Wojewódzka Licealiada Chłopców – Mrągowo pisze nową historię

W piątek (19 kwietnia) w Mrągowie, po kilkunastu latach, ponownie rozegrano wojewódzki finał W-M SZS. Koszykówka w tym mieście prężnie rozwija się dzięki zaangażowaniu Klubu Sportowego AS Mrągowo, który co roku rywalizuje w Strefowej Lidze Juniorów POZKosz czy rozgrywkach o Puchar Prezesa WMZKosz i z pasją promuje dyscyplinę wśród miejscowej j młodzieży. Zreszta coraz skuteczniej. Tytuł mistrza województwa szkół ponadgimnazjalnych wywalczyli reprezentanci Zespołu Szkół nr 2 Mrągowo, pokonując w finale ZSTI Elbląg 54:40.

W Mrągowie o tytuł walczyły: II LO Olsztyn, III LO Olsztyn, ZSTI Elbląg oraz ZS 2 Mrągowo.

Po widowiskowym zaprezentowaniu drużyn przez prowadzącą imprezę Magdę Moroz, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie Pani Agnieszka Pytel otworzyła turniej witając przybyłych gości oraz licznie zgromadzoną publiczność .

W wyniku losowania wyłoniono pary półfinałowe: II LO Olsztyn – ZSTI Elbląg i ZS 2 Mrągowo – III LO Olsztyn.

II LO Olsztyn – ZSTI Elbląg 40:46 (9:13, 6:15, 13:12, 12:6)

Pierwsza kwarta meczu dość wyrównana, drużyny grały punkt za punkt. W drugiej kw. elblążanie wyraźnie przyspieszyli narzucając swój styl gry. Olsztyński zespół próbował w ostatniej kw. gonić wynik ale ZSTI Elbląg kontrolował przebieg meczu, wygrywając ostatecznie pierwszy półfinał 46:40. Tym samym elblążanie poprawili osiągnięcie sprzed roku, kiedy to w Finałach W-M SZS w Działdowie zajęli III miejsce. Teraz mieli zagwarantowane co najmniej drugie.

II LO Olsztyn: Tomasz Kołakowski – 17pkt. (1×3), Mariusz Sadowski – 11 pkt. (2×3), Mateusz Eppa – 6pkt., Piotr Kabelis – 4pkt., Marcin Choszcz – 2pkt.

ZSTI Elbląg: Patryk Oszmaniec – 19 pkt. (3×3), Mateusz Burzyński – 8 pkt., Adam Skwarski – 7 pkt., Tomasz Dylingowski – 6pkt., Damian Karmut – 4 pkt., Eryk Gers – 2 pkt.

ZS 2 Mrągowo – III LO Olsztyn 49:24 (6:13, 16:4, 15:4, 12:3)

W drugim półfinale naprzeciw siebie stanęli zawodnicy, którzy rywalizowali ze sobą w niedawno zakończonej Strefowej Lidze Juniorów POZKosz w barwach klubowych. Zapowiadało się więc ciekawe widowisko. Otwarcie meczu należało jednak do olsztynian. Liczna publiczność zagrzewała swoich do walki, gdyż przegrywali na starcie 13:4. Przerwa między kwartami mobilizująco wpłynęła na gospodarzy, których pierwsza piątka to niemal kopia tej z ligi POZKosz. Po gwizdku zaczęli zdobywać punkty, zacieśniając obronę i przeważając w zbiórkach po obu stronach parkietu. Efekt? 22:17 dla ZS 2 Mrągowo przed II połową meczu.

Trzecia odsłona meczu w wykonaniu ZS 2 Mrągowo to kontynuacja gry z II kwarty. Obrona, zbiórki i skuteczne ataki na kosz przeciwnika sprawiły, iż drugą połowę meczu gospodarze turnieju wygrali 27:7 a całe spotkanie 49:24 i zasłużenie awansowali do finału Mistrzostw.

ZS 2 Mrągowo: Paweł Bosek – 14 pkt., Mateusz Zyśk – 10pkt., Adrian Durka – 10pkt., Mateusz Magdziński – 9 pkt., Kamil Mirosz – 4 pkt., Tomasz Sudnik – 2 pkt.

III LO Olsztyn: Dawid Kwiatkowski – 11 pkt. (1×3), Maciej Wardach – 8 pkt. (1×3), Rafał Soćko – 2 pkt., Bartosz Unduras– 2 pkt., Patryk Ossowski – 1 pkt.

Po meczach półfinałowych rozegrano dwa konkursy. W konkursie rzutów za 3 pkt. zawodnicy (po jednym z każdego zespołu plus kolega podający piłkę) musieli oddać 10 rzutów z 5-ciu różnych miejsc zza „łuku”. Konkurs wygrał Patryk Oszmaniec (ZSTI Elbląg, 6/10) przed Mateuszem Eppą (II LO Olsztyn, 5/10) i Dominikiem Markiewiczem (ZS 2 Mrągowo, 5/10). W dogrywce Mateusz wygrał z Dominikiem.

W konkursie rzutów wolnych zawodnicy mieli 5 prób. Najlepszy okazał się Michał Tymecki (III LO Olsztyn, 4/5) przed Tomkiem Kołakowskim (II LO Olsztyn, 3/5) i Patrykiem Oszmańcem (ZSTI Elbląg, 2/5).

MECZ O III miejsce

II LO Olsztyn – III LO Olsztyn 34:53 (1:14, 6:17, 9:11, 18:11)

Mecz o III miejsce nie przyniósł tylu emocji co wcześniejsze spotkania. Mógł natomiast pokazać kto „rządzi” w Olsztynie. Czy pokazał? W Finałach Wojewódzkich mecz o III miejsce to najmniej lubiane przez graczy spotkanie. Mecz pocieszenia. Gra o „pietruszkę”. Drużynie z III LO zupełnie nie chciało się grać (31:7 do przerwy dla II LO). W drugiej połowie walka była bardziej wyrównana. Ostatecznie II LO Olsztyn pokonało III LO Olsztyn 53:34 i zostało brązowym medalistą Mistrzostw.

