W Morągu skończyli na orliku, w Nidzicy rusza „halówka” – Niesłabnąca fala

Piłka nożna w wydaniu amatorskim cieszy sie na Warmii i Mazurach niesłabnącym powodzenie. Gramy przez okrągły rok. Gdy są ku temu warunki na boiskach otwartych (najczęściej orlikach), w okresie jesienno-zimowym w halach, a mamy ich coraz wiecej. Dziś najważniejsze informacje o zakończeniu morąskiej ligi na orliku i zapowiedź nidzickiej ligi w hali. Będzie się działo. Do walki stają 24 druzyny, a system każdy z każdym.

Morąg

W zakończonej lidze na orliku wystapiło 10 zespołów. Mistrzem został zespół Leo Center Pułaskiego (gratulacje), który podczas oficjalnego zakończenia odebrał okazały puchar. Dodatkowym bonusem był tytuł króla strzelców zdobyty przez Sebastiana Kozłowskiego

Wyniki ostatniej kolejki i ostatezcne rozstrzygnięcia

Damark Leśna – Smile Shop Zatorze  3-4 (2-1)
Leśna Damark: Siuchta Filip (2), Osowski P – Smile Shop Zatorze: Mazurek Karol (2), Gierłachowski S, Kamiński Ł,

J.Chodup & S.Burbul – Sienkiewicza5-0 (w0)

Dream Team Łączno – Elyta 5-2 (2-0)

Łączno: Błażewicz Michał (2), Gajewski Patryk (2), Chabko Mateusz – Elyta: Kardasz Mateusz (2),

Taranko Team – De Luxe 3-2 (2-0)

Taranko Team: Wilk M, Pazik R, Malewski M – De Luxe : Kikoła Tomasz (2)

Szesnastka Mokaster – LeoCenter Pułaskiego 2-2 (1-0)

20 goli:
Kozłowski Sebastian – LeoCenter Pułaskiego (+1)

14 goli:
Gierłachowski Sebastian – Smile Shop Zatorze (+1)

10 goli:
Bilewicza Łukasz – Smile Shop Zatorze Mazurek Karol – Smile Shop Zatorze (+2)

9 goli:
Pazik Rafał – Taranko Team (+1)

8 goli:
Kikoła Tomasz – De Luxe (+2) Załęski Mariusz – Elyta

{AdmirorGallery}mara8{/AdmirorGallery}

Nidzica

Do tej edycji halowej zgłosiły się aż 24 drużyny chętne i gotowe do rywalizacji w tegorocznych rozgrywkach. Podczas spotkań z kapitanami i przedstawicielami drużyn ustalano najważniejsze decyzje i co cieszy to jedność i pozytywne emocje, jakie panują wśród uczestników. Chęć aktywnego udziału jest przykładem, że halowe ligi pod względem widowiska oraz atmosfery są bardzo dobrym wzorcem jako impreza sportowa.

Tego życzymy uczestnikom, kibicom oraz osobą związanym z ligą.

Kilka najważniejszych spraw dotyczących rozgrywek:

Najważniejszym celem ligi jest popularyzacja halowej piłki w Nidzicy, wyłonienie najlepszej drużyny rozgrywek podczas i przy zachowaniu zasad sportowej rywalizacji, szacunku dla rywali, poszanowania godności osobistej i bezpieczeństwa uczestników imprezy.

Organizatorem rozgrywek jest Zespół Obsługi Oświaty i Sportu.

Liga rozgrywana pod patronatem Gminy Nidzica

Partnerami ligi są: sklep sportowy Zibi-Sport oraz koszykarki KKS 2 Nidzica.

Rozgrywki rozgrywane będą w hali widowiskowo-sportowej w soboty i/lub niedzielę w godzinach popołudniowych i potrwają do marca 2014 roku.

W lidze uczestniczą 24 drużyny. Mecze rozgrywane będą systemem każdy z każdym bez rewanżu. Każda z drużyn rozegra w przeciągu trwania ligi 23 spotkania.

