Półfinały o wejście do II ligi 2021 – Tylko AZS UWM z awansem, Pisz wspomina pechowa sobotę, Ełk za wysokie progi

W dniach 14/16 maja odbywały się turnieje półfinałowe o awans do II ligi koszykarzy.  Gospodarzami dwóch imprez były zespoły z Warmii i Mazur: STK Ełk (startował z dzika kartą) i TSK Roś Pisz. Tak się złożyło, że w Ełku wystąpili też mistrzowie III ligi: AZS UWM Olsztyn. Akademicy po zwycięstwach w piątek i sobotę mieli już właściwie zapewniony awans i niedzielna porażka z Włocławkiem nie miała znaczenia. AZS UWM wygrał turniej w Ełku, a nagrodę MVP otrzymał Marcin Włodarczyk. Piszanie po piątkowym sukcesie przegrali w ostatnich sekundach z Zielona Górą i to ich pogrążyło. Ełczanie ponieśli trzy wysokie porażki, ale jako organizatorzy wypadli bez zarzutu

Grupa B (organizator: STK Wilki Ełk)

Piątek (14 maja)

KS Legion Legionowo – TKM Włocławek 76:69  (28:13, 19:13, 12:19, 17:24)

AZS UWM Olsztyn – STK Wilki Ełk 93:67 (17:5, 23:20, 23:21, 30:21)

AZS UWM Olsztyn: Artur Bednarczyk-4, Marcin Włodarczyk-15, Rafał Chudzik-9, Jarosław Andrusiewicz-15, Mariusz Jaskólski-5, Jakub Kaufman-5, Tomasz Panewski-3, Bartłomiej Reszka-10, Marcin Biranowski-27

STK Wilki Ełk: Jakub Zalewski-4, Tomasz Zyskowski-9, Rafał Mocarski-5, Adam Wardziński-2, Rafał Podgórski-16, Dawid Gromko-0, Tomasz Brózio-0, Krzysztof Dunalski-0, Piotr Has-27, Marcin Pilecki-4, Bartosz Parafiniuk-0

Bardzo pewne zwycięstwo akademików, którzy przystąpili do turnieju prawie w całości składem  z III ligi warmińsko-mazurskiej. Od początku dyktowali warunki, a w czwartej kwarcie rozwiali wszelkie nadzieje gospodarzy.  Ci po słanej pierwszej kwarcie próbowali zmniejszyć dystans, ale bez większego powodzenia.

Sobota (15 maja)

AZS UWM Olsztyn – KS Legion Legionowo 94:71 (22:14, 28:23, 25:13, 19:21)

AZS UWM Olsztyn: Artur Bednarczyk-4, Jakub Kaufman-9, Radosław Dymek-11, Marcin Włodarczyk-21, Rafał Kacprzak-0, Rafał Chudzik-8, Jarosław Andrusiewicz-8, Mariusz Jaskólski-11, Bartłomiej Reszka-8, Marcin Biranowski-14

Drugie wysokie zwycięstwo praktycznie zapewnia akademikom awans do finału. Mecz pod dyktando kortowian, którzy mając dużą przewagę z pierwszej połowy, grali w drugiej ekonomicznie jak na rutyniarzy przystało.

STK Wilki Ełk – TKM Włocławek 58:100 (11:23, 13:26, 10:30, 24:21)

STK Wilki Ełk: Jakub Zalewski-7, Maciej Łowczyk-11, Tomasz Zyskowski-25, Adam Wardziński-3, Rafał Podgórski-10, Tomasz Brózio-0, Krzysztof Dunalski-2, Bartosz Parafiniuk-0

Ełczanie ponieśli ciężka porażkę, która przekreśliła ich szansę na awans. Konfrontacja na własnym boisku okazała się bolesna.

