W Pucharze Michałowicza – Była szansa, ale jedzemy do domu

Na Ziemi Opolskiej trwa finałowy turniej o Puchar dr. Jerzego Michałowicza. Do rywalizacji przystąpiło osiem reprezentanci wojewódzkich rocznika 1996. Dla zespołu Warmii i Mazur impreza już sie skończyła. Z jednym punktrem w grupie zajęlismy ostatnie miejsce. W trzecim meczu przegraliśmy z Dolnym Śląskiem 1:2, prowadząc 1:0 i mamy czego żałować, bowiem Pomorze wygrało z Lublinem 4:0, a przy takim wyniku była realna szansa na awans.

 

Warmia i Mazury

Piotr Bijata (Granica Kętrzyn), Kamil Maternik (Warmia Olsztyn), Damian Garbacik (Granica Kętrzyn), Dominik Wojciechowski (Osa Biskupiec Pomorski), Jakub Serafin ((OKS 1945 Olsztyn), Mateusz Kostek (OKS 1945 Olsztyn), Patryk Chodkowski (OKS 1945 Olsztyn), Adam Borkowski (Pisa Barczewo), Dawid Bielicki (Rona 03 Ełk), Kamil Kotkowski (MKS Korsze), Filip Francuz (OKS 1945 Olsztyn), Adrian Kaczmarczyk (Pisa Barczewo), Mateusz Synowiec (OKS 1945 Olsztyn), Dawid Chabko (OKS 1945 Olsztyn), Mateusz Baluta (Vęgoria Węgorzewo), Kamil Pruszyński (Vęgoria Węgorzewo), Kamil Świercz (Reda Szczytno), Piotr Dunajski (Polonia Iłowo)

I dzień

Piłkarze Warmii i Mazur rozpoczęli turniej od porażki z Pomorzem 0:3 (0:1), co ich z turnieju wprawdzie nie eliminuje, ale ogranicza szanse zajęcia jednego z dwóch czołowych miejsc. Mecz toczył się przy przewadze zawodników z Trójmiasta, którzy byli lepsi we wszystkich elementach. Naszym chłopcom brakowało zdecydowania. Nie udało się też uniknąć błędów w defensywie.

Warmia i Mazury – Pomorze 0:3 (0:1)

0:1 – (12), 0:2 – (50), 0:3 – (70)

Wyniki:

Warmia i Mazury – Pomorze 0:3

Lubelszczyzna – Dolny Śląsk 3:1

Tabela:

1 Pomorze    1  3  3:0

2 Lubelszczyzna  1  3  3:1

3 Dolny Śląsk  1  0  1:3

4 Warmia i Mazury 1  0  0:3

II dzień

W drugim dniu finalowego turnieju zespół Warmii i Mazur zremisował z Lublinem 1:1(0:1). Wynik cenny, ale, żeby realnie mysleć o awansie do czwórki trzeba było wygrać. A były ku temu szanse. Drużyna zagrała o klasę lepiej niz z Pomorzem. Wprawdzie w pierwszej części straciliśmy bramkę, ale zabraliśmy sie ostro do odrabiania strat i Mateusz Baluta z Vęgorii wyrównał na 1:1. Mimo kilku okazji nie udało się zdobyć zwycięskiego gola. Pomorze pokonało Dolny Śląsk 2:1 i jest głównym kandydatem do pierwszej lokaty. Czy my możemy zająć drugą ? Tylko teoretycznie, wygrywając z Dolnym Śląskiem prz porażce (odpowiednio wysokiej Lublina)

Wyniki

Warmia i Mazury – Lubelszczyzna 1:1

Pomorze Dolny Śląsk 2:1

Tabela

1 Pomorze   2  6  5:1

2 Lubelszczyzna  2  4  4:2

3 Warmia i Mazury  2  1 1:4

4 Dolny Śląsk   2  0 2:5

III dzień

W ostatnim meczu zespół Warmii i Mazur przegrał z Dolnym Śląskiem 1:2 (1:1) i zakończył turniej z jednym zdobytym punktem (miejsce 7-8)

