KKS Agapit walczył w Warszawie do końca – W obronie świetnie, szwankowała skuteczność

W drugiej serii spotkań I ligi koszykarek KKS Agapit Olsztyn przegrał w stolicy z AZS UW Warszawa 53:60 (8:12, 18:16, 11:19, 16:13). Akademiczki są uważane za jedne z faworytek rozgrywek . Po awansie Polonii Warszawa do elity część zawodniczek zasiliło AZS UW, który przedtem też należał do grupy solidnych firm. Olszynianki jak zwykle zaimponowały determinacją i walką do końca. Świetnie grały w obronie, ale szwankowała ofensywa. Za dużo było niecelnych rzutów.

AZS UW Warszawa – KKS Agapit Olsztyn 60:53 (12:8, 16:18, 19:11, 13:16)

KKS Agapit Olsztyn: Joanna Chełchowska-3, Alicja Wawrzyniak-13, Karolina Giżyńska-17, Ksenia Woźniak-10, Marta Sztąberska-0, Natalia Żukowska-7, Nikola Pałasz-1, Patrycja Daliga-2, Izabela Birkos-0.

Pierwsze w tym spotkaniu punkty po niespełna 30 sekundach zdobyła Ksenia Woźniak, ale rywalki zrewanżowały się „trójką” i w tej kwarcie cały czas prowadziły. Zdobywanie punktów obu stronom przychodziło z dużym trudem, a odzwierciedlał to wynik 12:8. Skuteczność KKS z gry wynosiła zaledwie 16 procent, a wszystkie pięć prób za trzy punkty zakończyły się fiaskiem. Druga kwarta rozpoczęła się rewelacyjnie. W ciągu kilkunastu sekund olsztynianki objęły prowadzenie 13:12 po celnych trafieniach Karoliny Giżyńskiej i Kseni Woźniak za trzy. Warszawianki błyskawicznie ochłonęły i popisały się udaną serią (20:13). Na szczęście w końcówce KKS zagrał lepiej i nie dopuścił by rywalki odskoczyły. Wręcz przeciwnie. Odrabiał dystans. Wprawdzie ostatnie słowo należało do akademiczek, ale rezultat 26:28 pozostawiał nas w grze.

Przez prawie osiem minut gry po przerwie trwała zacięta walka na całym boisku, piłka jednak rzadko trafiła do kosza. W końcówce warszawianki złapały dobrą passę i przed ostatnią odsłoną prowadziły 47:37. To był spory dystans, ale dla olsztynianek nie ma rzeczy niemożliwych. Ani myślały rezygnować. Czekały na swój moment. I taki nastąpił w połowie ostatniej kwarty. Do akcji wkroczyły: Karolina Giżyńska i Alicja Wawrzyniak. Przewaga AZS UW stopniała do trzech oczek (54:51) i to już był punkt zaczepienia. Niestety za chwile przeciwniczki popisały się skuteczną trójką i wynik 57;51 „wisiał” przez prawie trzy minuty. Na 60 sekund przed końcem po celnym rzucie Kseni Woźniak było 53:58. Wkrótce olsztynianki odzyskały piłkę i trener Tomasz Sztąberski poprosił o czas by przygotować akcję, która mogła nas uratować. Potrzebna była celna trójka. Niestety próba Nikoli Pałasz okazała się nieudana i losy meczu zostały rozstrzygnięte.

Brawa dla zawodniczek za postawę w tym meczu. Na pewno nie ułatwiły zadania faworytkom. Szkoda tylko, że zabrakło skuteczności, zwłaszcza tak potrzebnych „trójek”

AZS Politechnika Gdańsk – SMS PZKosz Łomianki 81:52

AZS Uniwersytet Warszawski – KKS Agapit Olsztyn 60:53

Grot F&F Automatyka Pabianice – AZS Uniwersytet Gdański 66:59

Mon-Pol Płock – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 67:64

AZS UMCS II Lublin – UKS Huragan Wołomin 76:34

MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podl. –  GTK II Gdynia 79:34

1 MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podl. 4 2 153 – 99

2 Grot F&F Automatyka Pabianice 4 2 130 – 106