Prawie setka KKS-u – Koncert w pierwszej kwarcie, a potem trochę niepewności

Bardzo dobrze weszły w nowy rok koszykarki KKS Olsztyn. W niedzielę (10 stycznia) pokonały we własnej hali Politechnikę II Gdańsk 95:78 (29:14, 17:16, 22:29, 27:19). Olsztynianki rozpoczęły spotkanie w wyśmienitym stylu. W pierwszej kwarcie trwał prawdziwy koncert. Wydawało się, ze rywalki są bez szans. Potem jednak mecz się wyrównał (dużo zmian w zespole), ale w odpowiednim momencie KKS zareagował i na finiszu spokojnie zmierzał do końca.

KKS Olsztyn – Politechnika II Gdańsk 95:78 (29:14, 17:16, 22:29, 27:19)

KKS Olsztyn: Joanna Chełchowska-21, Natalia Żukowska-11, Alicja Wawrzyniak-20, Ksenia Woźniak-6, Jolanta Wichłacz-7, Marta Sztąberska-8, Martyna Przeradzka-0, Zuzanna Bałdyga-6, Ewelina Kitkowska-0, Karolina Giżyńska-16, Izabela Birkos-0

Koszykarki Politechniki prowadziły w tym meczu tylko raz, kiedy w 2 minucie Aleksandra Zmierczak odpowiedziała celną „trójką” na pierwszy w tym meczu kosz Natalii Żukowskiej. Za chwilę KKS złapał swój rytm gry i efekty były błyskawiczne. Po akcjach Joanny Chełchowskiej i Alicji Wawrzyniak przewaga rosła błyskawicznie, Koncert nastąpił między między 6 i 8 minutą. Niespełna dwuminutowy okres olsztynianki wygrały 14:0, co przełożyło się na rezultat 25:5. Wtedy gospodynie trochę pofolgowały, a trener Tomasz Sztąberski zdecydował się na pierwsze zmiany. Gdańszczanki trochę poprawiły wynik. Pierwszą kwartę przegrały jednak bardzo wysoko 14:29 Przeglądając statystki tej części zaimponowała szczególnie Alicja Wawrzyniak. Wykonała sześć celnych rzutów z siedmiu prób, trafiając trzykrotnie zza linii 6.25 (jedna pomyłka). Wpadła w taki trans, że trudno było ją powstrzymać.

W drugiej kwarcie gra się wyrównała. Olsztynianki mając przewagę nie forsowały już takiego tempa, a z boiska zeszły liderki: Alicja Wawrzyniak i Joanna Chełchowska. Trener KKS wpuścił na boisko z wyjątkiem Agnieszki Gromadzińskiej wszystkie rezerwowe. Nie po raz pierwszy w tym sezonie bardzo dobrze radziła sobie Karolina Giżyńska. Rezultat do przerwy 46:30 dawał spory komfort pod warunkiem zachowania koncentracji.

Ale tak to bywa, że wysokie prowadzenie wywołuje małą nonszalancję. A ponieważ gdańszczanki wyraźnie obudziły się z początkowego letargu różnica na korzyść KKS zmalała w 24 minucie do 11 oczek (49:38). Wprawdzie olsztynianki wkrótce opanowały sytuację, ale zespół gości rewanżował się za każdy kosz KKS-u. Na trzy i pół minuty przed końcem trzeciej kwarty było 60:49. Przewaga niby bezpieczna,. Ale trzeba było uważać. Koszykarki Politechniki uwierzyły w siebie, przede wszystkim poprawiły skuteczność. W 29 minucie KKS prowadził już tylko 62:56. Dobre akcje Marty Sztąberskiej i Kseni Woźniak sprawiły, że do ostatniej odsłony olsztynianki przystępowały z przewagę dziewięciu oczek (68.59). Ale mimo wszystko zapowiadały się nerwowe minuty.

Obawy okazały się na szczęście płonne. Zawodniczki z Olsztyna bardzo serio potraktowały początek czwartej kwarty. W ciągu trzech minut „wyśrubowały” wynik na 82:65. To raczej przesądzało sprawę. Końcówka była więc spokojna. Ostatnie pięć oczek ustalające wynik na 95:78 zdobyła Zuzanna Bałdyga, mocno akcentując swój udział w meczu.

W sumie pewne zwycięstwo, choć małą rysą w tym spotkaniu była dość lekkomyślna gra w trzeciej kwarcie, gdzie straciliśmy aż 29 punktów i rywalki zbliżyły się na niebezpiecznie mały dystans. Olsztynianki jednak w porę zareagowały i to się liczy. Cenne są kolejne doświadczenia młodych zawodniczek, które w I-ligowym towarzystwie czują się coraz pewniej.

AZS Uniwersytet Gdański – Mon-Pol Płock 77:58

UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki – MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski 52:70

Top Market MKS Pruszków – AZS Uniwersytet Warszawski 88:51

SKK Polonia Warszawa – SMS PZKosz Łomianki 80:60

KKS Olsztyn – Politechnika Gdańska II 95:78

1 SKK Polonia Warszawa 26 13 938 – 680