Mistrzostwa Europy U20 – Wspaniale! Polki z J. Markiewicz mają brąz

Polki z Joanną Markiewicz (KKS Olsztyn) zostały brązowymi medalistkami Mistrzostw Europu koszykarek do 20 lat. W  spotkaniu o trzecie miejsce po raz drugi w tym turnieju pokonały Serbię (gospodynie imprezy) 67:65 (19:17, 22:14, 13:23, 13:11). Ogromny sukces naszego żeńskiego basketu. Przed wyjazdem na ME marzeniem był awans do ćwierćfinału, a tu taki wynik. Dziewczęta pokazały charakter, potrafiły się zmobilizować w najważniejszych momentach. I jest wspaniała nagroda. Przeżylismy wiele niezapomnianych chwil, I za to dziękujemy!

Ćwierćfinał

Polska – Francja 62:47 (15:15, 12:8, 19:9, 16:15)

Polska: Magdalena Ziętara 19, Paulina Kuras 10, Małgorzata Misiuk 8, Joanna Markiewicz 7, Dorota Mistygacz 4, Agnieszka Śnieżek 4, Marta Mistygacz 3, Martyna Cebulska 2, Magdalena Idziorek 2, Agata Szczepanik 2, Marzena Marciniak 1, Monika Jasnowska 0.

Polki znów rozegrały doskonały mecz, przede wszystkim potrafiły po przerwie zaskoczyć rywalki i zdobyć na tyle dużą przewagę by kontrolować to spotkanie. Obawialiśmy się potyczki z tymi rywalkami, ale w ćwierćfinałach nie ma słabych zespołów. Zresztą w przypadku naszych dziewcząt najważniejsza jest ich dyspozycja, bo jak udowodniły są w stanie wygrać z każdym. W trzeciej kwarcie różnica sięgała 19 punktów i końcówka nie była tak dramatyczna, jak się spodziewano. Joanna Markiewicz zdobyła 7 punktów, ale ona nie jest przecież typowa snajperką, ma inne walory bardzo przydatne drużynie. Zresztą jej udział w dotychczasowych sukcesach jest ogromny.

W półfinale ponownie zagramy z Rosją, Czy można z takim zespołem wygrać drugi raz? Przekonamy się w sobotę.

Wyniki ćwierćfinałów:

Rosja – Wielka Brytania 68:37 (20:8, 16:13, 13:6, 19:10)

Hiszpania – Ukraina 67:57 (9:13, 13:16, 21:17, 24:11)

Serbia – Włochy 60:55 (17:13, 15:14, 17:11, 11:17)

Półfinał

Niestety nie udało się. Polki przegrały półfinałowy mecz z Rosją 52:68 (11:17, 21:11, 6:18, 14:22) i zagrają tylko w małym finale o brąz. To i tak wielkie wyzwanie.

Polska – Rosja 52:68 (11:17, 21:11, 6:18, 14:22)

Polska: M. Zietara 10  M. Cebulska 0  M. Idziorek 8  J. Markiewicz 0  M. Jasnowska 3  D. Mistygacz 5  P. Kuras 2  M. Mistygacz 0  A. Sniezek 6  M. Marciniak 0 14 A. Szczepanik 2  M. Misiuk 16

Pokonanie Rosji po raz drugi w tym samym turnieju okazało się zadaniem ponad siły. Bardzo zmęczone Polki nawiązały walkę tylko w pierwszej połowie. Świetnie rozegrana druga kwarta pozwoliła nawet na objecie prowadzenia. Po przerwie dominacja Rosjanek była już bezwzględna. Ich siła fizyczna i bardziej wyrównany skład wzięły górę. Joanna Markiewicz tym razem nie weszła w spotkanie, grała krótko i nieskutecznie. Pozostaje więc nam walka o brązowy krążek.

