Finał Pucharu Deyny Płock – Rozczarowanie, Dolny Śląsk nas pogrążył

Osiem najlepszych piłkarskich reprezentacji (rocznik 1995) wojewódzkich rywalizowało w Płocku o Puchar Kazimierza Deyny. W tym gronie znaleźli się młodzi futboliści Warmii i Mazur, którzy przez cały turniej prezentowali się znakomicie i byli stuprocentowym faworytem do końcowego sukcesu. Ale finał przyniósł nam rozczarowanie. Porażka z Dolnym Śląskiem 0:1 jest przykrą niespodzianką, zwłaszcza dla tych chłopców. Ale przed nimi jeszcze wiele okazji do sukcesów.

Tak się złożyło, że trzon reprezentacji stanowią zawodnicy OKS 1945 Olsztyn, którzy zakwalifikowali się równocześnie  do finałowego turnieju Klubowych Mistrzostw Polski juniorów młodszych.  Impreza rozpoczyna się w środę w Trójmieście, a ponieważ PZPN, mimo monitów ze strony W-M ZPN nie zmienił terminu trzeba było określić priorytety. Zielone światło otrzymała reprezentacja i trener Adam Łopatko mógł wybrać najlepszych właśnie do turnieju Kazimierza Deyny. Pierwszy mecz z Pomorzem miał sie odbyć we wtorek o g. 11, ale na wczorajszej konferencji technicznej zmieniono godzinę na 17.

Oto skład Warmii i Mazur:

Bramkarze: Bartosz Dzikowski (OKS 1945 Olsztyn), Krystian Burzyński (Vęgoria Węgorzewo), obrońcy: Wojciech Dziemidowicz (OKS 1945 Olsztyn), Bartosz Maternik (OKS 1945 Olsztyn), Adrian Żakiewicz (OKS 1945 Olsztyn), Jakub Górski (Jeziorak Iława), Bartosz Bartkowski (Warmia Olsztyn), Paweł Rogos (Olimpia Elbląg), pomocnicy i napastnicy: Arkadiusz Mroczkowski (OKS 1945 Olsztyn), Patryk Nowak (Zamek Kurzętnik), Patryk Kun (Vęgoria Węgorzewo), Paweł Dawidowicz (Sokół Ostróda), Mateusz Musiński (Polonia Pasłęk), Damian Mianecki (Sokół Ostróda), Bartosz Borawski (Błękitni Orneta), Patryk Rynkiewicz (Błękitni Orneta), Piotr Wypniewski (OKS 1945 Olsztyn), Karol Żwir (OKS 1945 Olsztyn). Trener Adam Łopatko

I dzień

W inaguracyjnym spotkaniu zespół Warmii i Mazur pokonał Pomorze 3:1 (1:0), choć rywal okazał się wymagający.

Warmia i Mazury – Pomorze 3:1 (1:0)

1:0 Karol Żwir – (29) 2:0 Karol Żwir – (52), 3:0 – Karol Żwir (56) , 3:1 –  (71) 

Warmia i Mazury: Krystian Burzyński, Wojciech Dziemidowicz (76 Adrian Żukiewicz), Bartosz Maternik, Jakub Górski, Bartosz Bartkowski (78 Bartosz Borawski), Arkadiusz Mroczkowski , Patryk Nowak (63 Patryk Rynkiewicz), Patryk Kun, Paweł Dawidowicz, Piotr Wypniewski (70 Damian Mianecki), Karol Żwir (60 Mateusz Musiński) 

Przy stanie 0:0 rywale mieli dwie doskonałe okazje, ale bez zarzutu spisal się Krystian Burzyński. Po kilku minutach nasi chlopcy opanowali środek pola i przejęli inicjatywę. Efektem przewagi była bramka zdobyra w 29 minucie. Po uderzeniu Patryka Kuna bramkarz Pomorza wypuścił piłkę, a Karol Żwir tylko czyhał na taką okazję i pewnie uzyskał prowadzenie.

