Hala sportowa w Kortowie ma patrona – Leopold Szczerbicki – pionier i legenda

Fot. wikipedia.org

Od 14 października 2016 roku  hala sportowa w Kortowie nosi imię Leopolda Szczerbickiego – pierwszego kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, pioniera sportu olsztyńskiego. To kultowa postać, która stworzyła podwaliny kortowskiego potencjału sportowego. W piątek w godzinach przedpołudniowych nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi.

W uroczystości uczestniczyły władze uczelni, szkoleniowcy i zawodnicy różnych generacji związani ze sportem w stolicy Warmii i Mazur, także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta.

My natomiast  za Encyklopedią Warmii i Mazur pragniemy przybliżyć sylwetkę patrona kortowskiej hali sportowej

Leopold Szczerbicki

Urodził się 4 lipca 1914 r. w Oszmlanie na Białorusi, pionier powojennego sportu olsztyńskiego. Znany przede wszystkim z dokonań w lekkiej atletyce, uprawiał również koszykówkę, piłkę ręczną i inne dyscypliny. W 1935 r. w halowych mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce zdobył złoty medal w skoku w dal i srebrny w biegu na 50 m. Uprawiał lekkoatletykę w AZS Wilno. Po zdaniu matury przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował w Centralnym Instytucie Kultury Fizycznej i reprezentował Legię Warszawa. W 1936 r. został zakwalifikowany do ekipy na Światowy Kongres Wychowania Fizycznego, a dwa lata później powołany na mecz reprezentacji Polski z Prusami Wschodnimi. Po studiach (1938) został wcielony do wojska i ruszył na front. Po demobilizacji znalazł się na Węgrzech, gdzie spędził całą zawieruchę wojenną.

Do kraju powrócił w 1945 r. i trafił do Olsztyna. Rozpoczął pracę nauczyciela wychowania fizycznego w I LO w Olsztynie, jednocześnie z pasją zajął się pracą szkoleniową i organizatorską. Należał do grona założycieli i pierwszych szkoleniowców Międzyszkolnego Klubu Sportowego Lechia oraz Szkolnego Związku Sportowego. Współorganizował Warmińsko-Mazurski Związek Lekkiej Atletyki.

Po powstaniu w Olsztynie Wyższej Szkoły Rolniczej został w niej nauczycielem akademickim. Był organizatorem Studium Wychowania Fizycznego w Kortowie, a następnie jego kierownikiem. Nie zaprzestawał działalności poza uczelnią, organizując wiele imprez masowych, takich jak biegi narodowe, uliczne i przełajowe. Jak powiedział jego wychowanek Eugeniusz Miszczuk (jeden z najbardziej zasłużonych trenerów) był zawsze wierny wartościom moralnym, jakie niesie sport. Za jego kadencji życie sportowe w Kortowie mogło stanowić wzór. Rozgrywki międzywydziałowe angażowały całą społeczność, studenci chętnie pomagali w budowie obiektów sportowych. Zmarł 27 czerwca 2005 r. w Olsztynie.

Wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką PZLA, Medalem 100-lecia Sportu Polskiego.

{AdmirorGallery}szczerbicki14{/AdmirorGallery}

arch. Janusza Poryckiego

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

AZS UWM Olsztyn sport powszechny

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x