Krajowa Gimnazjada Radom 2011 – Koszykarki z Elbląga na 10 miejscu

Zakończyła się druga część radomskiej Krajowej Gimnazjady w grach zespołowych. W rywalizacji uczestniczyli: piłkarki ręczne Gimnazjum w Reszlu, siatkarze Gimnazjum 9 w Olsztynie i koszykarki Gimnazjum 4 w Elblągu. Żadnej z drużyn nie udało się awansować do czołowej ósemki. Koszykarki po ambitnej walce w końcówce zajęły 10 miejsce, siatkarze po kontuzji rozgrywającej ostatecznie wylądowali na 14 pozycji, piłkarki ręczne  wywalczyły 12 lokatę.

Piłka ręczna dziewcząt

Reprezentuje nas Gimnazjum nr 1 w Reszlu

I dzień

W premierze szczypiornistki z Reszla uległy drużynie Żar (woj.lubuskie) 25:30 (14:14)

Gimnazjum nr 1 Reszel – Żary 25:30 (14:14)

Gimnazjum 1 Reszel: Aneta Chodań oraz Sylwia Żukowska-4, Beata Jeziorek-6, Lucyna Trzczak-5, Wiktoria Baten, Adrianna Grabowska, Justyna Janowicz-1, Nadia Kasper, Natalia Luchowska-1, Aleksandra Pyrczak, Aleksandra Wysocka-6

Rywalki okazały się wymagające. Jak się okazuje aż pięć z nich po wakacjach wybiera się do Szczecina by tam kontynuować edukację i uprawiać sport. Do przerwy mecz bardzo wyrównany. Po zmianie stron nasze dziewczyny zagrały nieskutecznie, zmarnowały wiele wyśmienitych sytuacji i to niestety zadecydowało. Warto dodać, że wiodące zawodniczki jeszcze w sobotę grały z powodzeniem w MP młodziczek i zmęczenie też mogło dać znać o sobie.

W drugim spotkaniu zespół z Reszla pokonał gimnazjalistki z łódzkiego 18:14 (9:8) i nadal jest w grze.

Gimnazjum nr 1 Reszel – Łódź 18:14 (9:8)

Gimnazjum 1 Reszel: Aneta Chodań oraz Sylwia Żukowska, Beata Jeziorek-8, Lucyna Trzczak-3, Wiktoria Baten,-2 Adrianna Grabowska, Justyna Janowicz-, Nadia Kasper, Natalia Luchowska-, Aleksandra Pyrczak-2, Aleksandra Wysocka-3

Ciężko wywalczone zwycięstwo. Potencjalne liderki nie graja na swoim poziomie, dawka meczów w ostatnich dniach była za duża. Na szczęście rolę snajperki z powodzeniem przejęła Betata Jeziorek.

II dzień

W meczu o wszystko gimnazjalistki z Reszla przegrały z Rudą Śląską 21:23 (9:11) i grać będą o miejsca 9-12

Gimnazjum nr 1 Reszel – Ruda Śląska 21:23 (9:11)

Gimnazjum 1 Reszel: Aneta Chodań oraz Sylwia Żukowska-2, Beata Jeziorek-4, Lucyna Trzczak-6, Wiktoria Baten-4 ,Adrianna Grabowska, Justyna Janowicz , Nadia Kasper, Natalia Luchowska , Aleksandra Pyrczak, Aleksandra Wysocka-5

Zwycięstwo w tym spotkaniu dawało nam awans do czołowej ósemki z zaliczeniem wygranej, ale nie udało się. Mecz był bardzo wyrównany, ale naszym gimnazjalistkom przytrafił się kilkuminutowy okres przestoju. Rywalki odskoczyły na pięć bramek i nie dały się już dogonić. W środę o 9 mecz z Dąbrową Białostocką o miejsce w czołowej dziesiątce turnieju.

