Finał MP juniorek Gorzów 2011 – Udany rewanż i siódme miejsce KKS-u

Koszykarki KKS Olsztyn zajęły w Poznaniu siódme miejsce w turnieju finałowym Mistrzostw Polski juniorek. W ostatnim spotkaniu pokonały Basket Aleksandrów Łódzki 59:55 (11:16,14:11,15;15,19:13). Tym samym olsztynianki zrewanżowały się rywalkom za wysoka porażkę poniesioną na własnym boisku w półfinale. Czy z 7 miejsca możemy być zadowoleni? Przy naszych możliwościach sam awans do ósemki był dużym sukcesem, każde oczko wyżej to bonus. Tytuł nie dla Gdyni, nie dla Poznania, lecz Bydgoszczy. To mimo wszystko zaskoczenie.

I dzień (środa)

KKS Olsztyn – SKS 12 Warszawa 69:81 (14:17, 18:16, 22;23, 15:25)

KKS Olsztyn: Paulina Rojek-0, Patrycja Zawadzka-0, Angelina Skarżycka-13, Ksenia Zajączkowska-12, Natalia Żukowska-14, Alicja Szych-3, Aleksandra Żygowska-0, Iwona Polak-2, Patrycja Grażewicz-0, Patrycja Jastrzębska-25, Agnieszka Stachyra-0.

Do przerwy mecz był bardzo wyrównany. W pierwszych minutach prowadził KKS, potem lekką przewagę osiągnęły rywalki, ale wszystko oscylowało wokół remisu. W drugiej odsłonie warszawianki odskoczyły na siedem oczek (27:20), tuż przed przerwą olsztynianki popisały się kilkoma dobrymi akcjami i zniwelowały dystans do jednego punktu.

Tuż po zmianie stron wszystko zaczęło się układać znakomicie. KKS miał znakomity okres gry. Rezultat 48:39 w 25 minucie dawał podstawy do optymizmu. Niestety w ciągu kilku minut zeszliśmy na ziemię. Warszawianki błyskawicznie  odrobiły straty i przed ostatnią kwartą prowadziły już dwoma punktami.

Koszmar nastąpił na początku ostatniej odsłony. W krótkim czasie rywalki zanotowały doskonałą serie i przy stanie 60:77 w 35 minucie wszystko było jasne. Wprawdzie KKS zdobył się jeszcze na zryw, ale jedynie zmniejszył rozmiary porażki.

Bardzo dobry mecz Patrycji Jastrzębskiej, która jednak dość długo grała z czterema przewinieniami i to ograniczało możliwości. Wspierały ją: Ksenia Zajączkowska, Natalia Żukowska i Angelina Skarżycka, jednak pole manewru było niewielkie. Nie wszystkie dziewczyny miały swój dzień.

Przed nami dwa spotkania z zespołami z Poznania, gdzie naprawdę trudno będzie o punkty. Bądźmy jednak dobrej myśli, oby nie dotknęły nas chwile słabości.

II dzień (czwartek)

Podobnie jak w premierze, koszykarki KKS-u dopadła chwila słabości, tym razem w pierwszej kwarcie i to zadecydowało o porażce z mistrzyniami Polski MUKS-em Poznań 80:102(13:30, 22:22, 25:25, 22;27). Oczywiście mogliśmy się spodziewać takiego rozstrzygnięcia, ale żal, że po raz drugi z rzędu przydarzył się taki moment. Brakuje jeszcze doświadczenia i opanowania. Po dwóch porażkach olsztynianki nie maja już szans na medal MP juniorek.

MUKS Poznań – KKS Olsztyn 102:80 (30:13, 22:22, 25:25, 27:22)

KKS Olsztyn: Paulina Rojek-15, Patrycja Zawadzka-2, Angelina Skarżycka-0, Ksenia Zajączkowska-6, Natalia Żukowska-4 , Alicja Szych-21, Aleksandra Żygowska-5, Iwona Polak-6, Patrycja Grażewicz-2, Patrycja Jastrzębska-19, Agnieszka Stachyra-0.

Pierwsze minuty to wyrównana walka. W 5 minucie było 10:10 i nic nie zapowiadało katastrofy. Tymczasem do końca tej odsłony olsztynianki zdobyły zaledwie trzy punkty, a rywalki…dwadzieścia. Taka zaliczka pozwoliła poznaniankom na spokojną kontrolę. Mecz wyrównał się, ale przewaga MUKS-u już do samego końca oscylowała w granicach 15-20 oczek.

Świetna gra Patrycji Jastrzębskiej w inauguracyjnym spotkaniu z SKS 12 Warszawa miała swoje konsekwencje w potyczce z Poznaniem.  Najlepsza zawodniczka KKS-u została właściwie wyłączona z gry ofensywnej i pierwsze punkty zdobyła dopiero pod koniec drugiej kwarty, kiedy losy meczu były już rozstrzygnięte. Potem miała więcej luzu, ale oczywiście nie miało to już większego wpływu na wynik.

Podobny problem był z Natalią Żukowską. Przeciwniczki dobrze przygotowane taktycznie do meczu wytrąciły nam poważne atuty. W tej sytuacji  rolę snajperki  przejęła Alicja Szych, która dobrze rzucała za dwa, gorzej za trzy, ale uzbierała najwięcej oczek. Natomiast świetnie próby z dystansu miała Paulina Rojek, która trafiała tylko za trzy, za to aż pięć razy na dziewięć wykonanych rzutów.

