Trenerzy Naki na stażu w SC Freiburg – Nie ma żelu, nie ma szpanu, jest ciężka praca…

Podczas stażu trenerskiego codziennie obserwujemy głównie zajęcia I profesjonalnej drużyny S.C. Freiburg ale również korzystając z okazji w miarę możliwości obserwujemy, także codzienne zajęcia treningowe drużyn młodzieżowych. Praktycznie cały dzień jesteśmy na piłkarskich boiskach. O obserwacji   I drużyny S.C. Freiburg napiszemy w ostatniej relacji. Dzisiaj natomiast chcielibyśmy zająć się tematyką szkolenia młodych piłkarzy z Freiburga.

 

Długo zastanawialiśmy się czy szczegółowo opisywać FussballSchule S.C. Freiburg, czy warto opisywać coś, co w ciągu kilku, a może kilkunastu najbliższych lat w Polsce będzie nie realne, zastanawialiśmy się czy możemy młodym polskim piłkarzom robić nadzieję…zastanawialiśmy się czy to ich nie zniechęci…oczywiście uznaliśmy, że należy korzystać z dobrych i sprawdzonych systemów szkolenia w piłkę nożną i postaramy się w kilku zdaniach opisać, co zobaczyliśmy w FussballSchule S.C. Freiburg, czyli Niemieckiej Szkole Piłki  Nożnej S.C. Freiburg.

Infrastruktura – Szkoła  mieści się na terenie około 3,5 ha, zaś sam budynek ma powierzchnię około 1800m2. W porównaniu do innych klubów Bundesligi jest ona nie duża, ale za to bardzo dobrze zorganizowana i ze względu na swoją zwartą infrastrukturę bardzo familijna i kameralna. Obiekt posiada cztery  boiska treningowe ze sztucznym oświetleniem w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią oraz stadion główny z zabytkową trybuną na 2 000 osób. W centrum obiektu znajduje się trzy kondygnacyjny  budynek. Na  parterze znajdują się szatnie, każdy zespół U-9, U-10,U-11,U-12,U-13,U-14, U-15,U-17 oraz U-19 posiada własną szatnię, oprócz szatni są pokoje trenerów, sala konferencyjna, gabinet fizykoterapii, gabinet odnowy biologicznej z basenem, sauną i  siłownią, dwa magazyny sprzętu treningowego oraz pralnia sprzętu sportowego oraz gabinet lekarski. Na drugim piętrze zlokalizowana jest kawiarnia klubowa będąca „sercem klubu”, której okna wychodzą na stadion główny i boiska treningowe. To tutaj głównie swój czas spędzają rodzice zawodników, trenerzy, a także młodzi piłkarze jedzą obiady i kolacje.  Na ostatnim piętrze są pokoje wychowawców, pedagogów klubowych oraz pokoje, w których mieszkają zawodnicy. Wśród pokoi zawodników znajduje się również obszerna bardzo sympatyczna świetlica oraz kuchnia, w której zawodnicy spożywają śniadania i podczas całego dnia mogą sobie przygotowywać np. herbatę.

Wychowanie – Mieszkający w szkole piłkarze otoczeni są ze strony trenerów, wychowawców i pedagogów rodzinną opieką. Widzieliśmy jak przed przerwą świąteczną żegnają się wychowankowie ze swoimi opiekunami – wyglądało to tak jakby syn żegnał się z ojcem lub matką. W szkole nie ma miejsca na wyżelowane fryzury, nowatorskie kreacje, czy gwiazdorskie zachowania. Tutaj przyjmowani są wyłącznie chłopcy, którzy chcą poprzez swoją ciężką pracę być lepszym piłkarzem i człowiekiem. Będąc tu już przez kilka dni zauważyliśmy, ze młodzi chłopcy są grzeczni, kulturalni i zachowują się dziwnie dobrze… Zawodnicy mieszkają w domu treningowym, ale uczą się każdy w innej szkole, są oni dowożeni do swoich szkół klubowymi busami. Klub posiada 5 klubowych eleganckich busów marki mercedes.

W szkole istnieje jeszcze drugi model trenowania. Młodzi zawodnicy mieszkają w domach niemieckich rodzin, które oprócz wyżywienia i noclegów spełniają rolę opiekunów młodych graczy. Tacy chłopcy na treningi dowożeni są klubowymi busami. Są też zawodnicy, których rodzice nie zgadzają się na zakwaterowanie we Freiburgu, wtedy klubowe przywożą i odwożą zamiejscowych piłkarzy na treningi!

Współpraca z regionem – Warto wspomnieć o współpracy FussballShule S.C. Freiburg z klubami z regionu. Wiele z nich jest jest tzw. klubami  kooperacyjnymi – współpracującymi. S.C. Freiburg organizuje bezpłatne turnieje i obozy letnie dla zawodników tych klubów, a trenerom organizuje regularne szkolenia. W Niemczech dużym klubom bardzo zależy na owocnej  współpracy z mniejszymi klubami, gdyż mogą one pozyskiwać od nich najzdolniejszych młodych graczy. Pamiętają jednakże o tym, że mniejszym klubom coś się za to należy i niekoniecznie to muszą być pieniądze.

Efekty działania – System szkolenia realizowany w S.C. Freiburg w przełożeniu na piłkę seniorską sprawdza się doskonale. Aktualnie 7 wychowanków szkoły znajduje się w I zespole S.C. Freiburg, a 3 z nich regularnie występuje w pierwszej „11”.W ostatnich 6 latach drużyna S.C. Freiburg pięć razy zdobywała medale mistrzostw Niemiec U-19, jeden raz był to złoty medal.

Finansowanie – Na koniec przedstawimy sprawy związane z finansowaniem FussbalSchule S.C. Freiburg. Roczny budżet wynosi ok. 1 mln euro. W szkole zatrudnionych jest 35 osób w tym 80% posiada stały – pełny etat, czyli pracujący trenerzy zajmują się tylko i wyłącznie szkoleniem młodych zawodników. Szkoła jest własnością S.C. Freiburg i uwaga ! nie jest finansowana przez miasto, a zarabia na siebie poprzez coroczne transfery oraz funkcjonuje dzięki sponsorom. W Niemczech profesjonalne kluby są prosperującymi przedsiębiorstwami, potrafią być tak dobre , żeby zarabiać na siebie.

Na koniec chciałem zaznaczyć, ze S.C. Freiburg  jest jednym z mniejszych i na pewno najbiedniejszym klubem w niemieckiej BundesLidze.

Trenerzy Naki: Andrzej Nakielski i Dariusz Sułkowski

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x