Giżycka Ekomarina otwarta – Nowoczesność w zgodzie z naturą

W  Giżycku odbyła się uroczystość otwarcie Ekomariny – najnowocześniejszego i największego portu pasażerskiego i jachtowego, który ma się stać wizytówką całego regionu. Projekt zawiera w sobie śmiałe rozwiązania architektoniczne i techniczne wtopione w naturalny porządek krajobrazu. Symbolicznego otwarcia dokonał Prezydent RP Bronisław Komorowski w asyście Marszałka Województwa Jacka Protasa. Prezydent swoją obecnością wsparł kandydaturę regionu do miana 7 cudu świata.

 

Lista szacownych uczestnikówbyła zresztą dłuższa.  To również wielki dzień Pani Burmistrz Jolanty Piotrowskiej, bo Gizycko na naszych oczach konsekwentnie buduje swój wizerunek: z jednej strony  oparty na tradycjach, z drugiej wykorzystując swoje największe naturalne atuty. Tak działa się w nowoczesnej Europie, nastawiając się na realizację śmiałych zamierzeń, by miasto, a w konsekwencji Warmia i Mazury, zasłużyły na miano 7 cudu świata. To nie tylko hasło lecz namacalny dowód wyobraźni, która uwzględnia historię, naturę oraz dokonania cywilizacyjne.

Można śmiało stwierdzić, że Ekomarina stanie się magnesem dla pasjonatów żeglarstwa, turystów, słowem miejscem, gdzie można doznać niezapomnianych wrażeń. Program uroczystości jst bogaty. Oprócz oficjalnej części przewidziano wiele atrakcji dla mieszkańców Gizycka i turystów.

Program

 

 

Abordaż piratów i obrona portu z udziałem masztowca „Biegnąca po falach” i jednostek pływających – wszystkich chętnych zapraszamy do zabawy i obrony portu! (ok. 14.00-14.30)

Zabawy regatowe dla najmłodszych i oldbojów

● „Wielobój mazurski”: wyścig „smoczych łodzi” ok. 14.30, nurkowanie

Turniej siatkówki plażowej (plaża miejska)

 ● Na Mazurach bezpiecznie – pokazy sprzetu ratownictwa wodnego jednostek wodnych Straży Pożarnej w Giżycku oraz pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników Mazurskiego WOPR

 ● Kącik sportowca z zabawami dla najmłodszych

 ● „Miasteczko żeglarzy i piratów”: pirackie przedstawienie (godz. 15.00), malowanie buziek oraz poszukiwanie skarbu z piratami, a także

Wystawa jachtów.

godz. 16.00-17.00 Koncert szantowy, po koncercie zapraszamy na 19. FESTIWAL Muzyki Żeglarskiej i Morskiej „SZANTY W GIŻYCKU” na 20.00 do Twierdzy Boyen

Niedziela (17 lipca w Ekomarinie)

21.00 KONCERT SKRZYPCOWY Magdaleny Szymańskiej
(energetyczne wykonanie utworów Lady Pank,
również repertuar latino, muzyka współczesna)
22.00 „WODNE FONTANNY” i widowisko „WODA, ŚWIATŁO, DŹWIĘK”.

 

Kilka słów o Ekomarinie

EKOMARINA GIŻYCKO jest usytuowana w bardzo atrakcyjnym miejscu, 500 m od centrum miasta, pomiędzy molem spacerowym nad jeziorem Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka, jaka powstaje pomiędzy terenami turystycznymi nad Niegocinem. W pobliżu Ekomariny wybudowano kładkę nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami.  Jest to doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze kładka połączy port i nabrzeże jeziora Niegocin  z centrum miasta i pasażem, przy którym powstaje kompleks usługowo-turystyczny i kamienice z kawiarniami, restauracjami, apartamentami.

 Ekomarina to doskonała oferta dla żeglarzy, turystów i inwestorów. Giżycko jest otwarte na współpracę  z podmiotami chcącymi inwestować w Ekomarinę np. na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Port rozpoczął działalność od kwietnia 2011 roku. Na budowę portu o wartości ponad 19 mln zł Giżycko pozyskało środki unijne na 50 % wartości inwestycji.

Basen portowy to keja dla 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody. Na terenie portu jest możliwość zimowania jachtów. Marina jest Eko. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.

W głównym obiekcie EKOMARINY o powierzchni blisko 2500 m2, znajduje się  kapitanat portu i kasa portowa, centrum informacji turystycznej, restauracja, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek Policji, MazurskiegoWOPR, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, pomieszczenia dla osób poszkodowanych podczas wypadków na wodzie, pomieszczenia usług związanych z obsługą wodniaków i motorowodniaków. Zaprojektowano również wieżę i taras widokowy oraz salę konferencyjną. W obiekcie siedzibę mają również organizacje pozarządowe, które w wyniku swoich działań wpłyną pozytywnie na wzrost aktywności społecznej mieszkańców oraz na rozwój sportów wodnych zarówno zimą jak i latem.

W budynku obok (412 m2) znajdują się sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia. Cały teren został uzbrojony w sieć energetyczną, oświetlony, wybudowano 2900 m kw. chodników, drogi, place wewnętrzne oraz parking na 172 miejsca postojowe: 168 dla samochodów osobowych i 4 dla autobusów.

Na terenie portu znajduje się duże pole campingowe.

Obiekt włącznie z basenem portowym oraz parkingiem jest całodobowo monitorowany.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x