European Athletics Championships Zurich 2014 – Karol ósmy, ale dziękujemy za finał

W Mistrzostwach Europy w Zurichu reprezentant Warmii i Mazur Karol Zalewski w piątkowym (15 sierpnia) finale na 200 metrów zajął wprawdzie ósme miejsce (20.58), ale obecność w czolowej ósemce sprinterów Starego Kontynentu jest niewątpliwym sukcesem. Przecież sprinter AZS UWM dopiero wchodzi w wielki świat "królowej". Sprzyjało mu w tej imprezie szczęście, ale w sporcie jest ono zawsze bardzo potrzebne.

Eliminacje

Karol wyszedł na prostą na drugiej pozycji za mocnym Brytyjczykiem Talbotem i wydawało się, że bez trudu zmieści się w czołowej trójce, która dawała przepustkę do kolejnej rundy. Tym bardziej, że olsztynian zazwyczaj drugą część dystansu ma bardzo dobrą. Tymczasem na ostatnich 50 metrach Karol jakby zwolnił i dał się wyprzedzić jeszcze zawodnikom z Grecji i Włoch. Pozostawała tylko nadzieja, że znajdzie się w czwórce, która awansowała z czasami. Po ostatniej serii odetchnęliśmy. Rezultat 20.76 okazał się tym czwartym, który dawał premię.

W rozmowie z reporterem TVP stwierdził, że nie zauważył mocno naciskających przeciwników i był przekonany, że znajdzie się w trójce. Tym razem się udało, ale w sprintach nie wolno pozwolić sobie na nonszalancję. Pamiętamy jak w Mistrzostwach Świata w Barcelonie Karol też zwolnił „na kratach” i to się srodze zemściło.

Forma Zalewskiego jest mimo wszystko zagadką. Bieg półfinałowy zweryfikuje aktualne możliwości.

Półfinał

Zawodnik AZS UWM biegł na pierwszym – najgorszym torze, ale był do efekt ostatniego czasu eliminacji. Spisał się jednak o klasę lepiej niż w południe. Widać było wolę walki od początku do końca. Trzech kwalifikowało się bezpośrednio. Karol był czwarty i nie odpuścił przed metą. Uzyskał czas 20.52, taki sam jak w pierwszym półfinale Brytyjczyk James Ellington. Tylko jeden z nich mógł uzupełnić stawkę finalistów, Pomiar czasu do tysięcznych sekundy też nie rozstrzygnął sprawy, bowiem czas był nadal identyczny. Decydował ślepy los, który wskazał na Karola Zalewskiego   i to on pobiegnie w piątkowym finale. To duży sukces, na który po cichu liczylismy.

Sprinterowi AZS UWM stawiamy wysokie wymagania, bo wierzymy w jego talent i doceniamy jego aspiracje. Cały czas pamiętajmy jednak, ze jest od nadal młodym sprinterem, w którym drzemie duży potencjał.

Finał

Być może bieg finalowy trochę zawiódł nasze oczekiwania, ale nie narzekajmy. Karol w trudnych waunkach osiągnął wartościowy wynik, najważniejsze, że w tych mistrzostwach zaistniał, dotarł do decydującej rozgrywki. To kolejne bezcenne doświadczenia, bo to specyfika wielkich imprez, które oprócz dobrej formy wymagają właściwego rozłożenia sił i bardzo dużej koncentracji. Przyszłość należy do olsztyńskiego sprintera.

20 metrów

Eliminacje

1 Danny TALBOT Wielka Brytania 20.63 Q

2 Likoúrgos-Stéfanos TSÁKONAS Grecja 20.64 Q

3 Diego MARANI Włochy 20.65 Q

4 Karol ZALEWSKI Polska 20.76 q

………………………………………………………

5 Nil DE OLIVEIRA Szwecja 20.93

6 Marek NIIT Malta 21.03

7 Kevin MOORE Estonia 21.04

8 Jan ŽUMER Słowenia 21.47

Półfinał

1 Adam GEMILI Wielka Brytania 20.23 Q

2 Churandy MARTINA Holandia 20.40 Q

3 Likoúrgos-Stéfanos TSÁKONAS Grecja 20.40 Q

4 Karol ZALEWSKI Polska 20.52 q

5 Ben BASSAW Francja 20.62

6 Danny TALBOT Wielka Brytania 20.62

7 Eseosa DESALU Włochy 20.73

8 Alex-Platini MENGA Niemcy 20.89

Finał

Adam GEMILI Wielka Brytania 19.98

Christophe LEMAITRE Francja 20.15

Serhiy SMELYK Ukraina 20.30

Churandy MARTINA Holandia 20.37

Diego MARANI Włochy 20.43

Ramil GULIYEV Turcja 20.48

Likoúrgos-Stéfanos TSÁKONAS Grecja 20.53

Karol ZALEWSKI Polska 20.58

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

AZS UWM Olsztyn karol zalewski lekka atletyka Olsztyn

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x