Mecze trwać będą 2×12 minut z zatrzymywaniem czasu w przypadkach ujętych w przepisach i zasadach gry. W każdej kolejce rozgrywanych będzie 12 meczów.

1.Mecz trwa 2 x 12 minut. Czas zatrzymywany jest w następujących przypadkach:

a. po zdobyciu bramki przez jeden z zespołów (od 10 minuty gry).

b. podczas faulów powodujących dłuższe wykonanie oraz wykonywania rzutów wolnych na gwizdek sędziego,

c. wybicie piłki powodujące przerwę większą niż 5 sekund

d. podczas wykonywania karnych

e. podczas przerw na żądanie

f. podczas interwencji opieki medycznej

g. podczas ostatniej minuty każdej połowy – każda przerwa w grze będzie skutkowała zatrzymaniem czasu

2.Jednocześnie w grze bierze udział 5 zawodników 4+bramkarz. Minimalna liczba zawodników w drużynie na boisku 3 zawodników.

3.Na ławce rezerwowych przybywają wyłącznie trener, kierownik i zawodnicy drużyny.

4.Zmiany zawodników w systemie hokejowym w strefie zmian po 5 metrów od środkowej linii na własnej połowie. Zawodnik może wejść wówczas, gdy zmieniany będzie się znajdował nogą przy linii bocznej strefy zmian lub już za boiskiem.

5.Z rozpoczęcia gry po stracie bramki można zdobyć bramkę bezpośrednim strzałem.

6.Zabrania się gry ślizgiem mającym na celu odebranie lub wybicie piłki będącej w posiadaniu przeciwnika. Każde takie zagranie karane jest rzutem wolnym bezpośrednim.(zakaz gry wślizgiem nie dotyczy gry bramkarza w polu karnym).

7.W przypadku odbicia się piłki od elementów stałych w hali sufit, kotary lub innej rzeczy dookoła boiska następuje wznowienie gry wprowadzeniem piłki z autu, z punktu gdzie piłka dotknęła sufitu.

8.Rzut karny wykonywany jest z linii przerywanej w odległości 9 metrów od linii bramkowej. Bramkarz drużyny przeciwnej musi znajdować się na linii bramkowej

9.Czas wznowienia gry wynosi 4 sekundy z każdego elementu gry: rzut z autu, rzut wolny pośredni, rzut wolny bezpośredni, rzut rożny, bramkarz po aucie bramkowym.

Rozpoczęcie gry jak i również ustawienie piłki do gry po stracie bramki musi odbywać się w jak najszybszym czasie bez przeciągania i opóźniania wznowienia gry.

10.Pole karne wyznacza linia pola bramkowego według przepisów gry w piłkę ręczną.

11Rzut z autu wykonywany jest nogą z miejsca, którym piłka opuściła boisko. Piłka musi leżeć nieruchomo na linii lub za linią boczną boiska. Po błędzie sędzia zarządza stratę piłki na rzecz przeciwnika. Nie można zdobyć bramki bezpośrednio z autu.

12.Drużyna przeciwna podczas wznowienia gry zobowiązana jest zachować następującą odległość od piłki w celu sprawnego rozegrania:

2 metry – w przypadku autów, rzutów rożnych – minimum boczna linia pola karnego

5 metrów – w przypadku rzutów wolnych

Zawodnik utrudniający wznowienie stałego fragmentu gry, poprzez niezastosowanie się do wspomnianych odległości może zostać ukarany przez sędziego upomnieniem, 1 minutową karą, żółtą kartką.

13.Bramkarz wprowadza piłkę do gry po aucie bramkowym ręką. W przypadku, kiedy piłka zostanie ustawiona w polu bramkowym traktowana jest jako piłka w grze z wyłączeniem rzutu wolnego lub rzutu wolnego pośredniego.

14.Bramka zdobyta z rzutu wolnego pośredniego oraz autu bezpośrednio nie będą uznawane.

15.Rzut sędziowski jest sposobem na wznowienie gry po chwilowej przerwie w grze, której zarządzenie sędzia uzna za konieczne z każdego powodu niewymnienionego gdziekolwiek indziej w przepisach gry w piłkę nożną.

