Jaka filozofia, takie wyniki – Warto czasami wrócić do historii

Trener Bogusław Kaczmarek i Stomil – to były najpiękniejsze dni Fot. gdansk.pl
Jak Państwo się przekonali od momentu powstania portalu WAMA-SPORT jego związki z tzw. profesjonalnym futbolem są niewielkie. O Stomilu piszemy ograniczając się do podania wyniku i niezbędnych danych statystycznych. Cóż o piłkarzach ligowych nie mam najlepszego zdania, ale źle im nie życzę. Dotyczy to też kolejnych trenerów i sterników. Kiedyś strasznie się tym przejmowałem, wylewałem swoje żale na papier, przedstawiałem swoje racje, ale gdy się przekonałem, że jest to przysłowiowe walenie głową w mur … odpuściłem. Są w sporcie znacznie ciekawsze tematy, a przede wszystkim zawodnicy zasługujący na uznanie.

Jeśli jednak I-ligowy zespół przez lata utrzymywany przez miasto, z którego pochodzę i gdzie mieszkam kompromituje się na własnym boisku przegrywając 0:5, trudno się do tego nie odnieść, mimo że związek emocjonalny z klubem wyraźnie osłabł. Ostatecznie jest to Stomil Olsztyn i taka klęska uderza w wizerunek, także mój jako mieszkańca stolicy Warmii i Mazur.

Przeżyłem wszystkie koleje losu Stomilu. Wtedy gdy był ubogim krewnym Warmii i Gwardii w latach 50 i 60 -tych, wówczas gdy poprzez mecenat OZOS stał się liderem olsztyńskiej piłki, jak wypłynął na szersze wody w latach 90-tych, kiedy z przytupem wszedł do elity i grał w niej ładnych parę sezonów. Byłem świadkiem kompletnego upadku klubu, zaprzestania działalności sportowej i współzałożycielem nowego stowarzyszenia OKP Warmia i Mazury, dzięki któremu dzisiejszy Stomil w ogóle istnieje. Nie wchodząc w szczegóły, które niejednokrotnie przedstawiałem, wniosek jest jeden. Stomil odnosił największe sukcesy i cieszył się sympatią nie tylko fanatyków wówczas, gdy swój potencjał budował na bazie wychowanków oraz zawodników z regionu. Oczywiście zdarzały się też transfery zewnętrzne, ale chodziło o ogólną filozofię budowy drużyny i konsekwencję w realizacji strategii. Najbardziej wymownym przykładem była gra Stomilu w dawnej drugiej lidze i spektakularny awans do pierwszej, wówczas najwyższej klasy rozgrywkowej.

Głodni sukcesu chłopcy z Warmii i Mazur, regionu będącego przez wiele lat na peryferiach wielkiego futbolu, dawali z siebie wszystko, znaleźli w osobie trenera Bogusława Kaczmarka nie tylko fachowca od spraw szkoleniowych, ale doskonałego motywatora, który potrafił wyzwolić w tych zawodnikach wulkan energii i stworzyć zespół z prawdziwego zdarzenia. Uzupełniał go nowymi graczami, którzy pasowali mu do koncepcji, ale miał już konkretny trzon, który przyswoił sobie schematy taktyczne. Zawodnicy, którzy przychodzili wzmagali rywalizację, wzbogacali zdobyte już doświadczenia, zwyczajnie mówiąc drużyna rozwijała się, podnosiła swój poziom. Był jasny i co najważniejsze logiczny plan działania, uzupełniony presją na skuteczne szkolenie grup młodzieżowych, bo te w perspektywie miały być naturalnym zapleczem.

Dzisiejszy Stomil to absolutne zaprzeczenie tej koncepcji. Zmieniająca się ciągle kadra zespołu jest dobierana na zasadzie przypadku. Osoby, pochodzące z różnych stron kraju i świata łączy niewiele, wspólna gra przez jeden, może dwa sezony, a to za mało by zbudować więź sportową nie wspominając już o emocjonalnym związku ze lokalnym środowiskiem. W tamtych czasach był to ogromny atut Stomilu. Dziś niewiele z tego zostało. Tylko żal najbardziej zagorzałych fanów, którzy nie potrafią zrozumieć, że zawodników, którzy wybiegają na boisko interesuje głównie co miesięczna wpłata na ich konto. Oczywiście chcą wygrywać, ale trudno z nich wydobyć dodatkowe pokłady determinacji. To trzeba czuć, a oni są „profesjonalistami” (nadużywane określenie), którzy dziś są tu, a jutro tam. Same umiejętności czysto sportowe są na tyle mizerne, że nie poparte ambicją przynoszą smutne efekty.

Całe szczęście, że porażki, a nawet klęski olsztyńskiego I-ligowca przestały był moim dramatem. Tylko zwyczajnie mi wstyd, gdy zadzwoni do mnie kumpel z Poznania czy Szczecina i zapyta: co znaczy te 0:5…

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn Piłka nożna sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x