Niedziela (16 maja)

TKM Włocławek – AZS UWM Olsztyn 69:59 (15:19, 23:11, 12:14, 19:15)

AZS UWM Olsztyn: Artur Bednarczyk-2 Radosław Dymek-2, Marcin Włodarczyk-10, Rafał Kacprzak-0, Rafał Chudzik-3, Jarosław Andrusiewicz-10, Mariusz Jaskólski-3, Bartłomiej Reszka-4, Marcin Biranowski-11, Łukasz Muszyński-14
Mimo porażki olsztynianie wygrali turniej, a zadecydowało o tym wysokie zwycięstwo nad Legionem. W niedziele do kolegów dołączył Łukasz Muszyński, ale cały zespół mając praktycznie zapewniony awans nie zagrał z takim zębem jak poprzednio. O porażce zadecydowała przede wszystkim druga kwarta i nie udało się odrobić strat.

KS Legion Legionowo – STK Wilki Ełk 90:60 (21:16, 27:19, 28:8, 13:17)

STK Wilki Ełk: Jakub Zalewski-7, Tomasz Zyskowski-7, Rafał Podgórski-17, Dawid Gromko-2, Tomasz Brózio-0, Krzysztof Dunalski-4, Piotr Has-19, Marcin Pilecki-4, Bartosz Parafiniuk-0

Trzecie spotkanie udowodniło, że jednak ełczanom dużo brakuje by nawiązać walkę z dobrze przygotowanymi i bardziej wyrównanymi zespołami. Ale mieli odwagę by zgłosić się do rozgrywek, otrzymali dzika kartę i nabrali doświadczenia.

1 AZS UWM Olsztyn 5 3 246-207

2 TKM Włocławek 5 3 238-193

3 KS Legion Legionowo 5 3 236-223

4 STK Wilki Ełk 3 3 185-282

Grupa E (organizator TSK Roś Pisz)

MKK Pyra Poznań – Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra 119: 63

KKS Siechnice – TSK Roś Pisz 66:73 (22:16, 10:14, 20:23, 14:20)

TSK Roś Pisz: Mateusz Bessman-13, Jakub Stanisławajtys-6, Mikołaj Lackowski-0, Michał Zapert-27, Kamil Zrajkowski-4, Artur Klimowicz-0, Michał Świerczewski-8, Marcin Gentek-0, Karol Święconek-6, Arkadiusz Gąsiorek-9, Wojciech Milewski-0

Piszanie rozkręcali się z minuty na minutę. Generalny atak przeprowadzili w ostatniej kwarcie. Uzyskali 10-punktową przewagę i od tej pory kontrolowali przebieg wydarzeń.

MKK Pyra Poznań – KKS Siechnice 95:53 (21:14, 28:19, 22:7, 24:13)

Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra – TSK Roś Pisz 79:77 (25:21, 27:23, 9:17, 18:16)

TSK Roś Pisz: Mateusz Bessman-14, Jakub Stanisławajtys-6, Mikołaj Lackowski-5, Michał Zapert-17, Kamil Zrajkowski-5, Artur Klimowicz-1, Michał Świerczewski-5, Marcin Gentek-0, Karol Święconek-3, Arkadiusz Gąsiorek-21

Jeszcze na 12 sekund przed końcem piszanie prowadzili 77:76. Ten wynik utrzymywał się przez dwie minuty, kiedy w 37 minucie Arkadiusz Gąsiorek trafił do kosza. Potem obie strony miały szanse, ale nerwy zawodziły. Wreszcie powiodło się gościom, którzy rzucili za dwa, a za chwile ustalili rezultat po jednym celnym osobistym. Ta porażka właściwie eliminuje TSK Roś. Trudno przypuszczać, by pokonali silna drużynę z Poznania.

KKS Siechnice – Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra 82:62 (9:12, 32:17, 21:17, 20:16)

TSK Roś Pisz – MKK Pyra Poznań 74:98 (21:18, 13:26, 22:28, 18:26)

Piszanie wygrali pierwsza kwartę i na tym nadzieje się skończyły. Poznaniacy byli wyraźnie najlepsza drużyną tego turnieju i to udowodnili w ostatnim spotkaniu, pozbawiając złudzeń gospodarzy.

1 Pyra Poznań 6 3 312-190

2 KKS Siechnice 4 3 201-230

3 TSK Roś Pisz 4 3 224-243

4 Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra 4 3 204-278