Po zmianie stron przeciwnicy próbowali odrabić straty, ale zespół Adama Łopatko prezentował sie dużo lepiej. Bramkę zdobytą w 52 minucie przez Karola Żwira poprzedziło sześć efektownych celnych podań. Gdy w kilka minut później Karol ( po podaniu Patryka Nowaka) trafił po raz trzeci było właściwie po meczu. Straciliśmy wprawdzie gola, ale to sie zdarza, premierę można więc uznać za bardzo udaną, a wiadomo, że pierwsze spotkanie w takim turnieju niesie ze soboą dozę niepewności. Widać, że drużyna czuła się dobrze, trener w końcówce mógł dokonac wielu zmian bez ryzyka, a to w trudnym turnieju sie liczy. 

Wyniki

Warmia i Mazury – Pomorze 3:1

Śląsk – Małopolska 2:1

Tabela:

1 Warmia i Mazury  1  3  3:1

2 Śląsk  1  3  2:1

3 Małopolska  1  0  1:2

4 Pomorze  1  0  1:3 

II dzień

Zwycięska passa Warmii i Mazur trwa. W drugim występie podopieczni trenera Adama Łopatko pokonali Małopolske 3:1 (1:1)

Warmia i Mazury – Małopolska 3:1 (1:1)

1:0 – Karol Żwir (24), 1:1 – (40), 2:1 – Piotr Wypniewski (48), 3:1 – Karol Żwir (54) 

Warmia i Mazury: Krystian Burzyński, Wojciech Dziemidowicz (79 Bartosz Borawski), Bartosz Maternik, Jakub Górski, Bartosz Bartkowski (78 Bartosz Borawski), Arkadiusz Mroczkowski , Patryk Nowak (67 Patryk Rynkiewicz), Patryk Kun, Paweł Dawidowicz (78 Paweł Rogos), Piotr Wypniewski (72 Mateusz Musiński)), Karol Żwir (75 Adrian Żukiewicz) .

Kolejny bardzo dobry występ naszej reprezentacji, która przez cały mecz miała zdecydowaną przewagę. Utrudnieniem było wąskie i krótkie boisko, ale i to nie przeszkodzilo w odniesieniu cennego zwycięstwa. Kanonadę rozpoczął Karol Żwir, który w tym turnieju potwierdza swoje nieprzeciętne umiejętności. Po podaniu Poiotra Wypniewskiego w 24 min. wszedł w pole karne i zaskoczył bramkarza Małopolski. Nadal mieliśmy inicjatywę, ale chwila gapiostwa kosztowała nas drogę. Po wrzucie z autu na wysokości naszej „16” obrońcy nie upilnowali rywala, który głowa posłał piłkę do siatki.

Na szczęście podziałało to mobilizująco na naszych chlopaków, którzy po przerwie szybko rozstrzygnęli spotkanie. Najpierw w 48 min piękna bramkę z rzutu wolnego zdobył Piotr Wypniewski, a w sześć minut później Karol Żwir popisał sie celną dobitką, ustalając wynik meczu. Nie wypuścilismy już inicjatywy, ale mimo kilku kolejnych szans bramki już nie padały.

To zwycięstwo przybliżyło nas do udziału w finale. Wystarczy nam remis w ostatniej potyczce (piatek g. 11) z reprezentacja Śląska. Ale zespół z całą pewnością będzie chciał wygrać.  

Wyniki

Śląsk – Pomorze 2:2

Warmia i Mazury – Małopolska 3:1

Tabela

1 Warmia i Mazury  2  6  6:2

2 Śląsk    2  4  4:3

3 Pomorze  2   1  3:5

4 Małopolska  2  0  2:5 

III dzień

Trzecie zwycięstwo, poraz trzeci 3:1 tym razem nad Śląskiem zapewnilo pilkarzo reprezentacji Warmii i mazur pierwsze miejsce w grupie i prawo gry o złoty medal (niedziela g. 12 z Dolnym Śląskiem).

Warmia i Mazury – Śląsk 3:1 (1:1)

1:0 – Paweł Dawidowicz (22), 1:1 (28), 2:1 – Patryk Kun (29), 3:1 – Karol Żwir (37) 

Warmia i Mazury: Krystian Burzyński, Wojciech Dziemidowicz  Bartosz Maternik, Jakub Górski, Bartosz Bartkowski , Arkadiusz Mroczkowski , Patryk Rynkiewicz (21 Patryk Nowak), Patryk Kun, Paweł Dawidowicz (74 Adrian Żukiewicz), Piotr Wypniewski (79 Damian Mianecki), Karol Żwir (78 Mateusz Musiński) .

