Nasi młodzicy słabsi od Pomorza – Dwójka Ełk walczyła, ale…

W koszykarskich rozgrywkach strefowych młodziczek mieliśmy finalistki z Działdowa, które mimo że zajęły ostatnie miejsce w turnieju, wystąpią w ćwierćfinałach Mistrzostw Polski. Chłopcom ta sztuka się niestety nie udała. Zgodnie z regulaminem prawo gry w dwóch półfinałach uzyskały trzy zespoły z Warmii, Mazur i Powiśla, ale żadnemu nie udało się awansować do czwórki. Najbliżej celu był zespół UKS Dwójka Ełk

 W rozgrywkach wojewódzkich uczestniczyły zaledwie trzy zespoły i ten fakt świadczy o potencjale i niestety smutnej  przyszłości basketu męskiego w regionie.

 Kolejność w rozgrywkach wojewódzkich

 1. MKS „Truso” Elbląg

2. UKS „Dwójka” Ełk

3. UKS „Trójeczka” Olsztyn

 

Wszyscy uczestnicy tych rozgrywek otrzymali prawo gry w półfinałach i konfrontacji z rywalami z Pomorza, gdzie w rywalizacji bierze udział znacznie więcej drużyn, a i poziom jest nieporównywalny.

W turnieju półfinałowym  w Elblągu  Pomorze reprezentowały: Korsarz Gdańsk i GTK Gdynia, które bez kłopotu awansowały do czwórki. Z naszej strony zagrało tylko Truso ZSE Elbląg i po dwóch wysokich porażkach odpadło. Trójeczka Olsztyn w ogóle nie przystąpiła do gry.

W drugim półfinale w Kwidzynie Dwójka Ełk walczyła dzielnie. Wprawdzie uległa miejscowemu Basketowi dość wyraźnie 74:106, ale z Czarnymi Słupsk stoczyła wyrównany bój, prowadząc nawet w początkowej fazie różnica 8 punktów. Niestety potem przewagę osiągnęli rywale, stąd porażka ełczan 67:77. Warto jednak dodać, że Dwójka rozgrywała mecze  jeden po drugim z zaledwie 30 minutowa przerwą.

 Reasumując. Wnioski są bardzo smutne. Jesteśmy pustynią w dyscyplinie niezwykle popularnej w całej Polsce. W takim systemie jaki funkcjonuje na Warmii i Mazurach od kilku lat przepaść między naszymi zespołami i resztą kraju pogłębia się, co odzwierciedlają nie tylko rozgrywki młodzików, ale także  starszych grup wiekowych.

Rywalizacja w regionie traci sens przy udziale tak małej liczby drużyn. Jedyna droga (taką poszły żeńskie zespoły KKS-u Olsztyn i Truso Elbląg) to „podłączenie się” do rywalizacji w innych województwach. W przypadku Ełku, gdzie są ogromne chęci i rodzi się potencjał, próby wejścia z drużynami w region podlaski zakończyły się fiaskiem. Pozostaje więc gra w towarzyskich turniejach, ale to powinno być tylko  uzupełnieniem kalendarza. Jego osią zawsze są: liga i Mistrzostwa Polski.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x