OOM w pływaniu – To był nasz dzień – Pacholczyk i Gilski

Zakończyła się OOM w pływaniu. Rywalizacja była pasjonująca, bowiem wśród uczestników znalazło się wielu reprezentantów, którzy niedawno startowali w Mistrzostwach Europy juniorów, w tym dwóch zawodników Kormorana Olsztyn: Sylwester Borowicz-Skoneczny i Mateusz Pacholczyk i na nich spoczywał nasz główny potencjał. Pływacy kormorana zdobyli w sumie 7 medali: 4 złote ( w tym 3 Pacholczyk), 1 srebrny i 2 brązowe. W ostatnim dniu wygrali wyścigi: Pacholczyk i Krzysztof Gilski, drugi był Sylwek Borowicz-Skoneczny, a trzecia Oriana Kowalińska.

I dzień

W eliminacjach pierwszego dnia pływacy olsztyńskiego Kormorana wywalczyli aż pięć miejsc w finałach A: W popołudniowych wyścigach o medale wystąpią: Mateusz Pacholczyk na 50 metrów stylem klasycznym-30.27(2 miejsce), Oriana Kowalińska na 100 metrów stylem motylkowym-1.05.95 (7 miejsce), Krzysztof Gilski na 100 metrów stylem motylkowym-57.28 (3 miejsce) i na 200 metrów stylem dowolnym; Monika Chodyna-2.10.96 (7 miejsce) i Sylwester Borowicz-Skoneczny-1.56.35 (2 miejsce).

Wyniki eliminacja I dnia

50 metrów stylem dowolnym:
Kobiety: 20 Karolina Bukowska (Orzeł Elbląg)-29.50, 28 Marta Sadowska (Gwardia Szczytno)-31.15
Mężczyźni: 23 Konrad Ruciński (Kormoran Olsztyn)-25.52, 29 Bartosz Nowak (Orzeł Elbląg)-25.73, 45 Sławomir Kulla (Orzeł Elbląg)-26.96, 49 Radosław Kulla (Orzeł Elbląg)-27.77.

50 metrów stylem klasycznym:
Mężczyźni: 2 Mateusz Pacholczyk (Kormoran Olsztyn)-30.27, 30 Bartosz Nowak (Orzeł Elbląg)-32.53, 31 Paweł Szczuka (kormoran Olsztyn)-32.55, 38 Radosław Kulla (Orzeł Elbląg)-34.19.

100 metrów stylem motylkowyn:
Kobiety: 7 Oriana Kowalińska (Kormoran Olsztyn)-1.05.95
Mężczyźni: 3 Krzysztof Gilski (Kormoran Olsztyn-57.28, 15 Maciej Zembrzuski (Kormoran Olsztyn)-59.95

200 metrów stylem dowolnym
Kobiety: 7 Monika Chodna (Kormoran Olsztyn)-2.10.96
Mężczyźni: 2 Sylwester Borowicz-Skoneczny (Kormoran Olsztyn)-1.56.35, 20 Konrad Ruciński (Kormoran Olsztyn)-2.02.40.

400 metrów stylem zmiennym: Mężczyźni: 14 Paweł Szczuka (Kormoran Olsztyn)-5.00.89.

Finały I dnia.

