Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy – Nasi też będa w Trabzonie

W Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbyło się uroczyste ślubowanie członków ekipy na XI Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, który odbędzie się w tureckim Trabzonie w dniach 23-30 lipca br. Pierwszy Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy odbył się 20 lat temu w Brukseli, a jego pomysłodawcą jest Jacques Rogge, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Nominacje wręczali zawodniczkom, zawodnikom i trenerom Irena Szewińska i Andrzej Kraśnicki. Ślubowanie olimpijskie w imieniu zawodników złożyła siatkarka Iga Chojnacka, w imieniu kierownictwa – Michał Pastuszko, trener piłki ręcznej. Wszyscy nominowani złożyli podpisy na fladze olimpijskiej.

Polska reprezentacja liczy 72 zawodniczek i zawodników, którzy wystartują w ośmiu dyscyplinach sportu – lekkoatletyce, gimnastyce, kolarstwie, piłce siatkowej, tenisie ziemnym, pływaniu, judo i piłce ręcznej. W Trabzonie wystartuje ok. 3300 młodych sportowców z 49 krajów Europy. Przewodniczącą naszej reprezentacji jest Irena Szewińska, siedmiokrotna medalistka olimpijska, członkini MKOl i wiceprezes PKOl. W składzie reprezentacji Polski są młodzi sportowcy Warmii i Mazur

Lekkoatletyka

Andrzej Regin (Gwardia Szczytno) pchnięcie kulą

Adam Jabłoński (AZS UWM Olsztyn) sprint

Gimnastyka

Martyna Eland (SMS Olsztyn)

Pływanie

Maciej Falaciński (MOS Ełk)

 

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy

(European Youth Olympic Festival)

Impreza ta funkcjonuje w kalendarzu Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) od 1991r. Jest ona organizowana w cyklu dwuletnim. Organizacja każdej edycji jest przyznawana danemu Komitetowi Olimpijskiemu przez Zgromadzenie Generalne Europejskich Komitetów Olimpijskich. Program sportowy i wiek uczestników (do 18 lat) określa każdorazowo dla danej dyscypliny Komitet Wykonawczy EOC.

Zasady uczestnictwa określa „Karta Festiwalu” zaaprobowana przez Zgromadzenie Generalne EOC.

Regulamin sportowy musi być zaaprobowany przez Międzynarodowe lub Europejskie Federacje Sportowe. Impreza wzorowana jest na ceremoniale olimpijskim. W uroczystości otwarcia zazwyczaj bierze udział Prezydent MKOl. Zasadniczym celem zawodów jest sportowe współzawodnictwo nadziei olimpijskich stanowiące perspektywę do startu podczas Igrzysk Olimpijskich. Młodzi sportowcy przeżywają podobną atmosferę jaka towarzyszy w czasie Igrzysk dzięki zawodom sportowym, zakwaterowaniu w „wiosce zawodniczej” oraz dzięki ceremoniałom podczas uroczystości otwarcia i zamknięcia.

Olimpijskie Dni Młodzieży Europy a od lutego 2003 roku Olimpijski Festiwal jest jedyną tak dużą interdyscyplinarną imprezą sportową organizowaną w Europie dla młodzieżowej kategorii wiekowej. Narodowe komitety olimpijskie są bezpośrednim koordynatorem organizacji uczestnictwa w tej dużej europejskiej imprezie sportowej.

Źródło Polski Komitet Olimpijski

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x