Finał o wejście do II ligi mężczyzn Piaseczno 2021 – Wygrana ze Szczawnem poprawiła humory, ale żal pozostał

W dniach 28/30 maja w Piasecznie odbywał się finałowy turniej o awans do II ligi koszykarzy. Do decydującej rozgrywki zakwalifikował się AZS UWM Olsztyn, który wygrał półfinał w Ełku. Trzon zespołu stanowią praktycznie mastersi, dla których basket jest prawdziwa pasją, ale w tym przypadku łączyło się to z konkretnym wyzwaniem. . W premierze AZS UWM po niebywałych emocjach przegrał z gospodarzami  po dogrywce 94:95. W sobotę olsztynianie ponieśli porażkę z Pyra Poznań 84:106, ale też było ciekawie. Straciliśmy szansę na awans i niedzielne zwycięstwo nad Szczawnem tylko poprawiło humory, bo żal pozostał.

Terminarz i wyniki

Piątek (28 maja)

MKK Pyra Poznań – MKS Basket Szczawno-Zdrój 106:82 (26:21, 26:20, 23:20, 31:21)

AZS UWM Olsztyn – MUKS Piaseczno 94:95 (13:26, 27:27, 17:14, 24:14, d. 13:14)

AZS UWM Olsztyn: Artur Bednarczyk-3, Łukasz Muszyński-5, Jarosław Andrusiewicz-14, Mariusz Jaskólski-4, Marcin Biranowski-22, Jakub Kaufman-10, Bartłomiej Reszka-11, Radosław Dymek-16, Tomasz Panewski-0, Rafał Kacprzak-0, Rafał Chudzik-4

Niesamowite spotkanie a nic tego nie zapowiadało. Przez trzy kwarty gospodarze prowadzili z bezpieczną przewaga 10-15 punktów. Na sześć minut przed końcem nastąpił heroiczny zryw akademików. W ciągu pięciu minut zdobyli 23 punkty nie tracąc żadnego. Z rezultatu 57:73 wyciągnęli na 80:73. Wydawało się, że sprawa zwycięstwa olsztynian jest przesądzona, bowiem do ostatniego gwizdka brakowało niespełna półtorej minuty. Tymczasem to gospodarze zerwali się do ataku. Na cztery sekundy przed końcem doprowadzili do remisu 81:81. W dogrywce sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Ale to jednak do Piaseczna należało ostatnie słowo. MUKS na 11 sekund przed końcem odskoczył na 95:91. Wprawdzie Bartłomiej Reszka trafił jeszcze za trzy punkty, ale tego już nie można było wygrać. Olsztynianie mają czego żałować. Z drugiej strony jak nie podziwiać ich za determinację i fantastyczny okres gry w czwartej odsłonie.

Sobota (29 maja)

MKK Pyra Poznań – AZS UWM Olsztyn 106:84 (30:26, 37:16, 17:34, 22:8)

AZS UWM Olsztyn: Artur Bednarczyk-0, Jarosław Andrusiewicz-16, Mariusz Jaskólski-2, Marcin Biranowski-27, Jakub Kaufman-5, Bartłomiej Reszka-0, Radosław Dymek-21, Marek Miałki-2, Radosław Seroka-0, Tomasz Panewski-3, Rafał Kacprzak-0, Rafał Chudzik-8

AZS UWM znów rozegrał niesamowity mecz. Porażka wysoka, ale, na pewno nie było to spotkanie jednostronne, podobnie jak w piątek przedziwne. Początek bardzo wyrównany, olsztynianie trzymali się dzielnie, kilka razy objęli prowadzenie i dopiero w końcówce pierwszej kwarty faworyci uzyskali niewielką przewagę. W drugiej odsłonie istnieli tylko poznaniacy. Na przerwę schodzili przy wyniku 67:42, co praktycznie przekreślało wszelkie nadzieje. Ale nie w przypadku kortowian, którzy podobnie jak dzień wcześniej ruszyli do desperackiego ataku. Przewaga rywali topniała w oczach. Krótki niespełna 4-minutowy okres wygrali 19:3. Trzecią kwartę skończyli z 8-punktowa stratą (76:84). Ostatnia odsłona toczyła się już pod dyktando Pyry. Ale mecz ciekawy,a jego przebieg potwierdził, że olsztynianie są nieobliczalni. Teraz trzeba trzymać kciuki za zespół ze Szczawna. Jeśli pokona gospodarzy sprawa awansu będzie otwarta.

MKS Basket Szczawno-Zdrój – MUKS Piaseczno 62:80 (16:23, 14:15, 16:21, 16:21)

Niedziela (30 maja)

AZS UWM Olsztyn – MKS Basket Szczawno-Zdrój 104:88 (30:21, 24:28, 25:22, 25:17)

AZS UWM Olsztyn: Artur Bednarczyk-0, Jarosław Andrusiewicz-0, Mariusz Jaskólski-7, Marcin Biranowski-42, Jakub Kaufman-18, Bartłomiej Reszka-7, Radosław Dymek-21, Marek Miałki-4, Rafał Chudzik-5

Tym razem dramatów nie było, ale i stawka spotkania nie wywoływała szczególnych emocji. Olsztynianie wygrali pewnie, dobrze rozegrali czwarta kwartę. Pięknym bilansem indywidualnym popisał się Marcin Biranowski, który zdobyła aż 42 punkty. Należy tylko żałować piątkowej porażki, bo od II ligi (obojętnie czy byśmy w nie wystartowały czy nie) dzieliły nas sekundy.

MUKS Piaseczno – MKK Pyra Poznań 72:86 (22:19, 10:27, 20:26, 20:14)

1 Pyra Poznań 3 6 298-238

2 MUKS Piaseczno 3 5 247-242

3 AZS UWM Olsztyn 3 4 282-289

4 MKS Basket Szczawno-Zdrój 3 3 232-290