III dzień

W pierwszym spotkaniu strefy 9-12 reszelanki przegrały z Dąbrową Białostocką 22:24 (12:12)

Gimnazjum nr 1 Reszel – Dąbrowa Białostocka 22:24 (12:12)

Gimnazjum 1 Reszel: Aneta Chodań oraz Sylwia Żukowska-1, Beata Jeziorek-3, Lucyna Trzczak-2, Wiktoria Baten,-4 Adrianna Grabowska, Justyna Janowicz-, Nadia Kasper, Natalia Luchowska-1, Aleksandra Pyrczak-2, Aleksandra Wysocka-9

Ważny mecz przegrany niestety w końcówce. Ten wynik wyrugował nas z dziesiątki.

W ostatnim wystepie Reszel przegrał z Dobrzyniem Wielkim 18:24 (8:10). Ostatecznie zajeliśmy 12 miejsce.

Gimnazjum nr 1 Reszel – Dobrzyń Wielki 18:24 (8:10)

Gimnazjum 1 Reszel: Aneta Chodań oraz Sylwia Żukowska, Beata Jeziorek-5, Lucyna Trzczak-1, Wiktoria Baten,- Adrianna Grabowska-2, Justyna Janowicz-, Nadia Kasper, Natalia Luchowska-1, Aleksandra Pyrczak-1, Aleksandra Wysocka-8

Bodaj najsłabszy mecz reszelanek w turnieju. Okazało się, że skumulowanie w czasie dwóch dużych, kilkudniowych imprez to ponad siły zawodniczek.

Końcowa klasyfikacja turnieju piłki ręcznej dziewcząt

1. Gimnazjum Ryjewo (pomorskie)

2. Gimnazjum Nr 1 Wąbrzeźno (kujawsko-pomorskie)

3. Gimnazjum Nr 10 Szczecin (zachodniopomorskie)

4. Gimnazjum Nr 14 Ruda Śląska (śląskie)

5. Publiczne Gimnazjum Nr 8 Płock (mazowieckie)

6. Gimnazjum Nr 2 Łuków (lubelskie)

7. Gimnazjum Nr 2 Lubin (dolnośląskie)

8. Gimnazjum Nr 3 Żary (lubuskie)

9. Gimnazjum Buk (wielkopolskie)

10. Gimnazjum Dąbrowa Białostocka (podlaskie)

11. Publiczne Gimnazjum Dobrzeń Wielki (opolskie)

12. Gimnazjum Nr 1 Reszel (warmińsko-mazurskie)

13. Gimnazjum Nr 47 Kraków (małopolskie)

14. Samorząd. Gim. Nr 2 Busko Zdrój (świętokrzyskie)

15. Gimnazjum Dzikowiec (podkarpackie)

16. Gimnazjum Nr 1 Zgierz (łódzkie)

Siatkówka chłopców

Reprezentuje nas Gimnazjum nr 9 w Olsztynie

Skład zespołu: Michał Tomczak, Mateusz Wierciszewski, Artur Wardaliński, Kacper Wilczewski, Maciej Petelczyc, Tomasz Żuchowski, Cezary Bosowski, Karol Chabros, Jędrzej Jasnos

I dzień

Nieudana inauguracja siatkarzy, którzu przegrali z gimnazjalistami z Białegostoku 0:2 (-17,-22)

Gimnazjum nr 9 Olsztyn – Białystok 0:2 (17:25, 22:25)

W drugiej partii olsztynianie prowadzili 21:17 i w tym momencie kontuzji doznał rozgrywający. Skręcenie stawu prawdopodobnie wyłączy go do końca turnieju. Gra posypała się i oddali wygranego prawie seta. W grupie są jeszcze Świdnik i Kędzierzyn.