Półfinały

Rosja – Poland 68:52 (17:11, 11:21, 18:6, 22:14)

Hiszpania –  Serbia 75:38 (16:6, 24:14, 21:4, 14:14 )

Mecz o 3 miejsce i jest brąz

Spełniły się nasze nadzieje i marzenia. Mimo ogromnego zmęczenia, presji Polki potrafiły się zmobilizować i po dramatycznym meczu pokonały reprezentacje Serbii (gospodarz turnieju) 67:65 (19:17, 22:14, 13:23, 13:11). Joanna Markiewicz z KKS-u Olsztyn jest brązową medalistką Mistrzostw Europy. Wspaniały sukces zawodniczki. Gratulacje też należą się klubowym trenerom Państwu Alicji i Tomaszowi Sztąberskim.

Serbia – Polska 65:67 (17:19, 14:22, 23:13, 11:13)

Polska: M. Zietara 16  M. Cebulska 4  M. Idziorek 8  J. Markiewicz 3  M. Jasnowska 3  D. Mistygacz 6  P. Kuras 8  M. Mistygacz 0  A. Sniezek 10  M. Marciniak 0  A. Szczepanik 0  M. Misiuk 9

W pierwszej połowie doskonała gra Polek. Serbki próbowały odrabiać dystans, ale w drugiej kwarcie biało-czerwone odskoczyły na 10 punktów. Niestety po przerwie Serbki ruszyły do generalnego szturmu i w ciągu 10 minut wyrównały stan spotkania. Ostatnia odsłona to już wojna nerwów.  Znów mocna psychika i determinacja zadecydowały o zwycięstwie naszej reprezentacji. I jak tu się nie cieszyć przy ogólnej mizerii wyników w grach zespołowych.

Jak było w meczach grupowych ME?

Olsztynianka od dawna jest w kadrze tej kategorii wiekowej, ostatnio stała się pierwszoplanową zawodniczką zespołu. A ten składa się przede wszystkim z koszykarek pochodzących ze sportowych „stajni”: Lotosu Gdynia, Wisły Kraków i MUKS Poznań. Zawodniczka KKS przeszła cały cykl szkoleniowy, ostatnio  uczestniczyła w serii spotkań z Turczynkami i Włoszkami. To były tylko sprawdziany, prawdziwą wartość drużyny poznamy podczas turnieju w Serbii.

Na imprezę główną sztab trenerski powołał następujące zawodniczki:

Martyna Cebulska (TS Ostrovia Ostrów Wlkp.), Magdalena Idziorek (MUKS Poznań), Monika Jasnowska (CCC Polkowice / SMS PZKosz), Paulina Kuras (MLKS Rzeszów / SMS PZKosz), Joanna Markiewicz (KKS Olsztyn), Małgorzata Misiuk (Lotos Gdynia), Dorota Mistygacz, Marta Mistygacz (MUKS Poznań), Agata Szczepanik (CCC Polkowice / SMS PZKosz), Agnieszka Śnieżek (Wisła Can Pack Kraków), Magdalena Ziętara (Lotos Gdynia), Marzena Marciniak (VBW GTK Gdynia).

I dzień

Świetnie zainaugurowały ME reprezentantki Polski, pokonując Niemki 86:46 (22:8, 24:9,14:22, 26:7)

Polska – Niemcy 86:46 (22:8, 24:9, 14:22, 26:7)

Polska: M. Zietara 8, M. Cebulska 9,  M. Idziorek 2,  J. Markiewicz 9,  M. Jasnowska 4,  D. Mistygacz 4, P. Kuras 11,  M. Mistygacz 0, A. Sniezek 11,  M. Marciniak 2,  A. Szczepanik 10,  M. Misiuk 16

Mecz do jednego kosza. Czy wynika to ze świetnej postawy Polek czy słabej Niemek – czas pokaże. Nas cieszy przede wszystkim  efektowne zwycięstwo na dobry początek i udział w nim olsztynianki Joanny Markiewicz. Kapitan KKS zdobyła 9 oczek, duzo grała, widać jej poważna role w drużynie. Nasza druzyna zanotowała 54 procent skuteczności (rywalki 29), czekamy z niecierpliwościa i umiarkowanym optymizmem na rozwój sytuacji w naszej grupie.

