Danuta Piecyk nie żyje – Gazela nad płotkami

W środę (13 kwietnia) w wieku 60 lat  zmarła Danuta Piecyk jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii tej dyscypliny na Warmii i Mazurach. Zapisała się w kronikach polskiej „królowej sportu”, bowiem 11 sierpnia 1973 roku w Warszawie ustanowiła rekord świata na dystansie 400 metrów przez płotki wynikiem 56.7 sek. Była 23-krotną rekordzistką kraju, startowała też w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

 

Należała do tej generacji lekkoatletów olsztyńskiej Gwardii, kiedy klub był potentatem w skali krajowej, a startowało w nim wiele znakomitych zawodniczek i zawodników. Pani Danuta była podporą zespołu w tak prestiżowych wówczas turniejach ligowych. Dzięki swej ogromnej wszechstronności startowała w wielu konkurencjach, by jej drużyna zajęła jak najwyższe miejsce.

Pokochała Olsztyn, choć jej pierwszym klubem było Pomorze Stargard Szczeciński, a trenerem Jerzy Cieśla. Po przeprowadzce do stolicy Warmii i Mazur w 1971 stała się gwiazdą lekkiej atletyki w regionie. Niezwykle ambitna i pracowita potrafiła wykorzystać swe świetne warunki fizyczne pod okiem wybitnego fachowca jakim był Janusz Malinowski. Pokonywała płotki jak gazela. Była to nowa konkurencja dla pań, wymagająca połączenia szybkości techniki. Pani Danuta dzięki wyjątkowej koordynacji „śrubowała” wyniki, aż wreszcie pobiegła tak szybko jak nikt dotąd.

Jej krajowe występy to pasmo nieprzerwanych sukcesów, ale oczywiście największą uwagę zwracaliśmy na sukcesy międzynarodowe. Dwadzieścia razy reprezentowała Polskę w tak popularnych wówczas meczach międzypaństwowych, gdzie odniosła dwa zwycięstwa indywidualne. Była trzykrotną uczestniczką Mistrzostw Europy.  Najlepiej wiodło się Jej w sztafecie 4 razy 400 metrów. W Helsinkach (1971) zajęła w finale piąte miejsce, a w Rzymie (1974) – czwartą lokatę. W halowych mistrzostwach Starego Kontynentu wywalczyła dwa brązowe medale w sztafecie 4 razy 2 okrążenia.

Po zakończeniu kariery sportowej była policjantką, ale choroba, która się pogłębiała nie pozwoliła Jej na kontynuowanie pracy zawodowej. Została odznaczona m.in. brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. W naszej pamięci i sercach pozostanie jako wspaniała lekkoatletka, która dostarczyła  wielu chwil prawdziwej dumy.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x