W drugim spotkanie olsztynianie przegrali ze Świdnikiem 0:2 (-18,-25)

Gimnazjum nr 9 Olsztyn – Świdnik 0:2 (18:25, 25:27)

Brak rozgrywającego Michała Tomczaka obniżył wartość zespołu, który wprawdzie próbował walczyć, ale w decydujących momentach nie potrafił postawić kropki nad „i”. Morale drużyny spadło, może zawodnicy podniosą się w ostatnim spotkaniu grupowym z Kędzierzynem, bo inaczej czeka ich gra w ogonie tabeli.

II dzień

W trzecim meczu olsztynianie ponieśli trzecią porażkę, tym razem z Kędzierzynem 0:2 (-20,-14).

Gimnazjum nr 9 Olsztyn – Kędzierzyn 0:2 (20:25, 14:25).

Bez rozgrywającego nie da się nawiązać walki z dobrym zespołem. Mecz krótki, bez historii.

I siatkarzom z Olsztyna zaświeciło słońce. Po meczu z Kędzierzynem i krótkiej przerwie zmierzyli sie z Ostrowcem Świętkokrzyskim i wreszcie pokonali rywali 2:1 (-19,19,8)

Gimnazjum nr 9 Olsztyn – Ostrowiec Świętkokrzyski 2:1 (19:25, 25:19, 15:8)

Trener Błażej Kolpy stwierdził przed turniejem, że stać nas nawet na medal, po stracie rozgrywającego powstał plan B, żeby nie zająć ostatniej lokaty.Zwycięstwo nad Ostrowcem dało nam pewność , że czerwoną latarnią nie zostaniemy. Małe to pocieszenie.

III dzień

W ostatnim meczu turnieju Gimnazjum nr 9 Olsztyn przegrało z zespołem Sulęcina 1:2 (-18,23,-7) i zajęło 14 miejsce w turnieju.

Gimnazjum nr 9 Olsztyn – Sulęcin 1:2 (18:25, 25:23, 7:15)

Oczywiście trudno być zadowolonym z ostatecznego wyniku, ale strata kluczowego zawodnika juz na poczatku imprezy miała decydujace znaczenie. W zespołach klubowych zazwyczaj ma się dwóch równorzędnych rozgrywających, w druzynach szkolnych jest z tym zupełnie inaczej.

Końcowa klasyfikacja turnieju siatkówki chłopców

1. Gimnazjum Sportowe Rzeszów (podkarpackie)

2. Publiczne Gimnazjum Nr 1 Wyszków (mazowieckie)

3. Gimnazjum Nr 46 Kraków (małopolskie)

4. Publiczne Gimnazjum Nr 19 Białystok (podlaskie)

5. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Nr 3 Gdańsk (pomorskie)

6. Publiczne Gimnazjum Nr 5 Kędzierzyn Koźle(opolskie)

7. Publiczne Gimnazjum Pyrzyce (zachodniopomorskie)

8. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Gimnazjum Łódź (łódzkie)

9. Gimnazjum Nr 13 Wrocław (dolnośląskie)

10. Niepubliczne Gimnazjum w Jastrowie (wielkopolskie)

11. Gimnazjum Nr 15 Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie)

12. Gimnazjum Nr 1 Świdnik (lubelskie)

13. Gimnazjum Sulęcin (lubuskie)

14. Gimnazjum Nr 9 Olsztyn (warmińsko-mazurskie)

15. Gimnazjum Nr 3 Ostrowiec Świętokrzyski (świętokrzyskie)

16. Gimnazjum Nr 1 Skoczów (śląskie)

Koszykówka dziewcząt

Reprezentuje nas gimnazjum nr 4 w Elblągu

I dzień

Od porażki rozpoczęły turniej gimnazjalistki z Elbląga, które przegrały z Sosnowcem 46:67 (8:22, 10:15, 12:12, 16:18). W tej grupie ostatecznie wystartowały tylko trzy drużyny.