Wyniki:

Ukraina – Serbia 51:81 (14:20, 13;21, 12;19, 12;21)

1 Polska  1  2

2 Serbia  1   2

3 Ukraina  1  1

4 Niemcy 1  1

II dzień.

Polki wytrzymały próbe nwerwów i osniosły bardzo cenne zwyciestwo 76:73 (67:67, 19:18, 14:16, 13:15, 21:18, d. 9:6), które zaliczone zostanie do nastepnej fazy rozgrywek.

Serbia – Polska 73:76 (67:67, 18:19, 16:14, 15:13, 18:21, d. 6:9)

Polska: M. Zietara 27,  M. Cebulska 3,  M. Idziorek 2, J. Markiewicz 2, M. Jasnowska 0, D. Mistygacz 4,  P. Kuras 18,  M. Mistygacz 0,  A. Sniezek 4,  M. Marciniak 0, A. Szczepanik 2 M. Misiuk 14

Na kilka sekund przed końcem regulaminowego czasu Serbki prowadziły różnica 3 punktów, rzutu rozpaczy Zientary doprowadził do dogrywki, gdzie Polki miały iincjatywe i wytrzymawały trudna końcówkę. Brawo!

Serbia – Polska 73:76 *67:67, 18:19, 16:14, 15:13, 18:21 d. 6:9)

Niemcy – Ukraina 53:81 (14:26, 17:25, 6:19, 16:11)

Tabela:

1 Polska  2  4

2 Serbia  2  3

3 Ukraina 2  3

4 Niemcy 2  2

III dzień

Po dramatycznym zwycięskim meczu z Serbią przyszła porażka z Ukrainą 57:62 (11:15, 12:21, 9:11, 25:15). Katastrofalna gra w pierwszej połowie, gdzie przewaga rywalek sięgała 20 punktów. Później doskonała końcówka, ale zabrakło czasu. Joanna Markiewicz zdobyła 7 punktów, wszystkie w pierwszej części, gdzie była najskuteczniejsza zawodniczka naszej drużyny.

Polska – Ukraina 57:62 (11:15, 12:21, 9:11, 25:15)

Polska: M. Zietara 9,  M. Cebulska 0,  M. Idziorek 2,   J. Markiewicz 7,  M. Jasnowska 5, D. Mistygacz 12,  P. Kuras 2,  M. Mistygacz 4,A. Sniezek 6,  M. Marciniak 0,  A. Szczepanik 0 M. Misiuk 10

Przykra porażka, mało spodziewana po takim sukcesie w piątek. Polki oczywiście awansują do dalszej fazy i w nowej grupie maja na koncie jedno zwycięstwo i jedną porażkę.

Polska – Ukraina  57:62 (11:15, 12:21, 9:11, 25:15)

Serbia – Niemcy 82:68 (14:9, 22:14, 18:27, 28:18)

IV dzień

Znakomicie rozpoczęły druga fazę turnieju reprezentantki Polski z Joanną Markiewicz w składzie. Odniosły niezwykle cenne zwycięstwo nad Litwą 67:60 (14:16, 12;17, 16:14, 25:13), które bardzo przybliżyło je do ćwierćfinału.

Polska – Litwa 67:60 (14:16, 12;17, 16:14, 25;13)

Polska: M. Zietara 9 M. Cebulska 0  M. Idziorek 4  J. Markiewicz 3  M. Jasnowska 14  D. Mistygacz 2  P. Kuras 6  M. Mistygacz 0  A. Sniezek 7  M. Marciniak  A. Szczepanik 2  M. Misiuk 20

Początek nie zapowiadał końcowego sukcesu. To Litwinki były stroną przeważającą i na przerwę schodziły z 7-punktowa zaliczką. Po pauzie, w trzeciej kwarcie zarysowała się lekka przewaga Polek, ale nie znalazło to jeszcze odzwierciedlenia na tablicy. Było to jednak zapowiedzią szturmu w ostatniej odsłonie i taki nastąpił. Zdecydowanie wygrana kwarta i cały mecz, który może okazać się kluczowym w tych mistrzostwach. Joanna Markiewicz z KKS Olsztyn zdobyła 3 punkty, ale zaciekle walczyła na obu tablicach, cały zespół zasłużył na ogromne uznanie.

