OOM w lekkiej atletyce – Karol! Jesteś wielki

W lekkoatletycznej części OOM dobrze spisują się reprezentanci Warmii i Mazur. W pierwszym dniu srebrny medal zdobył w biegu na 100 metrów Karol Zalewski z AZS UWM Olsztyn. W sobotnie popołudnie nasz dorobek zwiększył się o: złoto: Karoliny Bołdysz z Polonii Pasłęk w rzucie oszczepem, srebro Aleksandry Maliszewskiej(LKS Lubawa) i brąz Martyny Lis (Truso Elbląg) w biegu na 400 metrów. W niedzielę na dobry początek srebro na 800 m zdobyła Patrycja Bujnicka z Ostródy, a w chwile później na 200 m triumfował Karol Zalewski (AZS UWM), który został królem sprintu. Dobry start ekipy zaakcentowała Izabela Żelaźniak (Gimpas Pasłęk) w soku wzwyż.

I dzień

W eliminacjach rzutu oszczepem doskonale spisała się Karolina Bołdysz z Polonii Pasłęk. Jej rezultat 43.42 był najlepszym w porannych próbach uczestniczek konkursu i stawia naszą zawodniczkę w roli faworytki do medalu. Oby poszła w ślady Urszuli Jasińskiej, obecnie Piwnickiej, która przez wiele sezonów zdobywała laury dla Pasłęka. Nie powiodło się w tej konkurencji Kacprowi Oleszczukowi(Polonia Pasłęk). Wynik 51.01 nie dał awansu do finału
Agata Żebryk, także z Pasłęka, została finalistką konkursu pchnięcia kulą-11.92.
W biegu na 400 metrów do finału A zakwalifikowały się obie nasze reprezentantki. Aleksandra Maliszewska (LKS Lubawa) wygrała bieg eliminacyjny w czasie 58.50, natomiast Martyna Lis (Truso Elbląg) była w swej serii druga-59.01.
W sprincie na 100 metrów świetny występ zanotował Karol Zalewski z AZS UWM Olsztyn, pierwszy w swojej serii-11.01. Jeszcze dziś około 16 pobiegnie w finale A.

I był to bieg po srebrny medal. W sprincie nigdy nic nie wiadomo, więc woleliśmy nie zapesząć. Karol Zalewski przez cały sezon prezentował równą formę, ustanawiał rekordy życiowe. W najważniejszym starcie w tym roku pobiegł znakomicie i wywalczył pierwszy – srebrny medal dla ekipy lekkoatletycznej Warmii i Mazur. Brawo.

1 Tomasz Kluczyński (Zawisza Bydgoszcz)-10.87
2 Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn)-10.95
3 Piotr Grudniewski (Skra Warszawa)-10.97

Popołudniu kontynuowane były eliminacje. W biegu na 800 metrów swój bieg wygrała Patrycja Bujnicka (MLKS Ostróda) i awansowała do finału z czasem-2.19.52.
W pchnięciu kula cała trójka z Gwardii Szczytno zakwalifikowała się do decydujacej rozgrywki: Andrzej Regin osiągnął 18.19(rek. życiowy), Sebastian Łukszo 17.23 (rek. życiowy) i Bartłomiej Piazdecki 17.09.
W finale konkursu skoku wzwyż wystąpi Mateusz Korneluk (Truso Elbląg)-1.85.
W finale rywalizacji dziewcząt wystąpi też Izabela Żeleźniak (Gimpas Pasłęk), która w eliminacjach skoczyła 1.59.
W biegu finałowym na 3000 metrów Arkadiusz Konicz (NKS Drwęca 1919 Nowe Miasto Lubawskie) zajął 16 miejsce-9.11.52.
Nie powiodło się płotkarzom na na dystansie 400 metrów. Patryk Grzymkowski (MOSiR Działdowo) zajął w swej serii 7 miejsce-59.84, a Bartosz Przybyłek (AZS UWM Olsztyn) był ósmy-60.73. To za mało by pobiec w finale.

II dzień

W przedpołudniowych eliminacjach znów dobrze spisał się Karol Zalewski z AZS UWM Olsztyn, który awansował do finału biegu na 200 metrów. Był drugi w swojej serii-22.32 i osiągnął trzeci czas eliminacji. Być może znów stanie na podium.
W konkursie rzutu dyskiem spróbowała swych sil Agata Żubryk z Polonii Pasłęk. Uzyskała 30.01, ale nie wystarczyło to do awansu.

Świetnie zaczęło się sobotnie popołudnie. Po biegu na 400 metrów na podium stanęły dwie zawodniczki Warmii i Mazur. Srebrny medal wywalczyła Aleksandra Maliszewska (LKS Lubawa)-57.39, a brązowy Martyna Lis (Truso Elbląg)-58-06. Złoto dla nieosiągalnej Patrycji Wyciszkiewicz (Olimpia Poznań)-55.37.

