólny mianownik. A nim powinny być WARMIA i MAZURY.

{AdmirorGallery}rek25{/AdmirorGallery}

Klasyfikacja orlików PZKol.

1 BULIK Mieszko TC CHROBRY FELT GŁOGÓW TCC 323

2 NOWAK Mateusz KTK KALISZ KKA 231

3 OWSIAN Łukasz CCC POLSAT POLKOWICE CCC 229

4 SÓJKA Kornel KTK KALISZ KKA 166

5 LATOŃ Eryk BDC MARCPOL BDC 158

6 GRADEK Kamil GKS CARTUSIA KARTUZY GCK 146

……………………………………………

23 KRZYWANIA Paweł WARMIŃSKO-MAZURSKI KS WMK 47

30 SOBIERAJ Przemysław WARMIŃSKO-MAZURSKI KS WMK 23

41 SKRZESZEWSKI Paweł WARMIŃSKO-MAZURSKI KS WMK 10

47 GROCHOWSKI Bartosz WARMIŃSKO-MAZURSKI KS WMK 8

55 KLIMCZYK Dawid WARMIŃSKO-MAZURSKI KS WMK 3

64 CZETYRKO Grzegorz WARMIŃSKO-MAZURSKI KS WMK 1

Klasyfikacja juniorów PZKol

1 REKITA Szymon LKK WARMIA BISKUPIEC LWB 397

2 SZCZEPANOWSKI Bartosz GK GLIWICE MERIDA GGM 229

3 KAZIMIERCZAK Mateusz GKK OPTY GRODZISK MAZ. GOG 223

4 KUCHAREK Adrian 4 F-E-VIVE RACING TEAM 4FE 194

5 STOSZ Patryk UKS STOBRAWA KLUCZBORK USK 172

6 LIS Tobiasz LKS ZIEMIA OPOLSKA LZO 166

………………………………………………………………

16 SUCHOCKI Wojciech LKK WARMIA BISKUPIEC LWB 105

21 SKRZESZEWSKI Piotr LKK WARMIA BISKUPIEC LWB 86

66 GOTOWICKI Damian LKK WARMIA BISKUPIEC LWB 14

70 KOWALCZYK Krystian LKK WARMIA BISKUPIEC LWB 9

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x