Przykład Jezioraka kolejnym ostrzeżeniem – Trzeba zaleźć swoją drogę…

Czas najwyższy by futbol traktować jak inne dyscypliny i widzieć w nim przede wszystkim sport uprawiany na miarę możliwości, a nie ponad stan danego środowiska. Z ogromnym żalem przyjąłem informacje o wykluczeniu Jezioraka Iława z listy członków Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Noznej. Jeden z najbardziej zasłużonych klubów w regionie, świetnie pracujący z młodzieżą i piękną bazą znalazł się za burtą.

Dlatego, że kiedyś na siłę , nie mając pokrycia finansowego, utrzymywał kadrę profesjonalnych piłkarzy, którym obojętne jest gdzie grają, aby tylko kasa się zgadzała. Konsekwencje takiej filozofii są tragiczne, bowiem futbol w Iławie trzeba budować od nowa (tak jak kiedyś w Olsztynie), a droga jest długa, bowiem tułaczka z klasy B do przynajmniej III ligi to nic przyjemnego dla środowiska z taką historią i osiągnięciami..

Nikt nie chce dyskryminować piłki nożnej, bo to piękna gra, o czym przekonaliśmy się oglądając fascynujące mecze ostatnich mistrzostw świata. Ale nie warto porywać się z motyką na słońce i korzystać z usług bezwzględnych kopaczy piłki, którzy są najemnikami i mieniąc się zawodowcami bez skrupułów egzekwują należności.

Ponieważ strategia PZPN nie zmienia się od lat, a wszystkie inicjatywy są ruchami pozornymi, trzeba znaleźć swój sposób, dostosowany do potencjału i cieszyć się z sukcesów na miarę teraźniejszości. Tak jak na przykład małe Korsze, gdzie grają przede wszystkim piłkarze miejscowi, głęboko związani ze swoim środowiskiem. Albo Działdowo, które swego czasu mimo zdobycia mistrzostwa, zrezygnowało z gry w wyższej klasie, uważając, że możliwości finansowe nie sięgają tak wysoko.

W sporcie, a w futbolu przede wszystkim rządzą pieniądze, których beneficjentami są w dużej mierze są starzy boiskowi wyjadacze na dziś jeszcze trochę lepsi od rzeszy nastolatków, ale to młodzież powinna grać w lidze by rozwijać swój talent i stanowić grono kandydatów do reprezentacji.

Jeśli tego nie zrozumiemy nadal zajmować będziemy wstydliwe miejsce w rankingu, a perspektywa meczu z Niemcami stanie się dla nas koszmarem.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

iława Jeziorak Iława Piłka nożna

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x