1 Patrycja Wyciszkiewicz (Olimpia Poznań)-55.37
2 Aleksandra Maliszewska (LKS Lubawa)-57.39
3 Martyna Lis (Truso Elbląg)-58.06

Agata Żubryk zajęła piąte miejsce w finale konkursu pchnięcia kulą. Zawodniczka Polonii Pasłęk uzyskała 11.45.
Nie udało się stanąć na podium żadnemu z naszych kulomiotów i bardzo tego żałujemy, bowiem pracowali w tym roku wyjątkowo rzetelnie. Przed startem ich trener Ireneusz Bukowiecki z Gwardii Szczytno stwierdził, że to jest najważniejszy konkurs, gdzie dużą rolę odgrywa psychika, trzeba też mieć dobry dzień.
Naszym tego zabrakło. Andrzej Regin zajął czwarte miejsce-17.97, Bartłomiej Piazdecki był szósty-17.50 (rekord życiowy), a Sebastian Łukszo jedenasty-15.79.
Rywale byli w tym dniu znakomici. Krzysztof Brzozowski z Sosnowca uzyskał (kula 5 kg) rewelacyjny wynik 21.75, pozostali medaliści pobili swe rekordy życiowe, akurat w tym konkursie. Taki jest jednak sport!
W finałowym konkursie skoku wzwyż Mateusz Korneluk (Truso Elbląg) zajął ósme miejsce-1.80. Wynik poniżej możliwości.
Najpóźniej w sobotę rywalizację zakończyły oszczepniczki. Ale warto było czekać, bowiem najdalej w konkursie-48.62 rzuciła zawodniczka Polonii Pasłęk Karolina Bołdysz mamy więc następczynie Urszuli Jasińskiej-Piwnickiej. Wielkie gratulacje składamy mistrzyni Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, nie mniejsze dla jej opiekunowi trenerowi Zbigniewowi Borysewiczowi, który wychował kolejną wspaniałą zawodniczkę.

1 Karolina Bołdysz (Polonia Pasłęk)-48.62
2 Kamila Zdybał (SKLA Słupsk)-47.05
3 Aleksandra Kulas (Chojniczanka)-45.36

III dzień

W porannych eliminacjach dysku do finału zakwalifikował się Bartłomiej Piazdecki (Gwardia Szczytno)-48.21, nie zdołał awansować Kacper Oleszczuk (Polonia Pasłęk)-37.36.
W sesji popołudniowej mieliśmy powody do radości, bowiem na 800 metrów doskonale pobiegła Patrycja Bujnicka z MLKS Ostróda. Zdobyła srebrny medal w doskonałym czasie-2.14.15.

1 Syntia Ellward (AZS AWFiS Gdańsk)-2.13.02
2 Patrycja Bujnicka (MLKS Ostróda)-2.14.15
3 Martyna Puschhaus (Pogoń Ruda Śląska)-2.14.53

Za chwilę znów przeżywaliśmy chwile radości za sprawą sprintera AZS UWM Olsztyn Karola Zalewskiego, który w pięknym stylu wygrał 200 metrów-21.81. Przypomnijmy, że Karol miał już w kieszeni srebro zdobyte w biegu na 100 metrów.Wygrana olsztyniaka bezdyskusyjna, następny rywal stracił prawie dwie dziesiąte sekundy.

1 Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn)-21.81
2 Tomasz Kluczyński (Zawisza Bydgoszcz)-21.98
3 Piotr Grudniewski (Skra Warszawa)-22.16

W biegach długich nie odegraliśmy większej roli. Na 2 km z przeszkodami Paweł Najmowicz z AZS UWM Olsztyn zajął 20 miejsce-6.43.82
Na 3000 metrów dziewcząt wystąpiły trzy reprezentantki Warmii i Mazur. Nina Jaremko (Jedynka Bartoszyce) przybiegła na 17 pozycji-11.04.56, Ewelina Czerwień (Truso Elbląg) na 18 miejscu-11.09.03, a Katarzyna Jankowska (Drwęca 1919 Nowe Miasto Lubawskie) została sklasyfikowana na 21 miejscu-11.18.26.
Przeżyliśmy jeszcze jeden miły moment Izabela Żeleźniak z Gimpasa Pasłęk skoczyła wzwyż 170 cm, zdobywając srebrny medal.

1 Aneta Rydz (RLTLZTE Radom)-175
2 Izabela Żeleźniak (Gimpas Pasłęk)-170
3 Monika Piekarska (Hańcza Suwałki)-170

W konkursie rzutu dyskiem Bartłomiej Piazdecki (Gwardia Szczytno) zajął ósme miejsce-48.04.