Cały czas musimy brać poprawkę na możliwości obu klubów. MUKS – to koszykarski kombinat, gdzie ostra selekcja z setek dziewczyn stworzyła bardzo wyrównaną, wysoką kadrę zawodniczek. W tej sytuacji nawiązanie walki z takimi rywalkami i tak zasługuje na uznanie.

Ta porażka przekreśla właściwie szanse na awans do strefy medalowej, ale znając dziewczyny z KKS-u walczyć będą do końca. Bo w tym turnieju każde zwycięstwo będzie dużym sukcesem.

Grupa A

MUKS Poznań – KKS Olsztyn  102:80 (30:13, 22:22, 25:25, 27:22)

SKS 12 Warszawa – INEA AZS Poznań   59:48 (9:15, 14:17, 17:6, 19:10)

III dzień

Koszykarki KKS Olsztyn poniosły trzecią porażkę w finałowym turnieju Mistrzostw Polski juniorek, tym razem z Ineą Poznań 64:71 (17:27, 13:12, 19:17, 15:15) i zagrają i siódme miejsce w całej imprezie. Należało się tego spodziewać, ale warto też pamiętać, że olsztynianki stoczyły trzy mecze z arcytrudnymi rywalkami, w których przez długie minuty prowadziły równorzędna grę. Z Ineą zdobyły się na szaleńcza pogoń, szkoda, że nie uwieńczoną powodzeniem.

Inea Poznań – KKS Olsztyn 71:64 (27:17, 12;13, 17:19, 15:15)

Przebieg ostatniego spotkania eliminacji grupowych był podobny do poprzednich, z tym, że akurat w tym meczu olsztynianki były najbliższe sprawienia niespodzianki. Dość wyraźnie przegrały pierwszą kwartę, ale nie na tyle wysoko, by losy potyczki były już przesądzone. Od drugiej odsłony rozpoczęły pogoń za rywalkami. Z niezwykłą ambicją odrabiały punkt po punkcie aż wreszcie  na pięć minut przed końcem doprowadziły do remisu 58:58. I gdy wydawało się, że pójdą dalej , siłą rozpędu, poznanianki wykorzystały swój największy atut – środową Kingę Woźniak. Do niej kierowały piłkę, a na ta celnie rzucała lub była faulowana. Podobnie było przed kilkoma tygodniami podczas turnieju ćwierćfinałowego.

Ambicja, wola walki, znakomite przygotowanie fizyczne nie wystarczyły. Te walory nie były jednak poparte skutecznością. Nasze centra: Natalia Żukowska i Patrycja Jastrzębska wyróżniały się aktywnością, często rzucały, ale…nie trafiały. Pierwsza zanotowała cztery celne rzuty na dwanaście , druga odpowiednio 8/23. Znów dobry mecz rozegrała Paulina Rojek, która okazała się odkryciem tego turnieju.

Jeszcze raz warto podkreślić. W tym towarzystwie nie mogliśmy więcej zdziałać, a fakt nawiązania walki, równej gry w większości spotkań jest dowodem ile znaczy ciężka, rzetelna praca i ambicja.

Grupa A

INEA AZS Poznań – KKS Olsztyn 71:64 (27:17, 12:13, 17:19, 15:15)

MUKS Poznań – SKS 12 Warszawa  63:54 (17:17, 25:4, 13;12, 8:21)

IV dzień

KKS Olsztyn – Basket Aleksandrów Łódzki 59:55 (11:16, 14:11, 15:15, 19:13)

W ostatnim meczu wyczerpującego turnieju liczy się przede wszystkim motywacja, bo poprzednie porażki na pewno wywołały małą frustrację, mimo, że obie drużyny nie miały większych szans na medale. Zarówno koszykarkom KKS jak i Basketu bardzo zależało by nie zakończyć imprezy na ostatnim miejscu, a więc zawodniczki walczyły jak lwice i to od pierwszej do ostatniej minuty.

Osobliwy przebieg miała pierwsza kwarta. Zaczęło się tragicznie, bowiem Basket po 3 minutach prowadził…11:0 i zanosiło się na katastrofę. Na szczęście szybko przyszło otrzeźwienie i olsztynianki w krótkim czasie odrobiły dystans (11:13), ale w końcówce znów pozwoliły przeciwniczkom zwiększyć przewagę. To, że zachowaliśmy szansę na korzystny wynik było dużą zasługą Patrycji Jastrzębskiej – najlepszej zawodniczki tego spotkania.

Przez następne dwie kwarty trwał wyrównany bój. Utrzymywała się minimalna przewaga Basketu, a my czekaliśmy na moment, kiedy olsztynianki zaskoczą rywalki udaną seria punktów.

I tak się stało w ostatniej kwarcie, która wygraliśmy wyraźnie. Na 50 sekund przed końcem było 59:52, wprawdzie Basket rzucił celnie za trzy, ale przetrzymaliśmy piłkę do ostatniego gwizdka i odnieśliśmy cenne zwycięstwo.

Zakończyliśmy więc turniej miłym akcentem, siódme miejsce w krajowym baskecie to brzmi dumnie i to trzeba docenić