Pamięci Kamili król sprintu na Narodowym – My mamy swojego Karola i … wschodzące gwiazdeczki

Sobotni Memoriał Kamili Skolimowskiej będzie w tym roku jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych w kraju. Głównie ze względu na udział w nim niekwestionowanego króla sprintu Jamajczyka Usaina Bolta. Jego rekord na 100 metrów (9,58) przekracza wyobrażenia sympatyków tej dyscypliny. Dla nas mityng ma dodatkowy wymiar, bowiem ze światową ikoną zmierzy się nasz Karol Zalewski (AZS UWM), za którego od dawna trzymamy kciuki. Wystąpia też młodzi lekkoatleci z Warmi i Mazur.

Należy pamiętać, że Memoriał odbywa się tuż po bardzo udanych dla biało-czerwonych Mistrzostwach Europy, które u kibiców wywołały euforię, u bardziej racjonalnych sympatyków optymizm. To w połączeniu ze znakomitą obsadą imprezy powinno zwrócić uwagę i na Stadionie Narodowym ( to też lekkoatletyczny debiut) widzów z pewnością nie zabraknie. Transmisja telewizyjna pozwoli nam śledzić ciekawe wydarzenia, a przede wszystkim zobaczyć jak na tle gwiazdy największego formatu wypadnie Karol Zalewski. To dla niego wielki dzień, bo choć poznał już lekkoatletyczny świat, nieczęsto nadarza się okazja na polskim stadionie pobiec obok takiej gwiazdy.

Mityng to również hołd złożony wspaniałej lekkoatletce, która swoimi wynikami i nieprzeciętną osobowością zjednała sympatię całego sportowego świata.

Z satysfakcją obejrzymy więc sprint Karola Zalewskiego, ale równie ciekawie zapowiadają się inne konkurencje, szczególnie rzut młotem, gdzie Mistrzyni Europy Anita Włodarczyk być może przekroczy magiczna barierę 80 metrów.

{AdmirorGallery}zali23{/AdmirorGallery}

Morążanin i iławianin pobiegną przed Usainem Boltem

Tradycja się stało, że Memoriał jest okazją do startu młodych lekkoatletów (tzw. Mały Memoriał). Mamy tu też reprezentantów Warmi i Mazur.

Wśród światowych gwiazd znalazł się w nich morążanin Piotr Oskierko. Pobiegnie on w biegu na 100 m najbardziej utalentowanych dzieci. Piotrek uczeń Szkoły Podstawowej na 2, wychowanek Andrzeja Draguna, obecnie trenuje pod kierunkiem Leszka Biernackiego. W tegorocznym XX Finale Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi zajął VI miejsce w biegu na 60 m.

{AdmirorGallery}mo98{/AdmirorGallery}

Wystąpi dziś też inny mieszkaniec naszego regionu – Marek Kornowski z Iławy. Marek na co dzień jest bramkarzem w UKS Jeziorak 2001 Iława a także reprezentantem Kadry W-M ZPN. Jest również tegorocznym finalistą Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatleatycznych w Łodzi (II m-ce). Najlepsi sprinterzy w kraju (rocznik 2001) wystartują w biegu na 100 m o godz.18.40, później odbędą się finały kobiet i mężczyzn

Program minutowy

16.00   Skok wzwyż mężczyzn

16.05   Skok w dal mężczyzn

16.15   Pchnięcie kulą kobiet

16.45   Ceremonia otwarcia Memoriału

16.55   Rzut dyskiem kobiet i mężczyzn

17.00   100m ppł kobiet bieg 1

17.05   Skok w dal kobiet

17.08   100m ppł kobiet bieg 2

17.15   110m ppł mężczyzn bieg 1

17.20   Skok wzwyż kobiet

17.23   110m ppł mężczyzn bieg 2

17.30   100m kobiet bieg 1

17.37   100m kobiet bieg 2

17.45   100m mężczyzn bieg 1

17.50   Pchnięcie kulą mężczyzn

17.53   100m mężczyzn bieg 2

18.00   100m kobiet niepełnosprawnych

18.05   Rzut młotem kobiet i mężczyzn

18.10   100m mężczyzn niepełnosprawnych

18.20   100m ppł kobiet finał

18.30   110m ppł mężczyzn finał

18.40   100m dzieci

18.47   100m kobiet finał

19.00   100m mężczyzn finał

{AdmirorGallery}zali23{/AdmirorGallery}

KAMILA SKOLIMOWSKA

Kamila Skolimowska urodziła się 4 listopada 1982 roku w Warszawie. Córka Roberta Skolimowskiego, znanego sztangisty, medalisty mistrzostw świata i olimpijczyka, karierę sportową rozpoczęła od podnoszenia ciężarów. Początkowo trenowała na boisku warszawskiej Legii, później startowała w barwach Warszawianki, a następnie Gwardii Warszawa. Była członkinią grupy lekkoatletycznej Samsung Team. W 1997 roku prezentowała już poziom międzynarodowy i zajmowała 10. miejsce w rankingach światowych. W tym samym roku zdobyła tytuł mistrzyni Europy juniorek, a dwa lata później złoty medal mistrzostw świata juniorów młodszych.

Skolimowska w wieku 18 lat została najmłodszą złotą medalistką igrzysk w Sydney w 2000 roku w rzucie młotem. Na koncie miała też dwanaście tytułów mistrzostw Polski. Równolegle z uprawianiem sportu, uzyskała licencjat w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej, a potem ukończyła studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim. Zmarła w Vila Real de Santo Antonio w Portugalii. Została pochowana na wojskowych Powązkach w Warszawie. Na tablicy nagrobnej wypisano inskrypcję: „Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być”. Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu, pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po jej śmierci, w grudniu 2010 roku powstała Fundacja Kamili Skolimowskiej. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o najmłodszej mistrzyni olimpijskiej w historii Polski, pomoc sportowcom w powrocie do wyczynowego uprawiania sportu oraz propagowanie lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. Prezesem fundacji jest ojciec Kamili – Robert Skolimowski, ambasadorami zaś – młociarka Anita Włodarczyk, dyskobol Piotr Małachowski i kulomiot Tomasz Majewski.

IAR

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

AZS UWM karol zalewski lekka atletyka Olsztyn

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x