Chcemy upamiętnić setną rocznicę powstania Stadionu Leśnego – To jest nasze dziedzictwo

Fot. arch. Janusza Poryckiego
5 września 2020 roku przypada setna rocznica otwarcia Stadionu Leśnego . Przed II wojną światową był to obiekt służący niemieckim sportowcom, ale gdy Olsztyn stał się w 1945 roku polskim miastem przepięknie położony stadion stał się mekką lekkoatletów ze stolicy Warmii i Mazur, a także województwa i całego kraju, bowiem odbywały się na nim imprezy najwyższej rangi. Tu właśnie w 1960 roku padł legendarny rekord świata Józefa Schmidta w trójskoku – 17.03.

To wydarzenie sprawiło, że Olsztyn w historii światowej lekkiej atletyki został zapamiętany na zawsze. Niesamowity wyczyn polskiego „kangura” rozsławił obiekt, który stał się areną kolejnych prestiżowych imprez. Mógł jeszcze przez lata służyć sportowcom, ale niezbędnym było położenie tartanu, bo tylko on przyciągał gwiazdy „królowej”. Przebudowa stadionu trafiła na fatalny dla sportu okres transformacji i zakończyła się fiaskiem. Rozgrzebany teren nie został właściwie zabezpieczony i w efekcie Stadion Leśny przestał istnieć, pozostało miejsce, które wywołuje dziś, u świadków tamtych wydarzeń wspomnienia i nostalgię. Pamiętajmy jednak o nowych pokoleniach olsztynian, którzy powinni zapamiętać, że tu właśnie padały wspaniałe wyniki, tu wychowało się wielu legendarnych lekkoatletów. Oni tworzyli historię sportu na Warmii i Mazurach i naszym obowiązkiem jest zachowanie tego dziedzictwa.

Orędownikiem wskrzeszenia Stadionu Leśnego był przez lata zmarły niedawno Tadeusz Milewski, były zawodnik Gwardii, medalista Paraolimpiady. Naszym obowiązkiem jest kontynuowanie jego idei. Cały czas marzymy, by w sprzyjających okolicznościach powstał tu znów obiekt na miarę XXI wieku, ale na razie chcemy upamiętnić wspomniane 100-lecie. W związku z tym Fundacja „Olsztyński Laur Sportowy” i portal WAMA-SPORT postanowiły zorganizować uroczystość, podczas której odsłonięty zostanie okolicznościowy głaz ze stosowną adnotacją. Do inicjatywy włączyły się środowiska polskich mniejszości w Niemczech , które zadeklarowały partycypować w kosztach.

Kamień zamierzamy umiejscowić przy byłej głównej bramie wejściowej, gdzie przecinają się ścieżki rekreacyjne, z których korzysta wielu olsztynian, także młodej generacji. Mamy nadzieję, że zatrzymają się na chwilę, przeczytają i wywoła to u nich refleksję, skłoni do bliższego poznania historii Stadionu Leśnego.

Obecnie poszukujemy odpowiedniego głazu i w tej sprawie zwracamy się do sympatyków sportu i miłośników wspaniałego olsztyńskiego obiektu o pomoc, przynajmniej miejsca , z którego można go pozyskać. Będziemy wdzięczni. Kontakt

email: marekdabkus@gmail.com tel. Janusz Porycki 784 190 712

lekkoatetyka Olsztyn sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x