Odszedł Zbigniew Ludwichowski – Przyjaciel wszystkich lekkoetletów

Zmarł Zbigniew Ludwichowski jedna z najważniejszych postaci lekkoatletyki na Warmii i Mazurach w ostatnim okresie. Zasłynął przede wszystkim jako trener wybitnych zawodników, ale też odkrywca wielu talentów w olsztyńskich klubach: najpierw Gwardii, potem AZS UWM. Przez wiele lat piastował w zarządzie Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki funkcję wiceprezesa do spraw sportowych.

Zbigniew Ludwichowski urodził się 24 września 1950 r. w Rumii. Karierę zawodniczą rozpoczął w 1964 roku w pomorskim klubie LZS Morze, na studiach reprezentował AZS Gdańsk. Specjalizował się w biegach na 400 i 800 metrów, ale nie odniósł większych sukcesów. Już w Gdańsku zajął się szkoleniem, ale na zasadzie wolontariatu. Etatową pracę trenerską w lekkiej atletyce rozpoczął w 1973 w Gwardii Olsztyn. Po rozwiązaniu sekcji lekkoatletycznej w Gwardii w 2004 roku przeszedł z całą grupą zawodników i trenerów do AZS UWM Olsztyn. Zajmował się blokiem biegowym od sprintu do maratonu. W międzyczasie przez cały okres pracy w klubie współpracował z kadrą narodową różnych grup wiekowych.

Zajmował się indywidualnym szkoleniem wybitnych zawodników m.in. dwukrotnej olimpijki Wandy Panfil, Celiny Sokołowskiej i żony Bronisławy Ludwichowskiej – wicemistrzyni świata w biegach przełajowych. Przygotowywał do startów Karola Zalewskiego – medalistę Młodzieżowych Mistrzostw Europy, Mistrzostw Europy Juniorów i wielokrotnego mistrza Polski – uważanego za największy talent sprinterski ostatnich lat w Europie. Laureat wielu nagród. Trener roku młodych sportowców w plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej” i Urzędu Marszałkowskiego. Wyróżniony najbardziej prestiżowymi odznaczeniami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Przyjaciel sportowców i kibiców. Niezwykle sympatyczny, z którym rozmowa była wielką przyjemnością. Żegnaj Zbyszku.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

lekka atletyka Olsztyn sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x