Z Domenami się nie udało – Fatalna druga kwarta

Koszykarki KKS Olsztyn założyły, że muszą wygrać jedno z dwóch  najbliższych spotkań na własnym boisku. Inaczej może być bardzo źle. Niestety pierwsza szansa nie została wykorzystana. W spotkaniu rozegranym awansem olsztynianki poniosły porażkę z drużyną Domeny .PL Siemiasza Piekary Śląskie 84:94 (31:29, 13:28, 20:21, 20:16).

KKS Olsztyn – Domeny. PL. Siemiaszka Piekary Śląskie 84:94 (31:29, 13:28, 20:21, 20:16)

KKS Olsztyn: Karina Różyńska-25 (1×3), Dominika Spittal-13, Karolina Skiejka-0, Joanna Markiewicz-10 (1×3), Natalia Żukowska-4, Emilia Rutkowska-4, Alicja Szych-0, Jolanta Wichłacz-4, Alicja Minczewska-18)1×3), Magdalena Saternus-2, Ksenia Zajączkowska-4, Paulina Smol-0.

Niestety gra obronna nadal jest dużym problemem KKS-u i to w meczach z silnymi rywalkami przynosi smutne konsekwencje. W pierwszej kwarcie tego jeszcze tak nie odczuwaliśmy, bowiem dobra skuteczność w ataku  pozwalała „trzymać” wynik, ale druga odsłona wyraźnie uwypukliła ten mankament, Zaczęło się od strat, potem dwóch zupełnie niepotrzebnych fauli Alicji Minczewskiej i rozgrywająca KKS-u z trzema przewinieniami na koncie musiała  zająć miejsce na ławce rezerwowych, bo była dopiero 13 minuta spotkania. Zastąpiła ją Jolanta Wichłacz, ale grała bez przekonania, czasami zbyt ryzykownie i rywalki zaczęły zdobywać przewagę. Trener Sztąberski widząc niemoc zespołu zarządził powrót Minczewskiej, ale ta sfaulowała po raz czwarty  Rywalki tę kwartę wygrały różnica 15 punktów.

Domeny PL. Siemiaszka to zbyt dobry i wyrównany zespół by wypuścił taką szansę. Gra się wprawdzie wyrównała, ale cały czas pozostawał poważny dystans do odrobienia. Olsztynianki zerwały się jeszcze w czwartej odsłonie (było nawet 80:86), ale po cztery przewinienia miały wiodące zawodniczki: Minczewska, Różyńska i Markiewicz. Zresztą wkrótce musiały zejść z boiska.Czas uciekał, trzeba było grać coraz agresywniej by przejąć piłkę, nawet faulować, licząc, że przeciwniczki będą pudłować z osobistych.

Rywalki nie dały się zaskoczyć, grały, konsekwentnie, rzucały też nieźle i pewnie dowiozły zwycięstwo do końca.

Czy był to mecz do wygrania? Wyjmując ze scenariusza drugą kwartę – oczywiście tak. Ale przecież zbyt duże uproszczenie. Obrona staje się bodaj najważniejszym elementem współczesnego basketu i trzeba ją doskonalić by stawić czoła rywalkom z I ligi.

Mniej aktywna w tym spotkaniu była Joanna Markiewicz., natomiast nieźle poczynała sobie Alicja Minczewska, której notę obniżają bezmyślne faule. Karina Różyńska znakomita w pierwszej odsłonie, potem niestety z każda minutą gasła. Coraz lepiej spisuje się Dominika Spittal.

Reasumując – to był mocny rywal, wysoki, doświadczony i opanowany. W sobotę powinno być łatwiej, ale to nie znaczy, że łatwo.