Warmia i Mazury – Dolny Śląsk 1:2 (1:1)

1:0 – Kamil Maternik (10 z karnego), 1:1 (35), 1:2 (45)

Przespaliśmy początek spotkania, gdzie nasz zespół miał kilka dobrych okazji, a wykorzystał tylko rzut karny. Po wyrównaniu przez rywali, skrzydła naszym opadły i w konsekwencji przegraliśmy całe spotkanie. Zabraklo w tym turnieju i umiejętności, i determinacji. Szkoda.

Wyniki:

Warmia i Mazury – Dolny Śląsk 1:2

Pomorze – Lubelszczyzna 4:0

Tabela:

1 Pomorze  3  9  9:1

2 Lubelszczyzna  3  4   4:6

3 Dolny Śląsk  3  3  4:6

4 Warmia i Mazury  3  1  2:6

Kolejność końcowa turnieju

1 Małopolska

2 Pomorze

3 Łódź

4 Lublin

 

 

 

Opolski Związek Piłki Nożnej na stronie poświęconej turniejowi zaprezentował sylwetkę Jerzego Michałowicza.

Jerzy Władysław Michałowicz (ur. 3.09.1903r – zm. 29.10.36 )

z wykształcenia lekarz, związał się  ze sportem a szczególnie sportem  robotniczym. Dla wielu kibiców w Polsce, rozgrywki o puchar im. Jerzego Michałowicza są praktycznie w ogóle nie znane. A szkoda, ponieważ to jedne z najstarszych regularnie prowadzonych mistrzostw w kategorii zespołów młodzieżowych. Rozgrywany od 1937 roku pod patronatem PZPN turniej drużyn z całego kraju, 1957 roku zmienił swoją formułę. Od tego momentu w Pucharze uczestniczyły reprezentacje juniorów poszczególnych okręgów piłkarskich, podzielonych na województwa. Turniej otrzymał nazwę od nazwiska wielce zasłużonej osoby dla polskiej piłki nożnej a w szczególności dla młodych sportowców. Był nim właśnie Jerzy Michałowicz. 1925 roku był współzałożycielem, a następnie sekretarzem Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych. Najpierw w klubie „Skra”, którego był jednym z założycieli. Uprawiał grę w piłkę nożną i w barwach tego klubu rozegrał 100 meczów. Z tego tytułu otrzymał klubowe wyróżnienie w postaci żelaznego sygnetu. Był działaczem sportowym i w 1928 został prezesem Warszawskiego Okręgu Piłki Nożnej i wiceprezesem PZPN. W 1933 r. zainicjował założenie pierwszego Robotniczego Ośrodka Wychowania Fizycznego. Był też wykładowcą na robotniczych kursach wychowania fizycznego, sportu i turystyki. Otrzymał wiele odznaczeń i medali sportowych. Działał także w kierunku współpracy międzynarodowej organizacji sportowych. W 30 rocznicę śmierci dr Jerzego Michałowicza na murze trybun stadionu „Skra” została wmurowana pamiątkowa tablica o treści : „Doktorowi Jerzemu Michałowiczowi, założycielowi Robotniczego Klubu Sportowego „Skra”, wybitnemu działaczowi sportu robotniczego w Polsce, wielkiemu społecznikowi, przyjacielowi dzieci i młodzieży. Członkowie „Skry” 29.10.1966.” . W 1921 r. został współzałożycielem, a w latach 1925-1933 prezesem RKS Skra Warszawa. W 1925 r zainicjował powstanie Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych, którego został również prezesem i sekretarzem generalnym. W 1930 r. występował jako współgospodarz podczas uroczystego otwarcia stadionu Widzewa Łódź. W 1935 r. zainicjował powstanie Robotniczego Towarzystwa Turystycznego. Zmarł nagle rok później.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x