Stomil nadal w I lidze – Radość w beznadziei

Piłkarze Stomilu pozostają w I lidze, a to na skutek nie przyznania licencji na występy w tej klasie Kolejarzowi Stróże, który w rozgrywkach znalazł się przed drużyną z Olsztyna, ale przegrał bój z komisją licencyjną PZPN. Euforia zapanowała w klubie, wśród zagorzałych fanów, zażenowanie wśród oponentów, których wbrew pozorom w mieście nie brakuje. Ci już dawno odwrócili od krajowego futbolu, bo trudno w nim doszukać się czegoś pozytywnego, wręcz przeciwnie.

Ja na szczęście „wyleczyłem się” z seniorskiej piłki sztucznie nadymanej przed media i wszelkie rozstrzygnięcia sportowe, a także te przy zielonym stoliku, przyjmuję z dystansem, nawet obojętnością. Słowo profesjonalizm, którego mówiąc o polskim futbolu zdecydowanie się nadużywa, nie ma się nijak do poziomu sportowego i wbrew pozorom zapotrzebowania. Trybuny, z wyjątkiem ekstraklasy, świecą pustkami, a na utrzymanie armii marnych kopaczy wydaje się krocie. Gdyby się kierować rachunkiem ekonomicznym w I lidze powinni grać amatorzy. Ale oczywiście jest to utopia, bo piłkarze w Polsce to święte krowy.

Kolejarz Stróże jest klubem z małego prowincjonalnego miasteczka, jednym z elementów patologii – przystankiem dla futbolowych rentierów, którzy blokowali tylko miejsce utalentowanym zawodnikom. Facetowi, który to wszystko finansował, bo chciał zaistnieć, znudziła się zabawa, więc schował zabawki i zamknął etap. Skorzystał na tym Stomil, o tyle dobrze, że zespół z Olsztyna w tej beznadziei wyróżnia się stosunkowo młodym składem zawodników, w większości związanych z regionem.

Nie zmienia to faktu, że funkcjonuje w chorej, zdegenerowanej strukturze, gdzie nie ma pomysłu, by wydźwignąć się na przyzwoity poziom. Recepta jest prosta: otwarcie lig na młodzież , ograniczenie liczby grających obcokrajowców, wyrugowanie rentierów. Jak to osiągnąć? Wystarczy zmienić status piłkarzy ligowych.

– ekstraklasa – zawodowa

– I liga półzawodowa (50 procent zawodników kontraktowych i 50 procent amatorów)

– pozostałe ligi – amatorskie

Jasne, że to utopia, ale pomarzyć można…

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn Piłka nożna Stomil Olsztyn

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x