WAMA-SPORT Historia – Halowe MP Juniorów 1980 – Cztery razy złoto

Fot. festiwal biegowy (ilustracja)
W Warszawie zakończyły się Halowe Mistrzostwa Polski juniorów w lekkiej atletyce. Doskonale w tej imprezie spisali się reprezentanci Olsztyna, którzy zdobyli aż cztery złote medale. Piotr Pawłowicz (AZS) okazał się najlepszy w trójboju sprinterskim (2 razy 60 m + 200 m). Po dwóch krótkich biegach zajmował trzecią pozycję, jednak świetny występ na 200 metrów pozwolił mu stanąć na najwyższym stopniu podium.

Potwierdził swą klasę mistrz spartakiady młodzieży Zbigniew Rytel (Gwardia), który zdecydowanie wygrał konkurencję 300 metrów w bardzo dobrym czasie 35.87, co jest halowym rekordem Polski juniorów.

Dramatyczny przebieg miał konkurs skoku wzwyż dziewcząt. Walkę o zwycięstwo toczyły Dorota Dmuch (Gwardia) i Małgorzata Cisowska (AZS Warszawa). Obie pokonały wysokość 178 cm. Bez powodzenia atakowały 181 cm. Ponieważ olsztynianka i jej rywalka miały identyczna liczbę strąceń zarządzono dogrywkę, z której zwycięsko wyszła gwardzistka. Warto dodać, że rezultatem 178 cm olsztynianka ustanowiła swój rekord życiowy. Dobrze spisała się w tej konkurencji Katarzyna Boczkowska (Gwardia), zajmując piąte miejsce – 165 cm.

Czwarty złoty medal wywalczyła Ewa Bartoś (Gwardia), która zdecydowanie pokonała rywalki w biegu na 800 metrów uzyskując 2.12.7.

Udany start zanotował także Mirosław Jaszewski (Gwardia) w skoku wzwyż chłopców, który wynikiem 204 cm pobił „życiówkę” zajmując w konkursie czwarte miejsce.

Obfity plon medalowy świadczy o solidnym przygotowaniu do zbliżającego się sezonu. Miejmy nadzieje, że w zawodach rozegranych latem na stadionach nasi reprezentanci odnosić będą wiele sukcesów.

Po mistrzostwach Polski juniorów odbył się w Warszawie krajowy mityng seniorów. Bronisława Ludwichowska (Gwardia) zwyciężyła na 1500 metrów – 4.24.2. Dwóch gwardzistów startowało w mityngu w Budapeszcie. Eugeniusz Frąckowiak był czwarty na 1500 metrów – 3.50.6, natomiast Zbigniew Kozłowski zajął również czwarte miejsce na 800 metrów – 1.51.1. Startował on także na nietypowym dla siebie dystansie 400 metrów, gdzie nie zdołał zakwalifikować się do finału. W eliminacjach uzyskał niezły czas 49.60 (md)

Tekst ukazał się w Gazecie Olsztyńskiej 5 lutego 1980 roku i pochodzi z archiwalnych zbiorów Janusza Poryckiego

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

AZS Olsztyn Gwardia Olsztyn historia lekkoatetyka Olsztyn sport młodzieżowy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x