45 pływania i grania na Głowackiego – Wieczór wspomnień w Muzeum Sportu

29 kwietnia 2012  roku minie 45 lat od uroczystego otwarcia zespołu krytych obiektów sportowych przy ul. Głowackiego w Olsztynie. Tego dnia  symboliczną wstęgę przeciął Marian Gotowiec – Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Kazimierz Holicz – ówczesny Przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Wieczór wspomnień związanych z 45-leciem istnienia zespołu krytych obiektów sportowych przy ul. Głowackiego odbędzie się w Muzeum Sportu  im. Mariana Rapackiego, al. Piłsudskiego 44 (hala „Urania”) w dniu 9 maja (środa) 2012 r. o godz. 17.30.

 

Przez blisko pół wieku na 25-metrowym basenie tysiące mieszkańców naszego miasta  uprawiało wyczynowo pływanie. Powstawały sekcje pływackie m.in. KS „Łączność”, KKS „Warmia”, AZS. W 1970 roku powstał Międzyszkolny Klub Pływacki „Kormoran”. Pracą szkoleniową zajęli się wówczas wybitni trenerzy: Zbigniew Łatanowski, Edmund Uścinowicz  i  Andrzej Bergiel. W następnych latach kadrę trenerską tworzyli m.in.: Tomasz Żabiński, Magdalena Masztalerz, Krystyna Urniaż, Teresa Stefanowicz, Elżbieta Smagłowska, Jacek Nowak, Jacek Puciło, Andrzej Wąsowski, Marian Koper i Tomasz Grabysa.

Olsztyński basen był świadkiem wspaniałych zawodów sportowych, padały na nim rekordy Polski. Nie sposób jest wymienić wszystkich utalentowanych olsztyńskich  pływaków. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak Leszek Górski, który reprezentował Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Sekcje pływackie do dnia dzisiejszego z powodzeniem szkolą  obecnych i przyszłych mistrzów. Kryty basen to nie tylko sport wyczynowy. Na nim dziesiątki tysięcy osób uczyło się pływać. Mieszkańcy Olsztyna po pracy  szukali tu wypoczynku  i relaksu.

Nie sposób nie wspomnieć o sali sportowej, która wchodzi w skład zespołu krytych obiektów sportowych. Na niej odbywały się m.in. ogólnopolskie zawody gimnastyczne, międzynarodowe turnieje koszykówki. Tu siatkarze AZS zdobywali tytuły mistrzów Polski. Kibice mogli podziwiać grę Stanisława Zduńczyka, Stanisława Iwaniaka, Mirosława Rybaczewskiego, Zbigniewa Lubiejewskiego, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich lub Mistrzostwach Świata

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie zaprasza  na spotkanie trenerów, byłych i obecnych zawodników, działaczy oraz osoby, których wspomnienia związane są z obiektem przy ul. Głowackiego. Apelujemy również o przyniesienie ze  sobą pamiątek sportowych,  nawiązujących do 45-letniej działalności basenu i sali sportowej. Dzięki nim powstanie w muzeum pamiątkowa gablota. Chcielibyśmy ocalić od zapomnienia postacie i wydarzenia, z których możemy być dumni.

Wieczór wspomnień związanych z 45-leciem istnienia zespołu krytych obiektów sportowych przy ul. Głowackiego odbędzie się w Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego, al. Piłsudskiego 44 (hala „Urania”) w dniu 9 maja (środa) 2012 r. o godz. 17.30.

Zapraszamy !

{AdmirorGallery}osir12{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x