Półfinał MP juniorek w Olsztynie – Optymistyczna przymiarka KKS-u

W Olsztynie w sali przy ul. Głowackiego zakończył się jeden z turniejów półfinalowych MP juniorek.  Rozstrzygnięcia zapadły już w sobotę, bowiem AZS PWSZ Gorzów i KKS Olsztyn miały na koncie po dwa zwyciestwa. Olsztynianki najpierw pokonały ŁKS Łódź 72:58, a następnie trójke Żyrardów 59:52. W niedzielę mając juz zapewniony awans stoczyły piękny mecz z AZS PWSZ Gorzów, który poprzednie potyczki rozstrzygał różnica 40-50 punktów. Olsztynianki po wspaniałej walce przegrały 63:67 i chyba przekonały wszystkich, a siebie szczególnie, że w finałach nie stoją na straconej pozycji. Dziekujemy za sportową postawę i życzymy powodzenia w turnieju o medale.

Zapraszamy kibiców olsztyńskiego basketu do gorącego dopingu. Będzie on koszykarkom KKS-u bardzo potrzebny. Nie raz udowodniły, że potrafią walczyć i jesteśmy przekonani, że tuteżdadzą z siebie wszystko

I dzień

KKS Olsztyn – ŁKS Basket Women Lódź 72:58 (25:22, 20:13, 21:11, 6:12)

KKS Olsztyn: Patrycja Kalinowska-0, Ewelina Stachyra-0, Angelina Skarzycka-13, Natalia Żukowska-20, Alicja Szych-4, Iwona Polak-10, Laura Jastrzębowska-0, Ksenia Zajaczkowska-20. Aleksandra Żygowska-5, Kamila Żukowska-0.

Zaczęło się od prowadzenia olsztynianek 8:2 i wydawało się, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie, tymczasem rywalki nie załamały się kiepskim początkiem, podjęły walkę i przez całą kwartę trwała niesamowita walka. Wymiana ciosów, duże tempo i co dziwne, przy tak szybkiej grze bardzo mało fauli. KKS schodził z minimalną przewagą, a ŁKS, którego w ogóle nie znaliśmy, okazał się godnym, bardzo wymagającym przeciwnikiem

Początek drugiej kwarty to seria błędów, głównie strat KKS-u i przewaga gości (30:25). Na szczęście był to chwilowy przestój i olsztynianki znów podkręciły tempo. Bardzo dobrze rozegrały końcówkę pierwszej połowy. Zdobywały punkty nie tylko z kontr, ale wykorzystywały duże umiejętności swojej środkowej Natalii Żukowskiej. Dziecięciopunktowa przewaga do przerwy nie gwarantowała oczywiście zwycięstwa, ale dawała komfort.

Trzecia kwarta to nadal dobra gra KKS-u i pierwsze oznaki zmęczenia rywalek. Gdy podopieczne Państwa Sztąberskich zwiększyły dystans do 20 punktów było już po meczu. Ostatnia kwarta nie miała tak dużego znaczenia, szanse dostały rezerwowe, najważniejsze jest zwycięstwo i to dość wysokie. Zdecydowana przewaga olsztynianek w szybkim ataku i zbiórkach, zawodził niestety rzut za trzy, ale nie można mieć wszystkiego.

II dzień

KKS Olsztyn – OSiR Trójka Żyrardów 59:52 (19:16, 12:16, 17:10, 11:10)

KKS Olsztyn: Angelina Skarzycka-6, Natalia Żukowska-8, Alicja Szych-1, Iwona Polak-8, , Ksenia Zajaczkowska-15 Aleksandra Żygowska-21,

Ciężko wywalczone zwycięstwo , ale na wagę awansu do finału Mistrzostw Polski juniorek. Gratulujemy dziewczętom KKS sukcesu, bo znaleźć się w czołowej ósemce teamów krajowych w tak popularnej grze jest dużym osiągnięciem. Ale tam nie będzie łatwo, bowiem dysponujemy bardzo wąską grupa zawodniczek na odpowiednim poziomie i z potrzebnym doświadczeniem. Pokazał to mecz z Żyrardowem. Niepewny wynik do końca wymuszał grę tylko najlepszymi.

Mecz miał wyrównany charakter, zwłaszcza w pierwszej części. Początek okazał się nawet obiecujący (15:8), jednak rywalki szybko odrobiły dystans i gra toczyła się przy równowadze.

Dopiero w trzeciej kwarcie olsztynianki odskoczyły i utrzymały przewagę do końca.

Doskonały mecz Aleksandry Żygowskiej, która do tej pory była wprawdzie graczem podstawowym, ale nie zwracającym na siebie uwagi. Tu przejęła na siebie ciężar gry i przede wszystkim zdobywała punkty. Najwyższe: Natalia Żukowska i Iwona Polak znakomicie zbierały pikę z tablic, jednak brakowało skuteczności w strefie podkoszowej. Ale mecz wygrywa drużyna i to się przede wszystkim liczy.

O zwycięstwie KKS-u zadecydowało kilka elementów, przede wszystkim rzuty za trzy: 9 udanych prób, przy zerowym koncie rywalek.

Po dwóch dniach w Olsztynie wszystko wiadomo. W finałowej ósemce wystapią AZS PWSZ Gorzów (faworyt do medalu) i KKS Olsztyn.

III dzień

KKS Olsztyn –AZS PWSZ Gorzów 63:67 (16:21, 18:14, 14:20, 15:12)

KKS Olsztyn: Angelina Skarżycka-11, Natalia Żukowska-13, Alicja Szych-12, Iwona Polak-13, Ksenia Zajaczkowska-14 Aleksandra Żygowska-0

Olsztynianki były o krok od sprawienia sensacji udowadniając, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i podejmą się każdego wyzwania. AZS Gorzów poprzednie mecze wygrywał różnicą 40-50 punktów i wystąpił w tym spotkaniu w roli zdecydowanego faworyta. Prowadził przez całe spotkanie, ale czuł na plecach oddech rywalek.

Brawa dla olsztynianek, które mając już zapewniony awans ani myślały spocząć na laurach. Chciały przetestować możliwości w konfrontacji z finalistkami, bo tam takich zespołów jak Gorzów będzie kilka. Myślę, że same dodały obie otuchy, a nam nadziei, że w grze o najwyższą stawkę wcale nie stoją na straconej pozycji. Miałem co do tego wątpliwości, ale to spotkanie na pewno zmieniło nastawienie wszystkich kibiców.

W czwartej kwarcie przewaga AZS-u sięgała dziewięciu punktów, ale KKS nie spasował. Szybko zmniejszył dystans i doprowadził do dramatycznej końcówki. Na pół minuty przed syreną za pięć przewinień zeszła Natalia Żukowska. Mieliśmy trzy punkty straty, rywalki popełniły błąd i przejęliśmy piłkę. Trener Sztąberski poprosił o przerwę by uzgodnić z zawodniczkami ostatnią akcję. Piłka trafiła do Alicji Szych, która miała doprowadzić do wyrównania i dogrywki, ale nie udało się. Po wymuszonym faulu AZS ustalił wynik, który choć jest porażka KKS-u – to wlał w nas wiele optymizmu.

Harmonogram rozgrywek (hala OSiR ul. Głowackiego)