Oczywiście, że stadion musi być – Tylko jaki, gdzie i za ile…

W miniony poniedziałek (20 stycznia) prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, Tomasz Miętkiewicz i prezydent Olsztyna, Piotrem Grzymowicz udali się z wizytą do Gdyni, aby zobaczyć jak funkcjonuje tamtejszy Stadion Miejski. Gościom z Olsztyna po obiekcie opowiadali: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Stępa oraz kierownik Stadionu Miejskiego w Gdyni Dariusz Schwarz

Informacja Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej

Wnioski z wizyty? Stadion w Olsztynie powinien powstać jak najszybciej. To jest fakt. Musi być natomiast ściśle dostosowany do lokalnych potrzeb i możliwości finansowych miasta. Wydaje się, że najlepiej byłoby wybudować teraz obiekt o pojemności 6-9 tys. widzów z możliwością jego rozbudowy do ponad 15 tys. tak, aby teraz nie świecił pustkami, a w przyszłości mogły się na nim odbywać mecze chociażby Ligi Mistrzów czy Ligi Europejskiej. Takie rozwiązanie pozwoli spełnić stawiane Stomilowi przez PZPN wymogi infrastrukturalne i będzie realne z punktu widzenia finansów miasta.

Podczas wizyty Prezydent Grzymowicz zapewnił, że w czerwcu tego roku oświetlenie na Stadionie Miejskim w Olsztynie będzie już funkcjonowało, co jest jednym z elementów uzyskania przez Stomil licencji na grę w I lidze w sezonie 2015/16.

Jak to widzi Prezydent? (blog)

Żeby pogłębić swoją „stadionową” wiedzę wybrałem się z Tomkiem Miętkiewiczem, prezesem Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, do Gdyni, by z prezydentem Wojciechem Szczurkiem porozmawiać o ich doświadczeniach w tym zakresie. Stadion Arki jest prawie nowy, bo wybudowany w 2011 roku. Inwestycja była szybka – obiekt stanął w niespełna półtora roku – i stosunkowo tania, zamykając się w kwocie poniżej 80 mln zł. Stadion spełnia wszystkie wymogi, łącznie z możliwością rozgrywek na szczeblu Ligi Europy. Jednym słowem – ma wiele zalet, które powinien mieć nowy stadion w Olsztynie.

Doświadczenia samorządu gdyńskiego z eksploatacji stadionu są pozytywne, chociaż wskazano nam kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę. Koledzy z Gdyni podzielili się też doświadczeniami, które mogą być przydatne nam. Okazuje się, że liczący ponad 15 tysięcy miejsc stadion jest niepotrzebnie tak duży, bo na mecze Arki przychodzi średnio 5 tysięcy widzów i są to normy krajowe. Doświadczenie pokazuje też, że stadion jest praktycznie wykorzystywany jedynie do rozgrywek piłkarskich, gdyż artyści estradowi wolą występować w hali widowiskowej.

Chociaż Arka, jako sportowa spółka akcyjna wynajmuje stadion od miasta, to i tak gdyński samorząd dopłaca do utrzymania obiektu średnio 2,5 mln zł rocznie. Te koszty to m.in. podgrzewanie murawy – zwrócono nam uwagę, że akurat w Gdyni instalacja podgrzewanej murawy została położona wyjątkowo starannie, co sprawia, iż nie trzeba trawy co i rusz zmieniać. Sami gdynianie narzekają też na wielkość i konstrukcję zadaszenia, która nie pokrywa całego obiektu, a kolumny wspierające znajdują się wśród widzów. No cóż, coś za coś – to prosta konsekwencja niskich kosztów budowy.

Wizyta była ciekawa i pouczająca, trzeba jednak wracać na nasze boisko, bo tu już niedługo pierwsze rozstrzygnięcia. Przypomnę, że zadania na ten rok, to zbudowanie stadionowego oświetlenia, spełniającego wymogi PZPN oraz wybór projektu stadionu do realizacji.

Przykład Gdyni pokazuje, że przy dobrych decyzjach projektowych i wykonawczych budowa może zamknąć się w rozsądnych granicach. Dowodzi również, że warto budować na miarę realnych potrzeb, a nie wygórowanych ambicji. Prawda jest taka, że dziesięć tysięcy pustych krzeseł wygląda gorzej, niż może i nieduży stadion, ale za to pełen kibiców.

To jednak tylko powyjazdowe refleksje… Ważne, ale nie zmieniające zasadniczego przesłania, że stadion miejski w Olsztynie musi powstać! Im szybciej, tym lepiej.

A jak my to widzimy?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że 200-tysięczne miasto, jakim jest Olsztyn powinno dysponować nowoczesnym, spełniającym standardy europejskie stadionem. I to obojętnie czy reprezentacyjny klub stolicy Warmii i Mazur grać będzie w ekstraklasie, pierwszej czy drugiej lidze. Nasze aktualne potrzeby sugerują powstanie obiektu kameralnego z możliwością ewentualnej rozbudowy. W tym zgadzamy się ze stanowiskiem władz W-M ZPN i Prezydenta.

Nadal jednak upieramy się, że obiekt miejski o takim przeznaczeniu warto zbudować w innym miejscu – konkretnie na terenach stadionu Warmii przy ul. Sybiraków, gdzie jest znacznie większa przestrzeń i możliwości umieszczenia tam kompleksu sportowego z uwzględnieniem potrzeb futbolu w całym mieście. Zaspakajanie doraźnych licencyjnych potrzeb jednego klubu nie załatwi rozwiązania lub choć złagodzenia problemów z bazą treningową dla większości grup piłkarskich funkcjonujących w mieście.

Teren przy ul. Sybiraków wpisuje się w krajobraz ciągu rekreacyjnego. Korzystając z szatni, pryszniców itp. zawodnicy mogliby nie tylko trenować na boiskach o różnych nawierzchniach, ale bez kłopotów w okresie przygotowawczym uczestniczyć w treningu kondycyjnym na pobliskich zagospodarowanych już duktach leśnych. Rozszerzając koncepcję wspomnianego ciągu można pomyśleć o małej modernizacji przystosowawczej innych miejsc (płyta dawnego Stadionu Leśnego czy boisko przy ul. Artyleryjskiej). Może to koncepcje daleko idące zwłaszcza w aktualnej kondycji finansowej miasta, ale tworzące jakąś logiczną całość. Nie bez znaczenia są potrzeby uczniów z klas piłkarskich Gimnazjum przy ul. Sybiraków. Do nowego stadionu mieliby dwa kroki.

Stadion przy ul. Piłsudskiego to tak naprawdę sportowy trup. Z nim jest oczywiście związany piękny wycinek historii, który zostanie w naszych sercach, ale najważniejsze są aktualne potrzeby i najlepsze rozwiązania. Cały stadion budowany według przestarzałych koncepcji architektonicznych i materiałowych nie nadaje się już do użytku. Szkoda, że tak mało mówi się o pomieszczeniach administracyjnych. Tam były przeprowadzone tylko powierzchowne remonty, które owszem , poprawiły nieco estetykę wnętrz, ale jest to wciąż ruina.

Powstanie takiego obiektu to inwestycja na lata, dlatego trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw.

  

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn Piłka nożna

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x