Było sporo szans, ale wykorzystaliśmy tylko jedną. Mateusz Pacholczyk (Kormoran Olsztyn), choć czuje się lepiej na dłuższych dystansach okazał się najszybszy na dystansie 50 metrów stylem klasycznym. Popłynął znacznie szybciej niż w eliminacjach, a czas 29.66 wystarczył do złota.
Bardzo blisko „pudła” była sztafeta Kormorana 4 razy 200 metrów stylem dowolnym w składzie: Mateusz Pacholczyk, Krzysztof Gilski, Maciej Zembrzuski, Sylwester Borowicz-Skoneczny). Olsztynianie zajęli czwartą lokatę – 7.52.63, tracąc do brązowych medalistów niespełna sekundę.
Liczyliśmy na Sylwka w wyścigu indywidualnym, bowiem w eliminacjach uzyskał drugi rezultat. W finale wszyscy poszli na całość. A ponieważ olsztyniakowi bardziej odpowiadają długie dystanse przegrał finisz ze „sprinterami” i przypłynął szósty w czasie-1.56.76. Konrad Ruciński został sklasyfikowany na 16 pozycji-2.03.09.
Wśród kobiet w tej samej konkurencji ósma lokatę zajęła Monika Chodyna. (Kormoran)-2.10.56.
Na 100 metrów motylkiem Oriana Kowalińska (Kormoran) była ósma-1.06.49, a Krzysztof Gilski siódmy-57.06. Dziesiąte miejsce zajął Maciej Zembrzuski (Kormoran)-58.56.
W wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym Paweł Szczuka zakończył rywalizację na 13 pozycji-4.48.35.

II dzień

Sobotnie konkurencje zapowiadają się pasjonująco, mamy kilka atutów, które zostały już ujawnione w przedpołudniowych eliminacjach. Mateusz Pacholczyk (Kormoran Olsztyn), złoty medalista w sprincie ma szanse zwiększyć kolekcję. Wygrał kwalifikacje na 200 metrów żabką-2.24.64. Choć przewaga nad rywalami była niewielka, wierzymy, że w finale udowodni, że wyraźnie przewyższa ich klasą.
Na 400 metrów stylem dowolnym Sylwester Borowicz-Skoneczny (Kormoran) był rano trzeci-4.05.29, ale tu też minimalne różnice w czołówce i w finale wszystko jest możliwe. Jesteśmy pełni nadziei, że Sylwek stanie na podium.
Nie bez szans jest również na tym samy dystansie Monika Chodyna (Kormoran). Jej czas 4.32.87 był bardzo zbliżony do najlepszych.

Wyniki porannych eliminacji:

50 metrów stylem motylkowym
Kobiety: 20 Oriana Kowalińska(Kormoran Olsztyn)-31.30, 28 Marta Sadowska (Gwardia Szczytno)-32.68, 3 Karolina Bukowska (Orzeł Elbląg)-32.91.
Mężczyźni: 11 Krzysztof Gilski (Kormoran Olsztyn)-26.70, 14 Maciej Zembrzuski (Kormoran Olsztyn)-27.00, 35 Radosław Kulla (Orzeł Elbląg)-28.47, 45 Sławomir Kulla (Orzeł Elbląg)-30.35.

50 metrów stylem grzbietowym
Mężczyźni: 29 Bartosz Nowak (Orzeł Elbląg)-31.38, 31 Sławomir Kulla (Orzeł Elbląg)-31.80.

400 metrów stylem dowolnym:
Kobiety: 6 Monika Chodyna (Kormoran Olsztyn)-4.32.87
Mężczyźni: 3 Sylwester Borowicz-Skoneczny (Kormoran Olsztyn)-4.05.29, 17 Maciej Zembrzuski (Kormoran Olsztyn)-4.17.13, 20 Konrad Ruciński (Kormoran Olsztyn)-4.20.53.

200metrow stylem klasycznym:
Mężczyźni: 1 Mateusz Pacholczyk (Kormoran Olsztyn)-2.24.64

