Inter Parts wygrał z Energą Słupsk – Sensacja? Trochę tak

Koszykarze Inter Parts AZS UWM Olsztyn awansowali do III rundy Pucharu Polski. We wtorek pokonali w hali kortowskiej Energię Czarnych Słupsk 89:71 (26:24, 22:9, 20:10, 21:28). Wynik idzie w świat i jest to supersensacja. To, że lider Polskiej Ligi Koszykówki przyjechał do Olsztyna w osłabionym składzie, bez obcokrajowców, a tylko z trzema graczami kadry pierwszego zespołu – to już inna sprawa. W każdym razie zwycięstwo akademików niespodziewane, zasłużone i w dobrym stylu.

Inter Parts AZS UWM Olsztyn: Jacek Chojnacki-6, Przemysław Grabowski-7, Mariusz Olejko-0, Rafał Kułakowski-0, Piotr Ćwirko-2, Piotr Rosiński-0, Kamil Zajkowski-4, Marcin Kowalewski-21, Rafał Chudzik-14, Tomasz Panewski-14, Jakub Chmielewski-10, Paweł Matysiak.11.

Najwięcej punktów dla gości: Wojciech Szawarski-19, Patryk Przyborowski-15, Hubert Pabian-14

Zaczęło się od prowadzenie gości 6:0. Olsztynianie byli tak naładowani, że musieli uspokoić nerwy, bo nadmiar motywacji czasami szkodzi.. Pierwszy punkt zdobył Rafał Chudzik, potem Tomasz Panewski rzucił za trzy i gospodarze z wolna przejmowali inicjatywę. Wszyscy byli bardzo zaangażowani, a swe doświadczenie w meczach wysokiej rangi wykorzystywał Marcin Kowalewski.

Olsztynianie w końcówce tej kwarty grali doskonale, ręce same składały się do oklasków, ale jak się okazało, było to dopiero uwertura. W drugiej odsłonie akademicy zdeklasowali przeciwnika i był to przełomowy moment. Uzyskana 15-punktowa przewaga pozwalała na spokojną grę po przerwie.

Po zmianie stron można było spodziewać się ostrej reakcji rywali, ale nic takiego nie nastąpiło. Przeciwnie w końcówce trzeciej odsłony Inter Parts  zwiększył dystans do 25 punktów i właściwie było po meczu. Przegrana nieznacznie czwarta kwarta nie miała już żadnego znaczenia.

To duży sukces zespołu olsztyńskiego. Oczywiście zwycięstwo ułatwiło określone nastawienie drużyny ze Słupska do turnieju pucharowego, ale to ich sprawa. Być może niektórzy żałują że nie obejrzeli w akcji znakomitych zawodników, na to jednak nie mieliśmy wpływu. Z drugiej strony trzeba się cieszyć, bo  gramy dalej.

W trzeciej rundzie Inter Parts zagra z czwartym zespołem I ligi (bilans 8-2) Sportino Inowrocław. Olsztynianie będą gospodarzem tego spotkania.