II LO Olsztyn: Mateusz Eppa – 13 pkt. (1×3), Tomasz Kołakowski – 13 pkt., Mariusz Sadowski – 9 pkt., Marcin Choszcz – 9 pkt., Piotr Zubel – 6pkt. (2×3), Mateusz Sadowski – 2 pkt., Piotr Kabelis – 1 pkt.

III LO Olsztyn: Dawid Kwiatkowski – 20 pkt., Bartosz Unduras – 5 pkt., Krzysztof Wietocha – 4 pkt., Rafał Soćko – 3 pkt., Dominik Jaworski – 2 pkt.

FINAŁ

ZS 2 Mrągowo – ZSTI Elbląg 54:40 (10:15, 13:10, 12:9, 19:6)

Finał Mistrzostw gospodarze zaczęli podobnie jak spotkanie półfinałowe. ZSTI Elbląg narzucił swój styl gry i w 6 min. kw. prowadził już 12:4. Przerwa na żądanie wprowadziła spokój w szeregach ZS 2 Mrągowo. Mimo to I kw. wygrali elblążanie 15:10.

W drugiej kwarcie do głosu doszli koszykarze ZS 2 Mrągowo. Ich szybkie, składne i skuteczne akcje rodem z ligi POZKosz sprawiły, że mecz nabrał tempa. Do przerwy ZSTI Elbląg prowadził już tylko 25:23.

Na początku III kwarty gospodarze niesieni dopingiem kibiców przełamali rywala ale elblążanie nie dali im się rozpędzić. 35:34 na 10 min. przed końcem meczu dla ZS 2 Mrągowo.

Wszystko rozstrzygnęło się w IV kwarcie, w której gospodarze zagrali swój najlepszy basket. W sześć minut rzucili 14 pkt., tracąc tylko 3 pkt. i było po meczu. ZS 2 Mrągowo w meczu o I miejsce pokonał ZSTI Elbląg 54:40 i po kilkunastu latach ponownie został Mistrzem Województwa tych rozgrywek.

ZS 2 Mrągowo: Paweł Bosek – 18pkt., Kamil Mirosz – 11pkt. (3×3), Adrian Durka – 8 pkt., Mateusz Magdziński – 6 pkt., Dominik Markiewicz – 6 pkt. (2×3), Mateusz Zyśk – 5 pkt.

ZSTI Elbląg: Adam Skwarski – 10 pkt. (1×3), Tomasz Dylingowski – 8 pkt. (2×3), Patryk Oszmaniec – 8 pkt., Mateusz Burzyński – 7 pkt. (1×3), Damian Karmut – 4 pkt., Eryk Gers – 3 pkt (1×3).

W nagrodę ZS 2 Mrągowo będzie reprezentował nasze województwo w Ogólnopolskiej Licealiadzie, której finał odbędzie się w dniach 19-21.06.2013r. w Gorlicach.

All Star Mistrzostw: Kamil Mirosz, Mateusz Magdziński (ZS 2 Mrągowo), Patryk Oszmaniec (ZSTI Elbląg), Tomasz Kołakowski (II LO Olsztyn), Maciej Wardach (III LO Olsztyn)

MVP Turnieju: Paweł Bosek (ZS 2 Mrągowo)

Król Strzelców Turnieju: Paweł Bosek (ZS 2 Mrągowo)

Skład ZS 2 Mrągowo: Dominik Markiewicz, Mateusz Magdziński, Oskar Kalinowski, Paweł Bosek, Adam Nejman, Jakub Tarasewicz, Piotr Garnowski, Kamil Mirosz, Mateusz Zyśk, Adrian Durka, Tomasz Sudnik, Bartosz Reus. Trenerzy: Piotr Trypucki i Bartłomiej Koziatek.

Puchary, medale, dyplomy i nagrody zawodnikom wręczyli Pan Wacław Wasiela – przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego, Pan Bogdan Kurta – starosta Powiatu Mrągowskiego, Pan Tomasz Witkowicz – wiceburmistrz Miasta Mrągowa, Pan Roman Koziatek – przewodniczący Komisji Edukacji, Ochrony Zdrowia, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mrągowie, Pani Agnieszka Pytel – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie oraz Bartłomiej Koziatek – II trener ZS 2 Mrągowo.

Podziękowania za wsparcie Mistrzostw Województwa należą się Przedsiębiorstwu Budowlanemu BUDEXTAN Jerzy Tanajewski, firmie TERMIK Elektryczne Elementy Grzejne Jan Łuński, Hurtowni Budowlanej „WĘGLEWSKI” Arkadiusz Węglewski oraz firmie SklepKoszykarza.pl.

Ałowa uznania należą się także Wolontariuszom Sportowym MSIS. Magda Moroz z mikrofonem w ręku profesjonalnie przeprowadziła zawody a Patrycja Wyzga przygotowała obszerną fotorelację. Adam Górski nagrał materiał video, który posłuży zmontowaniu videodokumentu z Mistrzostw.

Organizatorem Mistrzostw Województwa Warmińsko – Mazurskiego SZS w Koszykówce Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych był Zespół Szkół Nr 2 w Mrągowie, współorganizatorami Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy SZS w Mrągowie. Wsparciem marketingowym i organizacyjnym turnieju zajęła się agencja marketingu sportowego PRO SPORTS MANAGEMENT z Mrągowa.