KKS Agapit lubi Jeziorany – Najpierw cios za cios, a potem totalny odjazd

Koszykarki I-ligowego KKS Agapit świetnie czują się w Jezioranach, a potwierdził to przebieg sobotniego (16 października) meczu z AZS Politechnika Gdańsk. Olsztynianki wysoko pokonały solidny przecież zespół z Trójmiasta 107:67 (29:28, 20:20, 33:7, 25:12) po znakomitym widowisku, do przerwy z udziałem obu zespołów, a po zmianie stron w wykonaniu tylko KKS Agapit. W tym okresie podopieczne trenera Tomasz Sztąberskiego grały jak natchnione.

KKS Agapit Olsztyn – AZS Politechnika Gdańsk 107:67 (29:28, 20:20, 33:7, 25:12)

KKS Agapit Olsztyn: Joanna Chełchowska-9, Alicja Wawrzyniak-29, Karolina Giżyńska-4, Ksenia Woźniak-22, Marta Sztąberska-23, Natalia Sobotka -6, Nikola Pałasz-0, Patrycja Daliga-8, Ewelina Kitkowska-4, Izabela Birkos-2, Gabriela Olechnowicz-0

Jeszcze niedawno tak bardzo baliśmy się o dalsze losy KKS-u, który z trudem utrzymywał się w lidze, a po rozgrywkach powtarzał się dylemat czy olsztynianki wystartują w następnej edycji. Tymczasem po świetnym sezonie 2020/21 w drużynę wstąpił jakby nowy duch. O zwijaniu się nie ma mowy, wręcz przeciwnie, zespół się rozwija, a przybycie dwóch nowych zawodniczek i postępy juniorek rysują niezłe perspektywy. Nie złamała KKS Agapit przymusowa wyprowadzka z Olszyna, bo nowy dom w Jezioranach okazał się bardzo przyjazny i na razie (oby jak najdłużej) szczęśliwy. W sobotę w meczu z Politechniką Gdańsk ręce same składały się do oklasków.

A początek wcale tego nie zapowiadał, bowiem rywalki rozpoczęły z wielkim impetem i po 2 minutach prowadziły 7:0. „Trójka” Alicji Wawrzyniak, a za chwilę Marty Sztąberskiej wcale nie ostudziły zapału gdańszczanek, ale dodały pewności gospodyniom. Wprawdzie przez całą pierwszą kwartę nasze dziewczęta goniły wynik, ale nie dały przeciwniczkom odskoczyć na większy dystans. Na 20 sekund przed końcem Natalia Sobotka po raz pierwszy w tym spotkaniu wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 29:27. Olsztynianki grały dobrze, na wysokiej skuteczności (52 procent), zaliczyły trzy „trójki” i aż sześć zawodniczek punktowało. Rywalki postawiły jednak poprzeczkę bardzo wysoko. Nic dziwnego, że mecz mógł się podobać ze względu na swą dynamikę i niewielką liczbę błędów.

W drugiej kwarcie wymiana ciosów trwała nadal. W połowie odsłony olsztynianki zyskały przewagę i wydawało się, że złamały rywalki. Nic z tego. Gdańszczanki szybko otrząsnęły się z chwilowego letargu i na minutę przed końcem tej części wyrównały na 46:46. Połowę wygrał minimalnie KKS Agapit 49:48.

Czy zawodniczki wytrzymają duże tempo i i ciągle oscylujący wokół remisu wynik, który przecież tez obciąża psychikę. Pod tym względem olsztynianki zdały egzamin na szóstkę. Trzecią kwartę rozegrały koncertowo o czym świadczy wynik 33:7. Kluczowy okazał się okres między 23 i 28 minutą wygrany 14:0. Wówczas gospodynie zbudowały gwarantującą komfort przewagę, a przeciwniczki sprawiały wrażenie jakby miały dość. Później scenariusz był już łatwy do przewidzenia. Będące na fali koszykarki KKS Agapit grały z z dużą swobodę, tak jakby ta pierwsza zwariowana połowa nie kosztowała ich tylu sił. Z łatwością przekroczyły setkę, a swą obecność na boisku zaznaczyły punktowo juniorki: Ewelina Kitkowska i Izabela Birkos. Zadebiutowała też Gabriela Olechnowicz.

Olsztynianki wykonały aż 10 celnych trójek z 24 prób. Pięć razy trafiła Alicja Wawrzyniak, trzy Ksenia Woźniak, dwa razy Marta Sztąberska. Cała trójka ma największy wkład punktowy, ale ale świetnie zagrał cały zespół, bo prostu nie było w nim słabych punktów. KKS Agapit nadal cieszy swoją grą i to jest najważniejsze.

UKS Huragan Wołomin – AZS Uniwersytet Warszawski 53:55

KKS Agapit Olsztyn – AZS Politechnika Gdańsk 107:67

GTK II Gdynia – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 65:74

AZS Uniwersytet Gdański – MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podl. 73:55

SMS PZKosz Łomianki – Iodica TopMarket MKS Pruszków 39:89

Mon-Pol Płock – AZS UMCS II Lublin 43:56

1 AZS Uniwersytet Warszawski 6 3 195-179

2 AZS UMCS II Lublin 5 3 198-149