Półfinał MP U-20 Bydgoszcz 2012 – Niedziela ukazała smutna prawdę

W Bydgoszczyzakończył się turniej półfinałowy Mistrzostw Polski koszykarek U-20. W rywalizacji uczestniczył zespół KKS Olsztyn, który stanął przed ogromnie trudnym zadaniem. Mając w grupie drużyny: miejscowego Basketu 25, Ineę Poznań i Kusego Szczecin musiał zająć jedno z dwóch premiowanych miejsc.  Nie udało się  W inauguracyjnym występie KKS Olsztyn nie sprostał Basketowi przegrywając 69:84 (16:26, 12:25, 18:15, 23:18). W drugiej potyczce olsztynianki pewnie ponały Kusego Szczecin 88:61 (10:11, 22:18, 33;18, 23:14), ale w ostatniej potyczce poniósł klęske z Inea Poznań 53:103 (15:22, 15:36, 6:20, 17;25).

Basket 25 Bydgoszcz – KKS Olsztyn 84:69 (26;16, 25:12, 15:18, 18:23)

KKS Olsztyn: Ewelina Czaboryk-2, Angelina Skarżycka-2, Jolanta Wichłacz-4, Natalia Żukowska-10, Alicja Szych-5, Iwona Polak-11, Karolina Łatienkow-4, Ksenia Zajączkowska-11, Aleksandra Żygowska-7, Patrycja Ulaszewska-13.

I dzień

Zespół olsztyński składa się głównie z juniorek i w tej kategorii wiekowej trzeba szukać szans na dobry wynik w Mistrzostwach Polski. Turniej U-20 jest dla nas trudny, ale jednocześnie potrzebny, bowiem udział w rywalizacji można traktować jako przetarcie przed mistrzostwami do lat 18. Pierwsze mecz półfinałowy z Basketem 25 przebiegał według oczekiwanego scenariusza. W Bydgoszczy kilka lat temu postawiono na żeński basket i zbiera się teraz owoce, a dowodem tego było mistrzostwo Polski juniorek. Wiele z tych dziewczyn grało w piątek przeciwko KKS i to świadczy o potencjale zespołu gospodarzy.

Faworyt od pierwszych minut panował nad sytuacją, olsztynianki jak zwykle imponowały przygotowaniem fizycznym, ambicją, ale niewiele mogły wskórać. Szeroki skład i warunki fizyczne zawodniczek dały tyle komfortu trenerowi Basketu, że mógł spokojnie śledzić przebieg wydarzeń.

KKS walczył o jak najlepszy rezultat i pewnym sensie cel osiągnął, bowiem po przerwie, gdy losy meczu były już przesądzone  bydgoszczanki nie grały już z taką determinacja, a liderki drużyny mogły oszczędzać siły na następne potyczki. Olsztynianki zmniejszyły dystans i co jest optymistyczne punktowały wszystkie zawodniczki. Statystyki nie wyglądały najgorzej z wyjątkiem jednego elementu . Zawodniczki wykonały 14 prób rzutów za  trzy punkty i ani razu nie trafiły.

{gallery}kse10{/gallery}

Wyniki I dnia

Inea AZS Poznań MKS Kusy Szczecin 95:47 (24:9, 23;10, 33:11, 15:17)

II dzień

KKS Olsztyn – MKS Kusy Szczecin 88:61 (10:11, 22;18, 33:18, 23;14)

KKS Olsztyn: Ewelina Czaboryk-6, Andżelina Skarżycka-5, Jolanta Wichłacz-10, Natalia Żukowska-13, Alicja Szych-9, Iwona Polak-20, Karolina Łatienkow-6, Ksenia Zajączkowska-16, Aleksandra Żygowska-0, Patrycja Ulaszewska-3.

Do przerwy olsztynianki grały zbyt nerwowo i chaotycznie. Dość długo nie mogły przełamać defensywy rywalek. Za to po przerwie rozpoczęła się istna kanonada, Zwłaszcza w trzeciej odsłonie KKS pokazał wszystkie swe walory i zapewnił sobie bezpieczna przewagę. Inicjatywy nie wypuścił do końca. Cieszy fakt, że pod względem fizycznym olsztynianki prezentują się bardzo dobrze. To może mieć duże znaczenie w ostatnim meczu turnieju z drużyna Inei Poznać. Zwycięzca zapewni sobie udział w finale. Tak sie wydawało przed meczem Bydgoszcz z Poznaniem. Wygrały jednak poznanianki i jeśli KKS chce awansować musi zwyciężyć, ale różnicą 10 punktów. Będzie bardzo ciężko.

Wyniki II dnia

KKS Olsztyn – MKS Kusy Szczecin 88:61 (10:11, 22:18, 33;18, 23;14)

Basket 25 Bydgoszcz  – Inea AZS Poznań 59:62 (17:22, 22:9, 8:18, 12;13)

Tabela po 2 dniach

1 INEA AZS Poznań  2  4 157-106

2 KS Basket 25 Bydgoszcz  2  3 143-131

3 KKS Olsztyn  2 3 157-145

4 MKS Kusy Szczecin 2  2 108-183

III dzień

KKS Olsztyn – Inea AZS Poznań 53:103 (15:22, 15:36, 6:20, 17:25)

Nadzieje KKS-u na awans, choć były i tak bardzo kruche, zostały błyskawicznie rozwiane. Konfrontacja z mocnym zespołem poznańskim, który uporał się nawet z Basketem Bydgoszcz okazała się wyjątkowo bolesna, ale ukazała aktualne możliwości olsztyńskiej drużyny, która w kategorii U-20 nie prezentuje tej klasy co generacja: Markiewicz, Różyńskiej i Minczewskiej. Z tym trzeba się pogodzić, tak samo i z porażką, choć jej rozmiary są zdecydowanie za duże. W tej grupie nasze szanse były iluzoryczne, było dwóch zdecydowanych faworytów, którzy swój plan wykonali. Nasze dziewczęta, przynajmniej ich większość, muszą skupić się na rywalizacji w kategorii U-18, choć tam tez nie będzie łatwo. A wnioski są jednoznaczne. Mamy zbyt małe możliwości selekcji, zaczynamy za późno szkolenie. Dajemy sobie radę ze średniakami, ale w tak wysokiej kategorii z koszykarskimi stajniami nasze szanse są równe zeru.

Co do meczu, był jednostronnym widowiskiem, a o tak wysokiej porażce zadecydowała głównie druga kwarta, przegrana z kretesem. Po takim laniu dziewczęta już się nie podniosły.