200 metrów stylem zmiennym:
21 Paweł Szczuka (Kormoran Olsztyn)-2.22.91

Finały II dnia

I znów na ustach wszystkich był Mateusz Pacholczyk. Olsztynianin w finałowym wyścigu 200 metrów stylem klasycznym popłynął rewelacyjnie – siedem sekund szybciej niż w eliminacjach, znokautował rywali, wyprzedzając następnego o trzy sekundy. Złoto zdobyte w imponujący sposób.
Sylwester Borowicz-Skoneczny miał dużo trudniejsze zadanie, bowiem na 400 metrów stawka była niezwykle mocna i wyrównana. Wiadomo było, że zadecyduję niuanse. Olsztynianin jest wytrzymały, ale nie ma najlepszego finiszu. Udowodnił jednak co znaczy determinacja. Zdobył brąz w czasie 4.02.56. Do srebra zabrakło dwóch setnych sekundy. Wyprzedził m. in. Pawła Pulwina uczestnika ME. W tej samej konkurencji 15 miejsce zajął Maciej Zembrzuski (Kormoran)-4.16.14.
W finale 400 metrów dziewcząt wystartowała Monika Chodyna (Kormoran) finiszowała na piątej pozycji-4.31.37.
Na 50 metrów motylkiem mieliśmy dwóch zawodników Kormorana Olsztyn w finale B. Krzysztof Gilski był jedenasty-26.48, a Maciej Zembrzuski szesnasty-27.20
Sztafeta Kormorana Olsztyn 4 razy 100 metrów stylem dowolnym płynąca w składzie: Krzysztof Gilski, Maciej Zembrzuski, Konrad Ruciński, Sylwester Borowicz-Skoneczny zajęła 7 miejsce-3.38.92.

III dzień

Wszystko wskazuje na to, że ostatni dzień zmagań pływaków w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży przyniesie kolejne medale. Znów będziemy mieli swoich reprezentantów w finałach A. Oriana Kowalińska (Kormoran Olsztyn) była trzecia w eliminacja na 200 metrów motylkiem-2.22.11, natomiast na tym samym dystansie wśród chłopców najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Gilski (Kormoran)-2.08.15.
Na 100 metrów stylem klasycznym Mateusz Pacholczyk (Kormoran), który ma już na koncie dwa złote medale, w eliminacjach był piąty, ale znając Mateusza stać go na znacznie więcej.
Są jeszcze wyścigi długodystansowe, gdzie mamy Monikę Chodynę i Sylwestra Borowicza Skonecznego.

Wyniki III dnia eliminacji

200 metrów stylem motylkowym.
Kobiety: 3 Oriana Kowalińska (Kormoran Olsztyn)-2.22.11
Mężczyźni: 1 Krzysztof Gilski (Kormoran Olsztyn)-2.08.15

100 metrów stylem dowolnym:
Kobiety: 21 Karolina Bukowska (Orzeł Elbląg)-1.03.76
Mężczyźni: 29 Konrad Ruciński (Kormoran Olsztyn)-5629, 47 Sławomir Kulla (Orzeł Elbląg)-59.53, 48 Radosław Kulla (Orzeł Elbląg)-1.00.30

100 metrów stylem klasycznym
Mężczyźni: 5 Mateusz Pacholczyk (Kormoran Olsztyn)-1.06.88, 34 Paweł Szczuka (Kormoran Olsztyn)-1.14.15

Finały III dnia

To było popołudnie Kormorana.
Rozpoczęło się od brązowego medalu Oriany Kowalińskiej na 200 metrów motylkiem-2.18.74.
Za chwilę znów eksplozja radości. W tej samej konkurencji wśród chłopców znakomity występ Krzysztofa Gilskiego, który wywalczył złoto, osiągnął 2.04.99 i wyprzedził następnego rywala o dwie setne sekundy.
Mateusz Pacholczyk swoim zwyczajem w finale nie dał szans rywalom, mimo piątego czasu eliminacji. Tym razem na setkę popłynął w czasie 1.04.13. Trzeci złoty medal i bezwzględne panowanie wśród specjalistów stylu klasycznego.
Na 400 metrów dowolnym po srebro popłynął Sylwester Borowicz-Skoneczny. Czas dobry poniżej 16 minut-15.56.56, a w pokonanym polu kilku bardzo groźnych przeciwników.
Chwilę wcześniej w rywalizacji dziewcząt na dystansie 800 metrów Monika Chodyna była piąta-9.19.29.
Można było jeszcze spodziewać się dobrego rezultatu sztafety 4 razy 100 metrów stylem zmiennym, bo skład był naprawdę mocny. Niestety nasz kwartet został zdyskwalifikowany. Ale to nie zmąciło radości z poprzednich osiągnięć.