ME U 20 – Holenderki pokonane – Dziewiąte miejsce Polek

W łotewskiej miejscowości Lepaja dobiegają końca się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet U 20. Reprezentacja Polski (w składzie była Joanna Markiewicz z KKS Olsztyn) wykonała plan minimum. Wyszła z grupy, ale w II fazie rozgrywek poniosła trzy porażki i skazana była na grę o miejsca 9-12. Tu wygrała dwa spotkania, w tym ostatnie z Holandią 71:60 i zajęła dziewiąta lokatę.

I dzień

Wbrew pozorom nie był to łatwy mecz. Polki rozpoczęły zbyt nerwowo i dość wyraźnie przegrały pierwsza kwartę. Na szczęście nasze dziewczęta dość szybko opanowały nerwy i…sytuację na boisku.
Po zmianie stron niepodzielnie dominowały i nie było już chwili zagrożenia. Końcowy wynik 72:57 (12:18, 25:17, 14:8, 21:14).
Jutro o 14.00 nasza kadra zagra z Bułgarią, która dzisiaj uległa faworytowi naszej grupy Francji 51:73.

II dzień

Trwa dobra passa polskich koszykarek w turnieju na Łowie. Piątkowe zwycięstwo nad Bułgarią 50:40(12:12, 11:7, 12:11, 15:10) stawia nasz zespół w bardzo korzystnej sytuacji.Joanna Markiewicz z KKS Olsztyna grała w tym meczu 8 minut, ale nie zapisała żadnych punktów. Spotkanie z Bułgarią potwierdziło regułę, że co innego potyczki towarzyskie, a co innego spotkanie o konkretną stawkę. Biało-czerwone niedawno wygrały z Bułgaria bardzo wysoko, tu się męczyły, ale najważniejsze jest zwycięstwo.
W sobotę mecz z najsilniejszymi grupowymi rywalkami – Francuzkami, które dziś pokonały Holandię 83:52.

III dzień

W ostatnim meczu grupowym Polki spotkały się z faworytkami do medali – Francuzkami i poniosły wysoka porażkę 31:80(9:19, 16:15, 4:22, 2:24).
Do przerwy było w miarę przyzwoicie, ale po zmianie stron stała się rzecz niewiarygodna na tym poziomie gry. Polki przez dwie kwarty zdobyły 6 punktów, ich rywalki 46.To chwały na pewno nie przynosi. Joanna Markiewicz z KKS-u Olsztyn zagrała kwadrans i zdobyła 5 punktów.
Mimo porażki biało-czerwone weszły do dalszej fazy turnieju, ale po sobotniej klęsce kiepskie wrażenie pozostało. W drugim spotkaniu Holandia pokonała Bułgarię 63:32.

Tabela końcowa grupy

1 Francja 3 6
2 Polska 3 5
3 Holandia 3 4
4 Bułgaria 3 3

IV dzień – wolny

Po zakończeniu pierwszej fazy turnieju do gry o medale awansowało 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy w ten sposób, że zaliczone zostały wyniki z eliminacji. Polska ma na koncie zwycięstwo nad Holandią(50:40) i porażkę z Francja (31:80).
Żeby przejść do kolejnej fazy, która przedłuża medalowe szanse, trzeba zająć co najmniej czwarte miejsce w nowej grupie. Potem już turniej rozgrywany będzie systemem pucharowym.

V dzień

W inauguracyjnym spotkaniu drugiej fazy turnieju Polki przegrały z Łotwą 49:63(9:19,11:16,10:13,19:15).
W pierwszej piątce wyszła Joanna Markiewicz z KKS-u Olsztyn, ale grała niewiele, zdobyła 3 punkty.Biało-czerwone wyraźnie ustępowały rywalkom, nie potrafiły upilnować liderek Łotwy: Niedoli i Vitoli. W zasadzie mecz bez historii, dopiero w czwartej kwarcie, gdzie losy były przesądzone nasze dziewczęta trochę odrobiły straty, ale nie zagroziły przeciwniczkom.
Sytuacja w grupie jest bardzo wyrównana, zwłaszcza po sensacyjnej porażce Rosji z Holandią. Wszystko jest możliwe, ale trzeba grac znacznie lepiej i skuteczniej.

VI dzień

Oczywiście w meczu z Rosja Polkom nie dawano większych szans, ale skoro „sborna” przegrała w poniedziałek z Holandią, można było spodziewać się wszystkiego. Biało-czerwone po słabszym początku wzięły się w garść i toczyły równy bój. Na początku czwartej kwarty było jeszcze 55:59, ale końcówka należała już zdecydowanie do Rosjanek. Końcowy wynik 62:75 (18:21,16:17,17:15,11:22). Joanna Markiewicz z KKS Olsztyn grała 18 minut i zdobyła 5 punktów.
Sytuacja w grupie jest bardzo ciekawa. Po niespodziewanej porażce Francuzek z Łotwą obie drużyny są już w 1/4 finału, podobnie Rosjanki. O jedno wolne miejsce w ostatniej kolejce walczyć będzie pozostała trójka.Trzeba wygrać z Ukrainą!

VII dzień

Mecz o wszystko z Ukraina potwierdził niestety słabość polskiego zespołu, który przegrał wyraźnie 50:67(7:12,15:23,20:17,8:15). Był moment w trzeciej kwarcie kiedy biało-czerwone poderwały się do walki, ale wkrótce wszystko wróciło do normy. Zawodniczka KKS Olsztyn Joanna Markiewicz przebywała na boisku 22 minuty i zdobyła aż 10 punktów. Ale basket to gra zespołową.
Polki w drugiej fazie ME przegrały trzy spotkania i w każdym były wyraźnie słabsze. Jak widać awans do czołowej ósemki był iluzją w tej dyspozycji i z takim nastawieniem do gry.

VIII dzień

Ciśnienie wyraźnie spadło, nie było już takiej presji, stąd spokojniejsza gra i zwycięstwo nad Włoszkami 66:53(22:12,18:10,16:14,10:17). Joanna Markiewicz z KKS-u Olsztyn przebywała na boisku aż 30 minut i zdobyła 2 punkty. Mecz bez emocji. Przegrana czwarta kwarta, ale cały czas bezpieczny wynik.
W jutrzejszym spotkaniu o 9 miejsce Polki zmierzą się z Holenderkami,z którymi dość wyraźnie wygrały w eliminacjach.

IX dzień

Reprezentacja Polski po raz drugi w tym turnieju pokonała Holenderki, tym razem 71:60(17:14,22:12,13:6,9:18) i zajęła dziewiąte miejsce. Dwa ostatnie spotkania trochę osłodziły gorycz porażki, bo w takich kategoriach należy oceniać brak biało-czerwonych w ćwierćfinałach turnieju. W meczu z Holenderkami wystąpiła Joanna Markiewicz z KKS-u Olsztyn,zdobyła 3 punkty, a grała 24 minuty.