Gimnazjum nr 4 Elblag – Sosnowiec 46:67 (8:22, 10:15, 12:12, 16:18)

Gimnazjum nr 4 Elbląg: Natalia Kmiecik-8, Aleksandra Literska, Anna Szczodrowska-4 Aleksandra Neuś-3, Paulina Kmiecik-8, Patrycja Wochna, Patrycja Ciechanowska, Karolina Stryjek-2, Justyna Cerzyńska-6, Małgorzata Kimso-15

Trema była tak duża, że elblążanki w pierwszej kwarcie sprawiały wrażenie sportowych nowicjuszek. Później gra wyrównała się, ale strat oczywiście nie dało się odrobić. Może we wtorek będzie lepiej, pod warunkiem opanowania negatywnych emocji.

II dzień

W drugim, a zarazem ostatnim spotkaniu grupowy. elblążanki przegrały z zespołem Przemkowa 47:59 (12:12, 10:15, 18:18, 7:14) i spadły do strefy 9-12.

Gimnazjum nr 4 Elbląg – Przemków 47:59 (12:12, 10:15, 18:18, 7:14)

Gimnazjum nr 4 Elbląg: Natalia Kmiecik-9, Aleksandra Literska, Anna Szczodrowska-2 Aleksandra Neuś, Paulina Kmiecik-6 Patrycja Wochna-5, Patrycja Ciechanowska, Karolina Stryjek-4, Justyna Cerzyńska-2, Małgorzata Kimso-19

Zespół z Elbląga rozpoczął bardzo dobrze, ale w drugiej odsłonie stracił dystans. Losy spotkania ważyły się do ostatniej kwartu. Tu więcej sił zachowały przeciwniczki.

III dzień

W meczu o prawo gry w pierwszej dziesiatce elblżąnki wygrały z Kołobrzegiem 67:48 (12:10, 20:12, 23:12, 12;12).

Gimnazjum nr 4 Elblag – Kolobrzeg 67:48 (12:10, 20:12, 23:12, 12:12).

Gimnazjum nr 4 Elbląg: Natalia Kmiecik-5, Aleksandra Literska, Anna Szczodrowska- Aleksandra Neuś-2, Paulina Kmiecik-21 Patrycja Wochna-6, Patrycja Ciechanowska, Karolina Stryjek-2, Justyna Cerzyńska-3, Małgorzata Kimso-28

Dobry mecz naszych dziewcząt, które dominowały przez całe spotkanie. Tym zwyciestwem weszły do pierwszej dziesiątki turnieju.

W ostatniej grze w Radomiu Elbląg przegrał z Głucholazami 39:44 (12:17, 10:12, 13:8, 5:12)

Gimnazjum nr 4 Elbląg – Głuchołazy 39:44 (12:17, 10:12, 13:8, 5:12)

Gimnazjum nr 4 Elbląg: Natalia Kmiecik-7, Aleksandra Literska, Anna Szczodrowska- Aleksandra Neuś, Paulina Kmiecik-5 Patrycja Wochna-10, Patrycja Ciechanowska,-2 Karolina Stryjek-4, Justyna Cerzyńska, Małgorzata Kimso-11

Mecz rozpoczął się 15 minut po zakończeniu poprzedniego spotkania gimnazjalistek z Elbląga. Dziewczęta były więc zmęczone, ale podjęły walkę. Brakowało jednak precyzji, a na dodatek na trzy minuty przed końcem doszło do wydarzenia, które miało wpływ na końcówkę spotkania. Zabrzmiał dźwiekowy sygnał i elblążanki stanęły, myśląc, że gra jest przerwana. Rywalka tymczasem bezkarnie zdobyła kosza, powiększając przewagę zespołu do pięciu punktów. Na odrobienie strat nie było czasu i…siły.

W sumie jednak elblążanki zaprezentowały sie w tym turnieju zupełnie dobrze. Walczyły w każdym spotkaniu, a że zabrakło troche umiejętności i ogrania to juz zupełnie inna historia.