Polska – Litwa 67:60 (14:16, 12:17, 16:14, 25:13)

Ukraina – Rosja 54:61 (15:17, 10:17, 15:10, 14:17)

Turcja – Serbia 53:64 (18:17, 16:11, 11;20, 8:16)

V dzień

Fantastyczny mecz Polek z Rosjankami i niezwykle cenne zwycięstwo 72:66(12:9, 18:18, 19:21, 23:18), które zapewnia nam udział w ćwierćfinale.

Polska – Rosja 72:66 (12:9, 18:18, 19:21, 23:18)

Polska: Małgorzata Misiuk 15, Magdalena Ziętara 15, Monika Jasnowska 12, Joanna Markiewicz 10, Paulina Kuras 7, Agnieszka Śnieżek 5, Agata Szczepanik 3, Marta Mistygacz 3, Dorota Mistygacz 2, Martyna Cebulska 0.

Biało-czerwone od początku grały doskonale, zwłaszcza w obronie. Walczyły niesamowicie na oby deskach i prowadziły prawie przez całe spotkanie. Na 4 minuty przed końcem było 60:60, ale ostatnie minuty należały zdecydowanie do Polek. Zagrał cały zespół, także zawodniczki drugiego planu. One okazały się ogromnym wsparciem. Joanna Markiewicz z KKS Olsztyn – znakomita – 10 punktów przy wielu zbiórkach. Była to pierwsza porażka Rosjanek. Przed nami jeszcze mecz z Turcją, który warto wygrać, by łatwiej było w ćwierfinale. Ale to tylko prognozy. Łatwo nie będzie. Oby tylko Polki utrzymały wspaniałą dyspozycję.

Polska – Rosja 72:66 (12:9, 18:18, 19:21), 23:18)

Turcja – Ukraina 62:74 (23:17, 13:14, 11:20, 15:23)

Serbia – Litwa 78:72 (22:26, 18:13, 21;10, 17:23)

VI dzień

Trudno wytłumaczyc porażkę Polek w ostatnim meczu II fazy z Turczynkami 48:69 (5:24, 13:16, 14:11, 16:18). Czekamy tearz na ćwierćfinalowe rywalki.

Polska – Turcja 48:69 (5:24, 13:16, 14:11, 16:18)

Polska: M. Zietara 4, M. Cebulska 0, M. Idziorek 9, J. Markiewicz 9, M. Janowska 6,D. Mistygacz 0, P. Kuras 4, M. Mistygacz 5, A. Śnieżek 0, M. Marciniak 1, A. Szczepanik 0, M. Misiuk 10

Przebieg pierwszej kwarty zaważył o wszystkim. Przy fatalnej skuteczności (16 procent) rywalki oskoczyły na 20 punktów i choc później gra sie poprawiła straty – pozostały. Nie ma w ogóle porównania do poprzednich spotkań, tak jakby wyszedł na parkiet zupełnie inny zespół. I choć Turczynki do tej pory w II fazie nie wygrały ,tu  nie miały większych problemów. Joanna Markiewicz z KKS Olsztyn rzuciła 9 punktów, ale tym razem zawiodła drużyna, zwłszcza jej snajperki. Nie ma sensu stawiać prognoz przed meczami Polek. Mogą wygrac z mistrzyniami i przegrać z outsiderkami. Nie ma więc większego znaczenie z kim zagraja w ćwierćfinale.

Polska – Turcja 48:69 (5:24, 13;16, 14:11, 16:18)

Litwa – Ukraina 68:71 (13:22, 20:13, 19:18, 16:18)

Roska – Serbia 74:65 (14:11, 20:19, 30:13, 10:22)