KKS Apteki Arnika poza Pucharem PZKosz – Pazurki rezerw w końcówce

Koszykarki KKS Apteki Arnika przegrały na wyjeździe w II rundzie Pucharu PZKosz z AZS Uniwersytetem Gdańskim 53:59 (7:18, 10:14, 24:13, 12:14), ale zagrały w Trójmieście bez swoich wiodących zawodniczek. W klubie uznano, że po pierwsze zdecydowanym priorytetem jest liga, gdzie zaistniała realna szansa awansu do najlepszej czwórki, a po drugie z tym samym zespołem olsztynianki zmierza się już w najbliższy weekend w spotkaniu o punkty, więc warto dać odpocząć najlepszym i nie odkrywać kart. Mimo fatalnego początku KKS w drugiej części meczu pokazał pazurki i niewiele brakowało by wygrał.

AZS Uniwersytet Gdański – KKS Apteki Arnika Olsztyn 59:53 (18:7, 14:10, 13:24, 14:12)

KKS Apteki Arnika Olsztyn: Dominika Spittal-6, Emilia Rutkowska-2, Alicja Szych-8, Iwona Polak-8, Anna Todys-0, Ksenia Zajączkowska-13, Ewelina Czaboryk-0, Jolanta Wichłacz-14, Aleksandra Żygowska-2

Puchar PZKosz można w pewnym sensie traktować mniej prestiżowo, zwłaszcza przy budżetach niektórych II-ligowców, Nawet zdobycie głównej nagrody (10 tysięcy złotych) nie zrekompensuje wydatków związanych z wyjazdami i organizacją meczów, a kadry wielu zespołów są zbyt wąskie by przed ligowym finiszem nadmiernie eksploatować najlepsze zawodniczki. Ale jest okazja do by dać szansę zawodniczkom drugiego planu i KKS tak spotkanie pucharowe potraktował.

Początek był fatalny. Przy skuteczności nie przekraczającej 15 procent olsztynianki dały rywalkom odskoczyć na dziesięć punktów i ta przewaga wzrastała. Dopiero pod koniec drugiej kwarty olsztynianki trochę opanowały nerwy i mecz się wyrównał. Nie na tyle jednak, by ktoś tutaj myślał o zwycięstwie KKS-u.

A jednak po przerwie drużyna olsztyńska zagrała o dwie klasy lepiej i wszyscy ze zdumieniem patrzyli na tablicę wyników, gdzie przewaga gdańszczanek topniała  w zawrotnym tempie. Przed czwartą odsłoną było tylko 45:41, a gdy Iwona Polak po wznowieniu zdobyła kolejne dwa oczka zanosiło się na dramatyczną końcówkę. Był jeszcze celny rzut za „trzy” Alicji Szych, potem jednak swoje dwie minuty miała Karolina Skiejka (była zawodniczka KKS), dzięki której akademiczki uciekły na dziewięć oczek i było po meczu.

Szkoda tak słabego początku, który można tłumaczyć tremą, bo rezerwy mogły sprawić niespodziankę. Gwoli ścisłości AZS też korzystał z zawodniczek rezerwowych, ale swoje minuty zaliczyły  również czołowe postaci drużyny.

Patrząc na statystyki są zadziwiające. KKS faulował 21 razy przy 8 przewinieniach rywalek. Olsztynianki miały 100-procentowa skuteczność w rzutach wolnych, ale wykonały tylko 3 (słownie trzy) próby) przy 21 rywalek (14 celnych). Nie da się ukryć, że nawet w takich okolicznościach był to mecz do wygrania.