Tenerzy UKS Naki na stażu w SC Freiburg – Brać przykład ze sprawdzonych wzorców

Staż trenerski szkoleniowców UKS Naki Olsztyn: Andrzeja Nakielskiego i Dariusza Sułkowskiego doszedł do skutku dzięki dynamicznie rozwijającej się współpracy z OFV Offenburg, który jest satelitarnym klubem S.C. Freiburg. Wczoraj pisaliśmy o profesjonalnej szkole S.C. Freiburg, a dzisiaj chcielibyśmy przedstawić działalność mniejszych niemieckich klubów, które są bardzo ważnym ogniwem w niemieckim systemie szkolenia dzieci i młodzieży w grę w piłkę nożną.

 

Infrastruktura – Offenburg liczy około 60 tys. Mieszkańców, w samym mieście jest 8 klubów piłkarskich i każdy posiada swój obiekt sportowy, czyli większy lub mniejszy stadion oraz przynajmniej jedno boisko treningowe. Łącznie w tym mieście są 23 boiska trawiaste w tym 4 ze sztuczną nawierzchnią trawiastą oraz 11 dużych hal sportowych, każda o wyższym standardzie niż olsztyńska „Urania”. W każdym obiekcie znajduje się tzw. kawiarenka klubowa, która w zależności od klubu otwarta jest codziennie lub w weekendy.

Finansowanie – Kluby finansowane są  przez sponsorów, rodziców ale też w  40% – 70% przez miasto. Miasto zapewnia głównie utrzymanie obiektów sportowych oraz bezpłatny dostęp do miejskiej bazy sportowej, przede wszystkim w okresie zimowym do hal sportowych. W Niemczeh władze gmin i miast ogólnie nie dofinansowują sportu profesjonalnego. Kluby zawodowe poprzez dobrą i prawidłową działalność muszą same utrzymać się na rynku, jeśli tego nie potrafią to nie ma dla nich miejsca w BundesLidze. Miasto natomiast troszczy się o działalność klubów amatorskich, gdyż te nie potrafiłyby bez ich pomocy przetrwać. Kluby amatorskie dużą korzyść również finansową  czerpią w ramach współpracy z większymi niemieckimi klubami występującymi w I lub II BundesLidze.

Treningi – W związku z dużą liczbą klubów w mieście praktycznie każdy młody chłopiec bez względu na prezentowane aktualnie umiejętności sportowe może uczestniczyć w zajęciach sportowych bez konieczności pokonywania dużych odległości. Praktycznie w każdej dzielnicy miasta jest klub, który zapewnia taką możliwość. Najlepsi młodzi piłkarze przekazywani są sukcesywnie do większych profesjonalnych klubów.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x