Kazimierz Podolak w Wałeckiej Alei Gwiazd – Kuźnia niezapomnianego Wunderteamu

Pana Kazimierza Podolaka starsi kibice pamiętają jako znakomitego długodystansowca, który wiążąc się z Olsztynem, zdobył dla ówczesnej Gwardii wiele tytułów, a niektóre jego rekordy okręgu przetrwały do dziś. Pan Kazimierz przekazuje swą wiedze i doświadczenie następnym pokoleniom lekkoatletów AZS UWM Olsztyn. Jest postacią znana w całej Polsce, czego dowodem jest jego obecność w Wałeckiej Alei Gwiazd.

 

Nietypowa galeria istnieje nad jeziorem Raduń w Wałczu – miejscowości szczególnie bliskiej wodniakom (kajakarzom i wioślarzom), którzy tu przygotowują się do najważniejszych imprez światowych. W przeszłości malownicze miasteczko stało się mekką lekkoatletów. Tu kształtował się niezapomniany polski Wunderteam, którego głównym architektem i twórcą był trener Jan Mulak. On wypatrzył wspaniałe tereny, nawiązał współpracę z miejscowymi władzami, by powstał tu ośrodek szkolenia. Pomysł był znakomity, a realizacja programu stała się wielkim sukcesem polskiego sportu. Wunderteam był początkiem lat świetności „polskiej królowej”, szlifował kolejne perły. Stałym uczestnikiem zgrupowań i obozów był także Kazimierz Podolak w latach 60-tych czołowy długodystansowiec.. Jego cv: (18-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych w latach: 1963-71, trzykrotny rekordzista Polski, czterokrotny mistrz Polski) w pełni upoważnia do obecności w Wałeckiej Alei Gwiazd.

To szczególne miejsce upamiętniające tych wszystkich, którzy mieli kontakt z Wałczem, przygotowywali się do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Europy, ustanawiali rekordy. Na specjalnych tablicach umieszczono ich nazwiska, z notkami biograficznymi i osiągnięciami sportowymi. To swego rodzaju pomnik ludzi, którzy dla polskiego sportu uczynili tak wiele.

Źródło i zdjęcia: „Wałecka Aleja Gwiazd” autorstwa Łukasza Gniota

{AdmirorGallery}podolak16{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x