16.Rzuty wolne:

Karane rzutem wolnym bezpośrednim:

-kopnięcie lub usiłowanie kopnięcia przeciwnika

-podstawienie nogi przeciwnikowi powodujące jego upadek

-atak na przeciwnika (z tyłu, zbyt mocna gra i agresywna gra ciałem)

-rozmyślne zatrzymanie przeciwnika rękami lub ciałem

-zagranie piłki ręką

-wślizg zawodnika nie dotyczy bramkarza we własnym polu karnym, jednak za zbyt ostry wślizg decyzję o karnym podejmuje sędzia.

-unoszenie zbyt wysoko nogi (przy kontakcie)

-atak na piłkę nogą wyprostowaną do przodu przy kontakcie

-inne według przepisów PZPN i wydziału sędziowskiego

Karane rzutem pośrednim:

-wybicie lub usiłowanie wypicia piłki noga lub głową z rąk bramkarza

-utrudnianie bramkarzowi wprowadzenia piłki do gry

-utrudnianie wprowadzenia piłki do gry, będzie karane upomnieniem, a następnie karami minutowymi lub żółtą kartką

-słowne przekleństwa lub czynne wyrażanie swego niezadowolenia z decyzji sędziego

-dotknięcie lub złapanie piłki przez bramkarza po zagraniu od własnego partnera

-niesportowe zachowanie

-opóźnianie wznowienia gry (4 sekundy)

-nie zachowanie wymaganej odległości przy wznawianiu gry (czytaj wyżej)

Sytuacje karane wykluczeniami i kartkami:

Żółta kartka:
Za żółtą kartkę zawodnik opuszcza boisko na 2 minuty. Po drugiej żółtej kartce zawodnik dostaje w konsekwencji czerwoną kartkę. Drużyna gra w osłabieniu przez 5 minut, ale nie dłużej niż do zdobycia bramki przez przeciwnika. Zawodnik może zostać ukarany w ten sposób za:
1. Popychanie zawodnika drużyny przeciwnej.
2. Przytrzymywanie zawodnika przeciwnego zespołu.
3. Rozmyślne wykonywanie wznowień w sposób nieprawidłowy. 4. Krytykowanie orzeczeń sędziego.
5. Symulowanie kontuzji, faulu.
6. Celowe opóźnianie gry przy wznowieniach.
7. Prowokacyjne zachowanie.
8. Podstawianie nogi, spowodowanie upadku.
9. Inne niesportowe zachowanie.
10. Za drugą żółtą kartkę zawodnik opuszcza boisko na 5 minuty bez prawa powrotu na boisko. Zawodnik po otrzymaniu w meczu wykluczenia (cz.k.) wynikającego w konsekwencji z udzielenia dwóch napomnień, może grać w następnym spotkaniu ligowym swojej drużyny.
11. Po otrzymaniu przez bramkarza pierwszej żółtej kartki boisko może opuścić inny zawodnik aktualnie przebywający na placu gry.
12. Po otrzymaniu drugiej żółtej kartki bramkarz opuszcza boisko do końca meczu.
Czerwona kartka:
Za czerwoną kartkę zawodnik opuszcza boisko bez prawa powrotu do gry oraz pauzuje jedno spotkanie ligowe. W niektórych przypadkach organizator może wydłużyć lub skrócić czas karencji.
Zespół gra w osłabieniu przez 5 minut, do pierwszej straconej bramki.
Czerwoną kartkę zawodnik może otrzymać za przewinienie polegające na:
1. Gwałtownym protestowaniu zawodnika przeciw decyzji sędziego, używając w stosunku do niego słów wulgarnych i obelżywych.
2. Popełnienia przez zawodnika innego rodzaju czynu, który sędzia uzna jako wybitnie nie sportowe zachowanie.
3. Grze brutalnej – rozmyślnym uderzeniu lub usiłowaniu uderzenia przeciwnika lub współpartnera.

O innych niewymienionych przepisach decydują przepisy PZPN oraz komicja organizatora.