Miło popatrzeć na tabele Zimowej OOM – Komu naprawdę warto pomóc?

Wprawdzie Zimowa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jeszcze trwa, ale sportowcy Warmii i Mazur swoje największe atuty już wykorzystali. Liczyliśmy na spore zdobycze w dwóch dyscyplinach na lodzie: łyżwiarstwie szybkim i short tracku i nie zawiedliśmy się. Myślę, że wyniki i osiągnięcia medalowe przerosły nawet oczekiwania. Reprezentanci tych dyscyplin, rekrutujący się z Orła Elbląg, Vikinga Elbląg i Warmińsko-Mazurskiego Klubu Sportowego z Olsztyna zdobyli 32 medale i 352.75 pkt. Jeszcze  jedno oczko jest dziełem biegacza narciarskiego Bastiana Ciborowskiego (Łoś Gołdap).

 

Wróćmy jednak do łyżwiarzy. Po latach systematycznej pracy mamy zawodników najwyższej klasy. Oczywiście gwiazdami okazali się elblążanie: na długim torze Adrian Wielgat, a na krótkim Sebastian Kłosiński. Ich supremacja na torach w: Sosnowcu i Tomaszowie Mazowieckim była przygniatająca. Dostarczyli nam moc radości i satysfakcji, otworzyli sobie jeszcze szerzej drzwi do reprezentacji. Czy w przyszłości zostaną olimpijczykami? Jeśli nie oni to kto? Skoro w tej chwili biją na głowę rówieśników – to teoretycznie za kilka lat powinni też być liderami reprezentacji. Oby tylko wykorzystali możliwości i mieli trochę szczęścia, bo w sporcie jest ono nieodzowne.

Na dorobek medalowy złożyły się też sukcesy innych zawodników (Lillian Iwaniszyn, Piotr Sowa, Michał Domański), którzy przecież też stanowią absolutna czołówkę. Po prostu Orzeł stał się łyżwiarską potęgą począwszy od seniorów (Konrad Niedźwiedzki, Luiza Złotkowska), na młodzieży kończąc, bo rosną kolejne generacje utalentowanych zawodników.

Specjaliści od krótkiego toru trenują w coraz lepszych warunkach, a rozsądna współpraca ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego pozwala na kształtowanie ich sportowej kariery. Panczeniści nie mają mrożonego sztucznie obiektu, ale ich mocna pozycja w rankingach i udział w szkoleniu centralnym pozwalają pełna realizacje szkolenia na wysokim poziomie. Współpraca z SMS w Zakopanem też daje efekty.

W zupełnie innej sytuacji znajduje się Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy. Oczywiście jego wkład punktowy, a przede wszystkim medalowy w dorobek na OOM nie jest tak duży jak w Elblągu, biorąc jednak pod uwagę warunki, w jakich pracują olsztynianie, a właściwie ich brak – to wyniki mają ogromną wartość. Myślę, że od dawna zasługują na to by potraktować ich w mieście poważnie i stworzyć możliwości normalnego uprawiania sportu w tym przypadku łyżwiarstwa i wrotkarstwa, w którym też sukcesów nie brakuje. Jak długo trwać będzie tułaczka młodych zawodników po obcych lodowiskach?

Solidna, twórcza praca działaczy, zaangażowania całych środowisk, szczególnie rodziców, kompetencje trenerów – połączenie tych sił daje nadzwyczajne rezultaty w dyscyplinach, na które warto stawiać i im pomóc.

{gallery}hel15{/gallery}

Klasyfikacja punktowa OOM

1 Małopolskie  1,140.25

2 Śląskie 993,16

3 Dolnośląskie  581.09

4 Podlaskie  395.00

3 Warmińsko-Mazurskie  352.75

6 Podkarpackie  300.83

7 Mazowieckie  178.00

8 Łódzkie  118.58

9 Lubelskie  48.50

10 Opolskie  42.00

11 Pomorskie  27.00

12 Kujawsko-Pomorskie  7.00

13 Świętkokrzyskie  5.00

Klasyfikacja medalowa  OOM

1 Małopolskie   28  23  31  82

2 Podlaskie    16  15  16 47

3 Śląskie   15  20  18  53

4 Dolnośląskie  15  5  6  26

5 Warmińsko-Mazurskie  11  9  12  32

6 Podkarpaskie  10  7  7  24

7 Mazowieckie  1  7  3  11

8 Łódzkie  1  6  2  9

9 Opolskie  –  3  1  4

10 Lubelskie  –  1  –  1

11 Pomorskie  –  1  –  1

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x