Półfinał MP U20 – Tym razem sie nie udało

W hali przy ul. Głowackiego w Olsztynie zakończył się  półfinałowy turniej Mistrzostw Polski juniorek starszych (do 20 lat) w koszykówce. KKS, który przed rokiem spisał się doskonale zajmując czwarte miejsce w kraju, tym razem nie dysponował tak mocnym składem i nie zdołał awansować do finału. W niedzielę w ostatnim meczu turnieju KKS musiał wygrałćz AZS-em Gorzów różnicą co najmniej czterech punktów. Niestety olsztynianki przegrały to spotkanie 55:63 (8:17, 13:9, 11:19, 23:18) i zajęły tzrecie miejsce. Awansowały koszykarki z Gorzowa i Bydgoszczy.

Piątek

KKS Olsztyn – Basket 25 Bydgoszcz 70:74 (20:18, 13:19, 26:22, 11:15)

KKS Olsztyn: Ewelina Czaboryk-0, Dominika Spittal-6, Ksenia Zajączkowska-0, Joanna Markiewicz-13, Karolina Łatienkow-0, Natalia Dzieniszewska-4, Maria Frąckowiak-0, Jolanta Wichłacz-11, Alicja Szych-0, Patrycja Ulaszewska-26, Natalia Żukowska-4, Paulina Smol-6

Dziewczyny KKS-u jeszcze raz udowodniły, że mają ogromne serce do walki, stoczyły z faworytkami pasjonujący mecz, trzymający do końca w napięciu. I nie wiadomo jaki byłby finał, gdyby nie kontrowersyjna decyzja sędziego na pięć minut przed końcem. Przy prowadzeniu KKS-u jednym punktem arbiter odgwizdał faul umyślny naszej zawodniczce i z tej akcji rywalki zdobyły pięć oczek. Najpierw wykorzystały dwa osobiste, a potem rozpoczynając grę zaliczyły trzy kolejne  oczka i tym samym uzyskały czteropunktową przewagę. Ta różnica pozostała już do końca.

Przez całe 40 minut trwała zacięta, bezpardonowa, walka. Olsztynianki nieznacznie wygrały pierwszą kwartę, w drugiej przeżywały trudną chwilę i wydawało się, że rywalki „odskoczą”, ale był to tylko moment słabości. Losy meczu ważyły się do końca. Duże zaangażowanie obu stron, imponowała też szybkość przeprowadzanych akcji. W zespole KKS-u zabrakło trochę skuteczności. W Baskecie bardzo korzystnie zaprezentowała się rodowita działdowianka Justyna Pytlarczyk (19 punktów), która dwa lata temu miała przejść do zespołu olsztyńskiego, ale ostatecznie wybrała Bydgoszcz. Czy dobrze? Poczyniła ogromne postępy, szkoda tylko, że gra przeciwko nam.

W innym spotkaniu piątkowym AZS PWSZ Gorzów łatwo pokonał Unię Basket Ostrołęka 78:53 (21:9, 22:17, 19:21, 16:6).  Był to mecz nudny, bez większych emocji. Olsztynianki są chyba w stanie pokonać obie drużyny. Ale to tylko delikatne prognozy.

Sobota

W pierwszym sobotnim spotkaniu AZS PWSZ Gorzów pokonał Basket 25 Bydgoszcz 64:59 (14:15, 17:12, 24:17, 9:15). Zakładając, że KKS wygra z Ostrołęką, niedzielne spotkanie olsztynianek z Gorzowem będzie miało decydujące znaczenie, a szanse zachowują trzy zespoły. Przy ewentualnym zwycięstwie olsztynianek będzie sie liczył bilans bezposrednich spotkań.

W drugim sobotnim spotkanie KKS rozgromił Unie Basket Ostrołęka 86:43 (26:9, 20:8, 24:14, 16:12). Tym samym jest nadal w grze o awans do finału.

KKS Olsztyn Unia Basket Ostrołęka 86:43 (26:9, 20:8, 24:14, 16:12)

Wszelkie wątpliwości zostały rozwiane juz w pierwszej kwarcie. Bardzo dynamiczna gra olsztynianek zaowocowała ogromną przewagą. Po raz drugi w tym turnieju świetną dysposopzycje rzutową zaprezentowała Patrycja Ulaszewska, która w ciągu dziesięciu minut zdobyła 16 punktów. Jak zwykle niezastąpiona była Joanna Markiewicz, która dodawała otuchy mniej doświadczonym koleżankom. Trener Tomasz Sztąberski widząc dominację swojego zespołu mógł sobie pozwolić na wiele zmian, bowiem zwycięstwo było pewne. Zresztą przewaga cała czas rosła i KKS w efekcie zdobył dwa razy więcej punktów niz rywalki.

W tym układzie o wszystkim zadecyduje ostatnia potyczka turnieju: KKS Olsztyn-AZS PWSZ Gorzów. Olsztynianki muszą wygrać i to różnicą co najmniej czterech punktów. Porażka nas eliminuje.

Niedziela

W pierwszym niedzielnym spotkaniu MUKS Unia Basket Ostrołęka przegrał z zespołem  Basket 25 Bydgoszcz  49:90 (14:27, 3:25, 15:18, 17:20).

Ostatnie spotkanie między KK-em Olsztyn i AZS-em PWSZ Gorzów decydowało o kolejności. Olsztynianki niestety przegrały 55:63 (8:17, 13:9, 11:19, 23:18).

KKS Olsztyn – AZS PWSZ Gorzów 55:63 (8:17, 13:9, 11:19, 23:18)

KKS Olsztyn: Angelika Skarżycka-0, Dominika Spittal-15, Joanna Markiewicz-12, Patrycja Jastrzębska-3, Natalia Dzieniszewska-0, Sylwia Bazan-1. Jolanta Wichłacz-2, Alicja szych-2, Patrycja Ulaszewska-12, Natalia Żukowska-8, Ksenia Zajączkowska-0, Paulina Smol-0

Olsztynianki stanęły w tm meczu przed bardzo trudnym, ale wydawało się realnym do wykonania zadaniem. Trzeba było jednak zagrać na maksimum swoich możliwości, po prostu mieć swój dzień. Niestety tego zabrakło.  Od samego początku trzeba było odrabiać straty, a to kosztuje wiele sił, trzeba prawie cały czas ryzykować. Po kiepskiej pierwszej kwarcie udało się trochę zniwelować przewagę rywalek i do przerwy jeszcze jakieś szanse były. Niestety tuż po zmianie stron gorzowianki nam „odjechały” (23:40) i było w zasadzie po meczu. Wprawdzie KKS wygrał czwartą odsłonę i przegrał w sumie niewiele, ale przeciwniczki grały spokojnie, nie widząc zagrożenia.

Prognozy przed turniejem były właściwe. Byliśmy tym trzecim zespołem i aby wcisnąć sie do dwójki, należało wykorzystać wszystkie atuty. Niestety nie udało się, ale realnie oceniając potencjał, w tym roku nie było wiekszych szans by powtórzyc sukces sprzed roku..