To spotkanie powinno zakończyć sie dwucyfrowym zwycięstwem Warmii i Mazur. Nasi zawodnicy stworzyli mnóstwo sytuacji. W drugiej części zabraklo im zdecydowanie koncentracji i szczęścia, piłka odbijała się od słupków, poprzeczki, albo lądowała w gąszczu nóg obrońców. W każdym razie przewaga zespołu Adama Łopatko była dużo większa niz wskazuje na to wynik. Prowadzenie uzyskal pięknym uderzeniem z linii pola karnego Paweł Dawidowicz. Piłka wylądowała pod poprzeczką. W 28 min straciliśmy bramke po niefortunnym wybiegu Krystiana Burzyńskiego, nie było też właściwej asekuracji. Ale riposta nastąpiła błyskawicznie. Ptryk Kun dobił piłkę po strzale w słupek Karola Żwira. Najlepszy snajper turnieju też zdobył swoją bramkę skutecznie kończąc akcje Patryka Nowaka. Druga odsłona to miażdżąca przewaga Warmii i Mazur, bez efektów bramkowych.

Na razie możemy być naprawdę zadowoleni. Chlopcy w pełni potwierdzaja, że w tym roczniku sa czołową siłą w kraju. Ciekawe jak zaprezentowaliby sie w finale Klubowych MP z rywalami trochę starszymi. W przyszłym jednak roku powinni odegrać w klubowej imprezie wiodącą rolę. Czekamy z niecierpliwościa na niedzielny finał. Czy znów będzie 3:1. Nie mielibyśmy nic przeciwko temu… 

Wyniki

Pomorze – Małopolska 3:2

Warmia i Mazury – Śląsk 3:1

Tabela:

1 Warmia i Mazury  3  9  9:3

2 Pomorze  3  4  6:7

3 Śląsk   3    4   5:6

4 Małopolska  3  0  4:8 

IV dzień

Tego sie nikt nie spodziewał. W meczu finałowym zespół Warmii i Mazur przegrał z Dolnym Śląskiem 0:1.

Warmia i Mazury – Dolny Śląsk 0:1 (0:1)

0:1 – (64)

Warmia i Mazury: Krystian Burzyński, Wojciech Dziemidowicz Bartosz Maternik, Jakub Górski, Bartosz Bartkowski Arkadiusz Mroczkowski , Patryk Nowak (67 Patryk Rynkiewicz), Patryk Kun, Paweł Dawidowicz ,Piotr Wypniewski (71 Mateusz Musiński)), Karol Żwir

Piłkarze Warmii i Mazur byli faworytami, a to niełatwa rola, tym bardziej, że przez tydzień wszyscy ich bardzo chwalili za styl i skuteczność. W finale trafili na bardzo dobrze zorganizowany i zmotywowany zespół województwa dolnośląskiego, który oparł się naszej ofensywie i wykorzystał swoja szansę. Gdyby ten mecz powtórzono w innym terminie zapewne wygraliby zawodnicy Warmii i Mazur, ale żeby zwieńczyć dzieło trzeba było zwyciężyć tu i teraz. A tego też się trzeba nauczyć, nawet gdy się prezentuje duże umiejętności techniczno-taktyczne. Pewnie chłopcy są zrozpaczeni, bo oczekiwali sukcesu, ale to przecież tylko etap w ich karierze. Trzeba po prostu pracować dalej, a sukcesy przyjdą na pewno.

Wracając do meczu finałowego mieliśmy oczywiście swoje szanse. Dwie znakomite w pierwszej części i tuż przed końcem. Dwa razy zabrakło szczęścia Karolowi Żwirowi, który wcześniej strzelał na zamówienie. Cóż, musimy przełknąć gorzka pigułkę.

Wyniki:

o 3 miejsce

Zachodniopomorskie – Pomorze 3:1

o 1 miejsce

Dolny Śląsk – Warmia i Mazury 1:0

Kolejność:

1 Dolny Śląsk

2 Warmia i Mazury

3 Zachodniopomorskie

4 Pomorze

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x